TOP

#ziveslovo 12.2.2022

V tých dňoch zasa bol pri Ježišovi veľký zástup a nemali čo jesť. Zvolal učeníkov a povedal im: „Ľúto mi je zástupu, lebo už tri dni zotrvávajú pri mne a nemajú čo jesť. Ak ich prepustím domov hladných, poomdlievajú na ceste, veď niektorí z nich prišli zďaleka.“

Jeho učeníci mu odvetili: „Kto ich môže nasýtiť chlebom tu na púšti a ako?“

Opýtal sa ich: „Koľko máte chlebov?“

Oni odpovedali: „Sedem.“

Tu rozkázal zástupu, aby si posadal na zem. Vzal sedem chlebov, vzdával vďaky, lámal a dával svojim učeníkom, aby ich rozdávali; a oni ich rozdali zástupu. Mali aj zopár rybiek. Aj nad nimi dobrorečil a kázal ich rozdať.

I jedli a nasýtili sa. A nazbierali sedem košov zvyšných odrobín. Ľudí tam bolo asi štyritisíc. Potom ich rozpustil. Hneď nastúpil so svojimi učeníkmi na loď a došiel do dalmanutského kraja.

Mk 8, 1-10

šéfredaktor Martin Ližičiar

Môže sa nám zdať, že nemáme v rukách nič. Že sa cítime slabí a neužitoční. Že vieme nazbierať maximálne pár omrviniek. A že prežívame púšť. Neúrodnú púšť, na ktorej sa nachádzali apoštoli a hladný zástup ľudí. Práve v týchto náročných chvíľach nezabudnime na Ježiša a jeho príbeh rozmnoženia chlebov a rýb. On vidí našu snahu a aj poloprázdne ruky a vie to málo, čo máme, rozmnožiť. On vie priniesť ovocie, potrebuje len naše jasné a poctivé áno. A my dokážeme „nasýtiť“ seba, svoju rodinu, svojich blízkych alebo aj zástupy. A ešte zvýši. To urobí Ježiš, ak mu ponúkneme naše „zbytky“.


TIP NA DNES:

Predložím pred Ježiša svoje (polo)prázdne ruky a poprosím ho, aby rozmnožil moju snahu a ochotu slúžiť mu.

 

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

 

Komentáre

v Slovo+ od začiatku (2013) Vyštudoval saleziánske Gymnázium Jána Bosca v Šaštíne-Strážach. Napriek trom rokom štúdia žurnalistiky na Katolíckej univerzite (a súbežne práce pre Katolícke noviny) „nedobojoval“ vysokoškolský titul a ostal hrdým maturantom. Zatiaľ.  Je autorom desiatich knižných rozhovorov v edícii Inšpirujúci, ďalších dvoch knižných rozhovorov a je tvorcom dvoch titulov – príbehov farára Kuffu.  S manželkou založili v roku 2006 Púť zaľúbených v Šaštíne a sedem rokov viedol tím organizátorov. V roku 2013 založil projekt Slovo+ a vydavateľstvo BeneMedia. Narodil sa v deň, keď František z Assisi založil svoj rád. Možno aj preto mu sú jeho príbeh a jeho snaha prinášať evanjelium sympatické. Chcel by prinášať Slovo nielen cez Slovo+. S manželkou a deťmi (rád) žije v Piešťanoch. Dobre sa tiež cíti v Porte, Ríme a Jeruzaleme. Má rád oškvarkové pagáče, slovenskú hudbu a taliansku kuchyňu.