TOP

Speváčka Jana Daňová: Keď do spevu nedáte srdce, je to o ničom

Svoj život si bez spevu a hudby nevie ani predstaviť. Venuje sa im odmala a práve preto ju môžeme poznať ako speváčku či hlasovú pedagogičku. Jana Daňová (47) prezrádza aj to, kedy sa spevom modlí a aká hudba jej robí radosť.

Čo pre vás v živote znamená spievanie?

Spev je podstatnou súčasťou môjho bytia. Je mojou záľubou aj prácou zároveň, je to určitý spôsob môjho sebavyjadrovania. Nestaviam ho na totálny piedestál, ale bez spevu a hudby by som si svoj život vedela asi ťažko predstaviť.

 

Zvyknete sa spevom aj modliť?

Najradšej sa modlím v tichu domova a súkromí alebo v tichu kostola. Zažila som aj modlitbové spoločenstvá, kde sa v rámci spoločnej modlitby spievali piesne z Taizé. Bol to vždy silný zážitok z modlitby, umocnený spevom. Alebo spievanie počas svätej omše, keď spievam responzóriový žalm alebo sólo pieseň v priebehu svätého prijímania, vtedy to cítim ako modlitbu spevom.

 

Počúvate nejaké duchovné alebo worshipové piesne?

Mám rada spomínané piesne z Taizé. Okrem toho worshipové piesne až tak veľmi nepočúvam, uprednostňujem klasickú duchovnú hudbu – chrámové spevácke zbory, a capella gospel typu Take 6, gregoriánske chorály, oratóriá Bacha, Händla, Beethovena alebo duchovnú hudbu Mikuláša Schneidera Trnavského. Počúvam aj melodický rock, folkrock, aký hrá napríklad kapela Jars Of Clay.

 

Akým spôsobom prežívate ako hlasová pedagogička spoluprácu s mladými nádejnými speváckymi talentami?

Vždy ma poteší a dobre mi padne, keď mi dajú spätnú väzbu. Povedia, ako sa im spievalo, kde ešte cítia rezervy. Keď mi hovoria, že sa im lepšie a ľahšie spieva, že si v speve viac veria, tešia sa ku mne na hodinu, že sa tu dobre cítia. Vtedy vidím a cítim, že moja práca má zmysel.

 

 

Čo je okrem techniky spevu dôležité, aby speváci vedeli?

Keď sa kvalitná spevácka technika spojí s vynikajúcou a osobitou umeleckou interpretáciou, vtedy je to čistá radosť. Keď však do spevu nedáte srdce, cit ani dušu, tak je to o ničom. Popri rozvíjaní svojich schopností je dôležité aj ďakovať – Bohu za dar talentu, možnosti, silu, energiu a chuť do spievania. Keď popritom cítite aj Božie požehnanie, to je najlepší bonus.

 

Máte obľúbený muzikál alebo operu?

Je ich viac, za všetky spomeniem West Side Story, Jesus Christ Superstar. Najnovšie sa mi hudobne „pod kožu“ dostal nový pôvodný slovenský muzikál Alžbeta Báthory, ktorý som korepetovala. Nedávno mal konečne javiskovú premiéru. Autor hudby – Stanislav Palúch – tu zaujímavo prepojil prvky world music so slovenským folklórom.

 

Prezraďte svoje spevácke sny a plány v najbližšom čase…

Spevácke sny ešte stále mám, ale nechám si ich pre seba. Od konca augusta ma čaká veľmi intenzívne koučovanie v dvoch televíznych hudobných projektoch, na ktoré sa aj celkom teším, budem v pedagogicko-speváckom nasadení celú jeseň.

 

 

 

Komentáre