Volebné právo žien

Volebné právo žien
Blížia sa voľby komunálne, o pár mesiacov európske, prezidentské, o rok a niečo aj parlamentné. Volebná účasť v parlamentných voľbách bola takmer 60 %, v komunálnych menej ako 50 %. Najvyššia bola v najbohatšom regióne (Bratislavský kraj) a najnižšia v krajoch s najvyššou nezamestnanosťou a najnižšími príjmami (Košický a Prešovský).

Napriek Bibliou deklarovanej rovnosti žien s mužmi sú ženy najväčšou skupinou nevoličov, na Slovensku okolo jedného milióna. Rieši sa diskriminácia žien mužmi pri domácich prácach, v starostlivosti o deti, na pracoviskách a pri výške platov, ale pri voľbách sa ženy diskriminujú samy. Volebné právo žien bolo v prvej krajine na svete zakotvené v roku 1893 na Novom Zélande, v Európe vo Fínsku, ale napríklad v niektorých častiach vyspelého Švajčiarska až v roku 1990.

V Československu majú ženy volebné právo od roku 1919. Milión hlasov a niečo stačilo na zvolenie slovenského prezidenta, menej ako milión na víťazstvo politickej strany v parlamentných voľbách. Ženy môžu ovplyvniť nielen výber kandidátov, ale aj budúcnosť mesta a regiónu.

Budúcnosť mesta a regiónu je budúcnosť našich detí a vnúčat. Angažovať sa vo verejnej funkcii je náročné a nie každá zo žien má chuť, možnosti a zázemie. Ale pozrieť si profily kandidátov, zistiť si fakty o ich predchádzajúcich skutkoch a ísť voliť nezaberie veľa času. Motivácia na zlepšenie verejnej politiky sa začína tým, že nežné pohlavie je citlivejšie nielen na skutky, ale aj na spôsob vystupovania a kultúru medziľudských vzťahov.

Pozná cez deti slabé oblasti nášho života a to predovšetkým školstvo, zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť. Keď sa milión voličov/voličiek vyberie k urnám, nepochybne bude výsledok volieb významne lepší, ako by bol bez ich účasti. Navyše každá dcéra a plnoletá vnučka má možnosť prediskutovať volebné preferencie rodičov a starých rodičov, pretože starší ľudia pri voľbách nerozhodujú až tak významne o svojom osude, ako o perspektíve svojich detí a vnúčat.

 

Tak šup, šup dámy všetkých vekových skupín, začnite v rodine diskusiu a pripravte sa na odchod k volebnej urne. Ďakujem vám aj v mene mojich detí a vnúčat.

Autor: Viliam Dobiáš

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00