TOP

Tipy a odporúčania na radostné prežitie Vianoc

Pre mnohých je synonymom oddychu vo vianočnom čase sledovanie televízie. My vám ponúkame niekoľko skvelých tipov na omnoho kvalitnejšie a krajšie strávený čas. Nechajte sa teda inšpirovať!
  1. Modlitebná prechádzka

No a čo, že je vonku chladno. Natiahni si novú čiapku, ktorú si dostal ako vianočný dar, a pozvi von aj ostatných členov rodiny. Nájdite si nejaké pekné a pokojné miesto a spoločne si tam užite modlitebnú prechádzku. Taká modlitba možno prinesie do vášho modlitbového a rodinného života úplne iný rozmer.

Môžete sa napríklad doma dohodnúť aj na tom, že úmysel modlitby bude za tých ľudí, ktorých na ceste stretnete – napríklad za dievča so psom na vôdzke, za mamičku náhliacu sa s nákupmi po ulici, ktorou kráčate a pod. Možno budete neskôr prekvapení, aké rozmanité úmysly sa môžu vyskytnúť. Samozrejme, na začiatku nezabudnite na modlitbu k Duchu Svätému. Vaše deti sa tak naučia aj vďaka takejto modlitebnej prechádzke nechať sa ním viesť.

 

  1. Rodinná spoločenská hra

Priznaj sa, kedy si naposledy vytiahol spoločenskú hru? A pritom ide o takú skvelú aktivitu, ktorá dokáže spojiť a zabaviť všetkých! No a čo, že vašu rodinu netvoria len malé deti. Taká obyčajná spoločenská hra nie je len o zábave, pri nej sa často ukáže aj to, čím žijú jej členovia.

Napríklad pri slovných hrách, kde je potrebné vymýšľať rôzne príbehy, sa vždy ukáže, čo behá v mysliach vašich najbližších, detí, príbuzných… Alebo len obyčajná prehra či víťazstvo prejaví povahu každého člena rodiny! V dnešných časoch, keď sa nám núka množstvo atraktívnych hier na smartfónoch, tabletoch či počítačoch, možno stráviť pekné chvíle aj takýmto netradičným spôsobom, pričom digitálne hry to čaro „obyčajnej“ spoločenskej hry isto nenahradia!

 

  1. Modlitba pri vianočných jasličkách

Vianoce prinášajú chvíle, keď sme ako rodina po dlhšom čase spolu. Viac času trávime aj na modlitbách v kostoloch, pri štedrovečernom stole… A potom sa nám už modliť akosi nechce. Pravým dôvodom Vianoc je však Ježiš v jasliach! Nie darčeky, nie oddych… Preto si počas dňa nájdi chvíľu, keď sa v tichosti len tak posadíš a budeš hľadieť na Ježiša. Netráp sa nejakými komplikovanými modlitbami, len sa tak naňho dívaj a nechaj sa ním milovať. Pozri sa na to dieťa v jasliach, ktoré prišlo úplne bezbranné na tento svet. Malý Ježiš vystiera svoje ruky k tebe, aby si si ho chvíľku podržal vo svojom náručí. Nechaj sa ním preniknúť.

 

  1. „Vlastné“ vianočné koledy

Dnes, keď je také jednoduché počúvať hudbu z celého sveta, ty si zvoľ trošku náročnejšie riešenie. Ak máte doma niekoho hudobne zdatného, pozvi ho do hrania a spievania vianočných kolied. Ak vieš hrať na nejaký hudobný nástroj sám, je to o čosi jednoduchšie.

Neboj sa zapojiť do hry aj tvojich starkých, mnohí sa možno budú vyhovárať, že si už nič z nôt nepamätajú, ale uvidíš, ako budú žiariť radosťou, keď po mnohých rokoch vytiahnu svoj hudobný nástroj a zahrajú pár tónov. Pri troške odvahy môžete ísť zaspievať koledu vašej blízkej rodine, priateľom či susedom. Možno starká vo vašej bytovke sa cíti na Vianoce osamelá, a hoci aj trochu falošne, ale inak s veľkou láskou zaspievaná koleda by jej mohla úplne zmeniť deň.

 

  1. Káva s Ježišom

No kto by nemal rád kávu, všakže? Najradšej si ju vychutnávame v spoločnosti našich blízkych či priateľov. Ale čo tak urobiť niečo netradičné? Nájdi si tiché miesto, uvar si kávu a stráv takto modlitbu. Vyžaluj sa Ježišovi so všetkým, čo ťa trápi, odovzdaj mu svoje problémy, únavu, predlož mu svoje prosby… Chváľ ho za to, čo ti už všetko dal. Vezmi si do rúk Sväté písmo a prečítaj si z neho napríklad nejaký žalm.

Ak máš v srdci ťažkosť, možno by ti pomohlo dať to na papier. Napíš preto Ježišovi list. Odovzdaj mu v ňom všetko, čím žiješ, čo ťa najväčšmi trápi. A potom sa uvoľni. Vedz, že tvoje riadky išli priamo do neba. Do Ježišovho srdca. Dopi posledný dúšok kávy a teš sa z prítomnosti tej najlepšej spoločnosti. Veď Ježiš pil dnes tú kávu spolu s tebou.

 

  1. Deň „rodiny“

Viem, Vianoce sú samy osebe časom, keď sme ako rodina veľa spolu. Častým zvykom je aj vzájomné navštevovanie sa. Zvyčajne mladé rodinky navštevujú svojich rodičov a svokrovcov. Často býva takéto cestovanie dosť únavné. Obzvlášť malé deti zvyknú byť mrzutejšie. Zmena režimu, stovky precestovaných kilometrov, kratší spánok, viac „šantenia“ u starkých. Ak máte malé deti, viete, o čom hovorím.

Nechcem vás odrádzať od takýchto návštev, ale ak sa dá, dožičte si aj vy ako rodina čas len pre seba. Je určite skvelé a prínosné budovať svoje vzťahy aj s ostatnými, ale vyhraďte si aspoň chvíľku, ideálne aspoň jeden deň, úplne len pre svojho manžela/ku a deti – bez varenia, bez upratovania, bez iných povinností… Aj vy ako rodinka potrebujete nachvíľu vypnúť a načerpať.

 

  1. Čítanie vianočného príbehu

Hoci príbeh Ježišovho narodenia je nám všetkým možno už notoricky známy, stretnite sa ako rodina pri vianočnom stromčeku a spoločne sa zahĺbte do tohto príbehu nanovo. Čítajte pomaly a zrozumiteľne. Mysľou sa premiestnite do Betlehema a prežívajte jednotlivé udalosti, akoby ste boli práve na mieste. Alebo ak máte malé deti, môžete ich pozvať zahrať si scénku. Rodičia môžu zahrať Ježiša a Máriu, deti kráľov alebo pastierikov. Uvoľnite sa a buďte radostní, veď Vianoce sú aj o radosti.

 

Slovko na záver

Ponúkli sme vám zopár tipov a odporúčaní, ako sa aj trochu „inak“ dajú stráviť Vianoce bez zapnutého televízora. Možností, ako prežiť tento čas je určite omnoho viac, veríme však, že sme vás aspoň trošku inšpirovali. Prajem vám, aby ste ozaj radostne a krásne prežili Vianoce medzi vašimi najbližšími.Komentáre