TOP

Vychádzajte za hranice svojho vzťahu

Dnes poobede sa balíme a večer odchádzame na dovolenku do Chorvátska s našimi blízkymi priateľmi. Včera sme sa zas do noci rozprávali s našimi ďalšími kamarátmi, ktorí čochvíľa cestujú na rok do zahraničia. Pred pár dňami sme boli na Campfeste, ktorý sme strávili takmer celý v niečej spoločnosti – či už členov nášho spoločenstva, alebo známych z celého Slovenska.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Áno, udržovať si priateľstvá nie je vždy jednoduché. Stojí nás to čas, peniaze, energiu a niekedy nemalú námahu nájsť „kompromis“ v názoroch a nevyvolať rozbroje. V podstate je oveľa ľahšie stiahnuť sa do seba – do svojho vzťahu, svojho manželstva, svojej rodinky, a de facto sa o nikoho a nič iné nezaujímať. „Však aj bez toho máme dosť starostí.“

Vychádzať zo seba je však také dôležité! Pravidelne budovať priateľstvá s inými ľuďmi by malo byť pravidelnou súčasťou vášho vzťahu či manželstva. A prečo?

 

1. Vzájomná inšpirácia

Často, keď sa stretávame s inými kresťanskými (manželskými) pármi, zisťujeme, že sme vzájomne povzbudení. Keď počujeme, ako oni prežívajú vzťah s Bohom, aké majú skúsenosti a svedectvá o tom, ako sa Boh o nich postaral, posilňuje to našu vieru, že to isté môže Boh robiť aj v našom manželstve.

Takisto aj naše zážitky, ktoré sú pre nás často už fádne alebo staré, prinášajú inšpiráciu a povzbudenie, keď ich zdieľame.

 

 

2. Vykazateľnosť a okresávanie

V našom manželstve sa snažíme udržiavať si blízko niekoľko ľudí, ktorí vidia viac do nášho života a môžu nám do neho aj hovoriť.

Áno, nie je to vždy príjemné. Kritiku alebo podotknutie nejakej zlej veci neprijmeme vždy ľahko. Ale veľakrát sa nad tým zamyslíme a snažíme sa niečo s tým urobiť.

V tomto kontexte sa snažíme byť aj vykazateľní duchovným autoritám (blízkym kňazom, kresťanským lídrom), ktorým nehovoríme len to, čo aktuálne žijeme, ale celý obraz nášho manželstva a života – kam smerujeme, o čom snívame, aké sú naše dlhodobé túžby či problémy.

V priateľských vzťahoch je niekedy najťažšie vedieť vychádzať s tým druhým, ak má odlišnú povahu (prípadne rovnakú, napríklad dvaja cholerici :)) alebo v niečom odlišné názory. Každá nezhoda je vždy výzvou nielen pre váš vzťah, ale aj pre váš charakter.

Nemal by som zmeniť svoj prístup k ľudom? Nie som príliš pyšný, príliš netrpezlivý? Nebolo moje správanie už na hrane?

Vaše malé nedostatky vám možno váš partner dlhodobo toleruje, iní ľudia však nemusia. Nemusí to byť iba dôvod na konflikty, ale aj priestor na váš osobnostný a charakterový rast.

Skúste sami sebe odpovedať, ako ste sa posunuli vo svojom charaktere za posledných päť rokov. Podobáte sa viac na Ježiša? Snažili ste sa urobiť niečo so svojimi slabosťami?

Na vašom osobnom raste sa totiž odzrkadľuje nielen kvalita vašich vzťahov, ale celého vášho života.

 

3. Služba

Ak je nám dobre v našom partnerskom vzťahu, mnohokrát ani netúžime stretávať sa s niekým iným. Veď my sme spokojní tak, ako je nám teraz.

Ako kresťania sme však povolaní vychádzať von zo seba a slúžiť aj navonok. Možno sú okolo vás ľudia, o ktorých nikto ani nezakopne. Možno existujú manželské páry, ktoré zažívajú krízu a potrebujú pomôcť. Možno sú okolo vás mladí ľudia, ktorí bojujú v čistote a potrebujú v tom povzbudiť.

 

Či ste mladý pár, ste tesne po svadbe alebo už dlhšie žijete v manželstve, povzbudzujeme vás – nežite len pre seba, prípadne len pre svoju rodinu. Vychádzajte za hranice vášho vzťahu, budujte priateľstvá, nechajte sa orezávať a slúžte tým, ktorí to potrebujú.

Veríme, že toto je život v plnosti, ktorý nás Boh pozýva žiť.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.Komentáre