TOP

Zavraždili ho, pretože bol kňazom

Islamský štát (ISIS) sa ešte v pondelok prihlásil k vražde arménskeho katolíckeho kňaza a jeho otca v severovýchodnej Sýrii.

Otec Hovsep Bedoyan bol hlavou arménskej katolíckej komunity v meste Kámišlí, blízko hranice s Tureckom.

Kňaz spolu so svojím otcom Abrahámom Bedoyanom cestoval v pondelok 11. novembra na juh do provincie Deir Al-Zor, keď ich vozidlo prepadli ozbrojení muži na motocykli. Kňazovho otca zabili okamžite, otec Hovsep zomrel na následky zranení.

Vo vozidle sa v čase streľby nachádzal i diakon Fati Sano, ktorý utrpel zranenia a momentálne je vo vážnom zdravotnom stave. Laikovi, ktorý cestoval spolu s nimi, sa podarilo utiecť.

Kňaz s otcom cestovali na inšpekciu Arménskej katolíckej cirkvi, ktorá počas sýrskej občianskej vojny utrpela veľké škody.

Arcibiskup Marayati povedal: „Otec Hovsep bol oblečený v kňazskom rúchu a bolo očividné, že je kňazom. Jeho auto bolo tiež viditeľne označené nápisom Arménska katolícka cirkev. Dá sa preto tvrdiť, že bol zabitý práve preto, že bol kňazom.“

Pápež František vyhlásil, že v utorok sa modlil za kňaza, jeho otca i ostatných príbuzných. Otec Bedoyan, ženatý kňaz, zanechal manželku a deti.

Pohrebu sa zúčastnili desiatky smútiacich.

Oblasť, ktorou obete cestovali, ostro sledujú kurdské ozbrojené sily, proti ktorým Turecko zorganizovalo útok minulý mesiac, keď sa Spojené štáty rozhodli vysťahovať z oblasti svoje vojenské jednotky.

V rovnaký deň, ako sa odohrala streľba, došlo i k dvom bombovým útokom blízko chaldejského katolíckeho kostola, pri ktorých zahynuli piati ľudia a dvadsaťšesť bolo zranených.

Biskupi v Sýrii a Iraku prosia o celosvetovú modlitbu, pretože severnú Sýriu naďalej sužujú boje medzi tureckými a kurdskými silami. Z oblasti sa sťahujú i jednotky pomoci, lebo ich ďalšia činnosť je veľmi ohrozená a oblasť sa považuje za príliš nebezpečnú.

Snímka: armenianweekly.comKomentáre