TOP

#teologiatela_ Spoločenstvo a jeho vplyv na svätú intimitu (a priateľstvo)

Nedávno sa ma jeden rodič pýtal na „zdravú webovú komunitu pre mladého človeka, ktorý bude čoskoro maturovať“. Z ďalšieho vyplynulo, že problémom by mohla byť „príťažlivosť k rovnakému pohlaviu“. A hoci ma teší, že daný rodič sa snaží o to najlepšie pre svoje dieťa, podnietilo ma to premýšľať o vplyve spoločenstva (alebo jeho nedostatku) na celkový rozvoj mladého človeka. Zvlášť sa ma to dotklo ako niekoho, kto vyrastal v pevnom katolíckom spoločenstve, vďaka čomu sa napokon vrátil do Katolíckej cirkvi.

Autor: Hudson Byblow

Zdolať džungľu

Na zdravej internetovej komunite nie je nič zlé. Teda pokiaľ sa nestane náhradou za komunitu, ktorá sa stretáva tvárou v tvár. Platí to aj o spoločenstve, kde je cieľom rast vo viere. Hlavným dôvodom je, že na webe sa ponúka menšia príležitosť na spracovanie verbálnych a neverbálnych podnetov, ktoré dostávame od iných. To je dôležité, pretože čím menej niekto rozumie týmto signálom, tým je pravdepodobnejšie, že sa nedopatrením pričiní o svoje vlastné vyčlenenie.

Totiž, keď ľudia nepoznajú nepísané pravidlá osobnej komunikácie, zrejme ich budú porušovať. A ak zvyšná masa ľudí dané porušovanie pravidiel pokladá za nevýhodné, od ich porušovateľa sa bude dištancovať. Inými slovami, adolescenti zápasiaci o svoju pozíciu v džungli dospievania zvyčajne vylučujú tých, ktorí sa svojím nevhodným správaním stávajú „nebezpečenstvom“ a už len poznať ich môže znamenať pre ostatných nižší spoločenský status.

Preto je v najlepšom záujme každého človeka (bez ohľadu na vek), aby sa tieto „nepísané“ pravidlá naučil a nevystavoval sa príliš možnosti spáchať sociálne faux pas, ktoré by vyústilo do jeho izolácie alebo dokonca situácií, kde sa jeho rovesníci priamo postavia proti nemu.

 

Príčina a následok

Téma vylúčenia má veľký význam, pretože

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre