TOP

Sv. Vincent prechádza do Českej republiky

Po mesiaci putovania po Slovenskej republike sv. Vincent de Paul navštívi našich západných susedov.

Nitra 25. októbra 2019

Doterajšie putovanie očividne prináša veľké ovocie. Na každom mieste, kam Vincent príde, sa stretne so srdečným prijatím a veľkou úctou. Mnohí sa práve vďaka putovaniu relikvií dozvedeli, kým tento gigant svätosti zo 17. storočia bol a čím môže inšpirovať každého z nich. Vincent doteraz navštívil viac ako tridsaťpäť rôznych miest, chrámov, hospicov, či dokonca aj väznicu v Hrnčiarovciach nad Parnou.

„Záujem bol veľký. Svätého Vincenta si prišlo uctiť viac ako 20.000 ľudí. Tešíme sa, že si Vincent pritiahol všetky vekové kategórie, od školákov až po dôchodcov. Aj tu vidíme, že jeho charizma oslovuje aj dnes, a môže osloviť všetkých,“ uviedla Silvia Lehutová z logistického tímu putovania relikvií.

 

 

Zaznamenaných je už niekoľko svedectiev o konkrétnej pomoci. Dostalo sa ku nám svedectvo muža, ktorý po modlitbe k sv. Vincentovi o nové zamestnanie, ktoré už tak dlho hľadá, vyšiel z kostola a zazvonil mu telefón. Neznámy pán mu ponúkol pracovnú pozíciu, keď sa náhodou dozvedel, že dotyčný zháňa prácu a je  kvalifikovaný. Na ďalšom mieste pani už dlho bojovala s chorobou a nevedela sa so situáciou zmieriť. Úpenlivo prosila o uzdravenie. Stal sa však iný zázrak, keď dotyčná počas rozjímania pri ruženci so sv. Vincentom pochopila, že tento kríž môže slúžiť ako účasť na Kristovom vykupiteľskom diele a s pokojom v srdci ho prijala. Odišla domov pokojná a radostná, hoci choroba u nej pretrváva. Možno to nie sú zázraky, aké by sme očakávali a nebude sa o nich hovoriť vo všetkých médiách, ale sú to určite zázraky v duchu sv. Vincenta – nenápadné, a pritom dôležité pre jednotlivca.

„Ľudia nám píšu dojemné správy o stretnutí s Vincentom. Svedectvo jeho života vyvoláva túžbu nasledovať ho v službe Kristovi. Mnohí túžia horlivejšie odovzdávať svoj život Bohu a kráčať k svätosti. Myslím, že Vincent by mal z toho nesmiernu radosť,“ povedal Juraj Švec, člen mediálneho tímu.

 

 

Pri relikviári slúžili sv. omšu aj biskupi diecéz, ktorými sv. Vincent prechádzal – Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup, ako aj Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup. Na väčšine svätých omší predniesli kázne a príhovory kňazi Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul.

V rámci programu si ľudia mohli vypočuť prednášky o sv. Vincentovi, zúčastniť sa na modlitbách deviatnikov, ružencov či litánií k sv. Vincentovi, ale dozvedieť sa viac aj o Jankovi Havlíkovi, seminaristovi Misijnej spoločnosti, ktorý zomrel na následky komunistického väznenia v roku 1965 a práve prebieha proces jeho blahorečenia.

27. októbra bude relikviár prítomný v Trenčíne, odkiaľ bude pokračovať do Olomouca, kde ho slávnostne privítajú o 16:30 v Katedrále sv. Václava. Na Morave a v Čechách pobudne do 13. novembra, keď navštívi Velehrad a vráti sa opäť do našej vlasti, kde začne putovať od 14. novembra v Kútoch. Počas týchto dva a pol týždňov príde okrem iného na Mendryku (29. októbra), do Loštíc (29. októbra), Ostravy (31. októbra), Brna (1. novembra), Starej Boleslavy (4. novembra), Hradca Králové (6. novembra), Dobrušky (6. novembra), Vlachovíc (10. novembra) či Šumíc (11. novembra), ako aj do mnohých iných miest.

 

 

Aj v Českej republike bude putovanie relikviára sprevádzať bohatý sprievodný program a veríme, že aj tu sa stretne so srdečným prijatím od kňazov, zasvätených osôb i laických veriacich a že sa mnohí zapália jeho charizmou – milovať Krista v tých najbiednejších.

K dispozícii sú neustále internetové stránky www.vincentini.sk, facebook.com/putovanierelikvii a instagram.com/putovanierelikvii, kde záujemcovia môžu nájsť životopis sv. Vincenta, jeho citáty na každý deň počas putovania, ako aj najnovšie informácie a plagáty z miest, kam má relikviár prísť. Zároveň tu zverejňujeme fotografie a správy z miest, ktoré Vincent už navštívil.Komentáre