TOP

Terézia (28): Opera a rock vo mne vyvolávajú rovnako silné emócie

Ponúkame ďalší z Milých rozhovorov – tentoraz s Teréziou, hlasovou pedagogičkou na hudobno-dramatickom konzervatóriu. Hoci svojich študentov učí predovšetkým moderný spev, sama sa venuje klasickému… a nielen tomu.

Kto objavil tvoj talent?

Myslím, že ako prvý u mňa spozoroval talent môj otec, ktorý bol učiteľom hudby na základnej umeleckej škole, a keďže hudba bola už od malička súčasťou môjho života, rozhodol sa ma prihlásiť. Ako sa hovorí – jablko nepadá ďaleko od stromu, a tak to bolo aj v mojom prípade.

 

Učíš moderný spev, ale sama koncertuješ ako operná speváčka. Prečo práve opera?

Toto je troška iný príbeh. (úsmev) Ja som pôvodne vôbec neuvažovala o tom, že by som sa niekedy venovala klasickej hudbe, a už vôbec nie opere. Vyrastala som na populárnej hudbe a nič nenaznačovalo, že by som niekedy „robila“ operu. Zlom nastal niekedy v štrnástich rokoch, keď som začala počúvať rockovú kapelu, v ktorej spievala operná speváčka. Povedala som si: „Tak to je skvelé! Takto by som chcela vedieť spievať aj ja!“ Zaujalo ma to natoľko, že som sa rozhodla podať si prihlášku na konzervatórium, kam ma aj nakoniec vzali. Tam som začala objavovať krásu opery. Štúdium spevu bolo pre mňa náročné, ale zároveň krásne.

 

 

Pamätáš si svoj prvý koncert? Ako je to dnes?

Samozrejme, svoj prvý koncert si pamätám veľmi dobre. V tom čase som mohla mať dvanásť rokov. Koncert sa konal v koncertnej sále základnej umeleckej školy. Viem, že som vtedy spievala pieseň Keď mesiačik svietil a zabudla som druhý verš piesne, tak som si začala vymýšľať slová. Na moje počudovanie to neznelo až tak zle. (smiech)

Dnes koncertujem často. Najbližšie ma znova čakajú koncerty, nahrávanie vianočného albumu, ktorý by mal vyjsť pod americkým vydavateľstvom Deus Crux Records, a mnoho zaujímavých spoluprác. Nedávno som si splnila aj svoj sen o domácom nahrávacom štúdiu, tak sa z toho veľmi teším.

 

Venuješ sa i rockovej hudbe, podľa tvojho vzoru v tínedžerskom veku. Ktorý štýl ti viac vyhovuje?

Opera a rock sú dva odlišné hudobné žánre, ale vo mne vyvolávajú rovnako silné emócie. Klasickú hudbu vnímam ako hudbu s obrovskou škálou farieb a pristupujem k nej s väčšou pokorou. Rocková hudba je zas veľmi dynamická a cítim sa pri nej slobodnejšie. Myslím, že dar hudby je jeden z najkrajších darov, ktoré nám Pán Boh mohol dať.Komentáre