TOP

Stretli sa v Krakove, zosobášili sa v Paname

V stredu 16. januára 2019 sa Martyna a Jakub zosobášili v kostole v Paname. Stretli sa pred tromi rokmi v Poľsku, na Svetových dňoch mládeže, ktoré sa konali v Krakove.

Autor: Domitille Farrert z Astiès

Spoznali sa na jedných SDM v Krakove a zosobášili sa začiatkom druhých, v Paname. Nie, nie je to príbeh princeznej a princa ani Aladdina a Jazmíny, ale Jakuba a Martyny, dvoch pútnikov z Trzebinie, mesta, ktoré sa nachádza na juhu Poľska. Svoje áno navždy potvrdili v stredu 16. januára v Kostole svätého Michala archanjela v panamskom Monagrille, ktoré patrí do diecézy Chitré.

V roku 2016 spoločne rozdávali stravu pútnikom v Krakove. Táto aktivita očividne vytvára medziľudské vzťahy, nakoľko pre týchto dvoch znamenala začiatok spoločného príbehu. „Nemysleli sme si, že tento čas natoľko zmení naše životy,“ zverila sa mladá žena poľským médiám. Záverečný víkend, ktorý sa konal v Campus Misericordiae, ich „veľmi zblížil“, povedali. Poznáme to všetci, náročné podmienky utužujú vzťahy. Teda v tvrdých reality šou typu Ostrov to tak nie je, ale to je iné. „Po tomto neuveriteľnom týždni sme sa vídali častejšie, až sme sa napokon dali dokopy,“ prezradili naše hrdličky.

 

Silné gesto – delenie chleba

Inšpirujúca myšlienka na ostatné páry, ktoré sa zosobášili na uplynulých Svetových dňoch mládeže, ostala Jakubovi a Martyne v srdciach. Postupne prerastala do skutočnosti, až pár začal vybavovať všetko potrebné. Nakoniec im zostalo už len zbaliť svadobné šaty a oblek do kufrov a vydať sa na cestu do Panamy. Na obrade bolo prítomných niekoľko kňazov, tristo poľských pútnikov a členov panamského spoločenstva. Ich spev a tanec bolo počuť v šírom okolí.

Na svadbe mladomanželia najprv posolili chlieb, ktorý potom rozdávali. Káže tak poľská tradícia. Chlieb je pre kresťanov symbolom života a soľ reprezentuje Krista, ktorý je zárukou a svedkom tohto zväzku. V reálnom živote sa soľ používa ako konzervant na potraviny. A takto symbolicky posilní lásku mladomanželov, rovnako ako sviatostný zväzok v plynúcom čase a životných ťažkostiach. Nateraz však poznáme Jakubov obľúbený refrén: „Martyna, moja láska z SDM.“Komentáre