TOP

Tri sekundy mlčania dokážu zachrániť náročné ráno

Objavila som najlepší spôsob, ako reagovať na náročné ranné situácie s deťmi.

Autor: Rachel Macy Stafford

Bolo prvé školské ráno po sviatkoch. Školský autobus mal prísť na roh ulice o štyri minúty. Moje dcéry si na poslednú chvíľu chystali obuv, fľaše s vodou, desiaty a ruksaky.

„Nezabudni, že je utorok,“ zavolala som na našu osemročnú, ponáhľajúcu sa k topánkam pri dverách. „Tenisky na telesnú,“ dodala som.

Moje dieťa okamžite zastalo. Otočilo sa ku mne, stískajúc si ľavou rukou pravé rameno. „Mami, veľmi ma dnes bolí rameno. Môžeš mi napísať ospravedlnenku?“

Mám ti ju napísať TERAZ? Mala si na to myslieť skôr.

Boľavé rameno? Z čoho asi – priveľa počítačových hier? Na to ti ospravedlnenku nenapíšem.

Budeš v poriadku. Pohni, potrebujeme vyraziť. Autobus prichádza.

Tieto odpovede mi napadli. Napadli mi všetky.

Ale nevyslovila som ich.

Pretože, ako som uvažovala nad všetkými tými vecami, ktoré som chcela vysloviť, predstavila som si v troch sekundách, ako by tieto reakcie ovplyvnili našu situáciu. Z predošlých skúseností som si dokázala predstaviť, čo by sa stalo, ak by som si zvolila sarkazmus, nepriateľstvo a podráždenosť namiesto empatie, vnímavosti a rešpektu.

 

Keď som si raz vo chvíli konfliktu zvolila nepriateľský postoj, skončilo sa to roztrieskaním manželovej kanvičky na kávu v kuchynskom dreze.

A potom prišla ľútosť.

Keď som si raz vo chvíli konfliktu zvolila zlo, skončilo sa to škrípaním pneumatík na parkovisku.

A potom prišla ľútosť.

Zúrivosť bola dôvodom, prečo som raz stratila nad sebou kontrolu a nebola som schopná nájsť auto v mori iných áut.

A potom prišla ľútosť.

Hoci od tých udalostí prešli roky, stále vidím tváre svojich detí, ako na mňa s hrôzou pozerajú a rozmýšľajú, čo sa to zo mňa v tých chvíľach stalo.

To, čo sa zo mňa stalo, bola prehnaná reakcia. Stala sa mojím prostredným menom. A hneď vedľa nej stála ľútosť. Ľútosť prichádza po prehnanej reakcii – zakaždým.

Neznášala som sa v tých chvíľach. Chcela som utiecť a skryť sa. Nechcela som byť tou výbušnou osobou. Ľútosť dokáže byť mocným motivátorom.

 

A tak som stála v kuchyni v to nedávne ráno, tvárou v tvár jednej

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre