Život je krátky. Vianoce tiež

Život je krátky. Vianoce tiež
Paul Graham je počítačový vedec, programátor a podnikateľ, ktorý založil investičnú firmu. Y Combinator financuje startupy, doteraz ich bolo vraj okolo 2 000, a nájdete medzi nimi také zvučné mená ako Airbnb, Dropbox či Reddit. Dnes Paula Grahama nespomínam pre jeho úspechy v programovaní či podnikaní, ale pre jeho názory, ktoré publikuje na svojej webstránke. Nájdete tam množstvo tém, ktorým sa venuje: ekonomika, konformizmus, IT, efektívne písanie, nechýbajú rady pre nové startupy. Paul Graham však píše aj o deťoch.

Autor: Matúš Demko

V článku Having Kids úprimne vyznal, že sa v podstate bál mať svoje deti, ale až na vlastnej skúsenosti zistil, aké to je skvelé, aj keď občas náročné. „Pamätám si, ako mi raz mama, keď som mal asi tridsať rokov, povedala, že je naozaj rada, že má mňa a moju sestru. Môj Bože, pomyslel som si, táto žena je svätá. Vydržala nielen všetku bolesť, ktorej sme ju vystavili, ale vlastne si ju aj užívala? Teraz si uvedomujem, že jednoducho hovorila pravdu.“

S deťmi zažívame šťastie, stanú sa našimi priateľmi, môžeme sa s nimi pozhovárať a keď ich máme, nepotrebujeme nič iné. To sú argumenty Paula Grahama, aj keď o deťoch nepíše len idealisticky. Uvedomuje si, že kvôli deťom je napríklad menej produktívny, ale na druhej strane sa naučil zadeliť si čas, prispôsobiť sa ich rozvrhom a pracovať vtedy, keď mu to deti umožnia.

Napísal však aj inú skvelú esej: Life is short. Život je krátky. Viete, kto ho naučil tejto životnej múdrosti? Deti. Vďaka lekcii od nich sa rozhodol premieňať kontinuálnu kvantitu, akou je plynutie času, na samostatné celky. Napríklad, ak dieťa zažíva úprimnú a čistú radosť z Vianoc, povedzme od svojich troch do desiatich rokov, tak ako rodičovi vám bude dopriatych len osem takýchto magických momentov, keď budete pozerať na žiariace oči svojich ratolestí pod stromčekom, ilustruje Graham.

 

Život je krátky. Vianoce tiež

 

Je osem veľa, alebo málo?

„Jedna skvelá vec na malých deťoch je, že vás prinútia tráviť čas s vecami, na ktorých záleží: s nimi. Chytia vás za rukáv, zatiaľ čo vy kukáte do mobilu, a pýtajú sa: Zahráš sa so mnou?“

Ako píše Graham, v živote trávime čas mnohými hlúposťami, napríklad zbytočnými stretnutiami, nikam nevedúcimi debatami, byrokraciou, pretvarovaním sa, riešením chýb iných ľudí, dopravnými zápchami, ale aj návykovými koníčkami, ktoré nás však neobohacujú. Takto zbytočne minutý čas by sme mali eliminovať.

Paula Grahama pripomínam práve pred Vianocami. Máte malé deti? Alebo už odrastené? Koľko „magických Vianoc“ ešte zažijete? Preto je dôležité prežiť ich naplno. Zaspievať si koledy, porozprávať sa, objať sa, dopriať si radosť a šťastie.

Zmysluplne prežívať čas je však potrebné aj po vianočných sviatkoch. Aby sme nemuseli neskôr ľutovať, čo sme mohli spraviť, ale nespravili sme. Moje deti sú ešte malé a práve vďaka Grahamovi si uvedomujem, aké jedinečné chvíle ešte zažívam, no o pár dní či týždňov už môžu definitívne odísť do minulosti. So synmi sa hráme na býkov po vzore „animáku“ Ferdinand, s lesnými traktormi aj izbovú verziu basketbalu, s dcérou prežívame prvé kroky v škole. Letí to rýchlo.

Paul Graham odporúča: „Vytrvalo obmedzuj hlúposti, neodkladaj urobiť to, na čom záleží, a vychutnaj si čas, ktorý máš. To je to, čo robíš, keď je život krátky.“

Foto: Slovo+ / Kristína Leidenfrostová

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00