10 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť, či chcete byť katolíkom

10 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť, či chcete byť katolíkom
Premýšľate, že by ste sa stali katolíkom? Alebo rozmýšľate o tom, že by ste začali brať svoj duchovný život vážne, ak ste to doteraz nerobili? Nuž, neviem, či je konvertovanie na katolicizmus dobrý nápad. Na vašom mieste by som si to dobre premyslel.

Autor: Andrés de Angelo

Byť katolíkom – to nie je ako vstúpiť do klubu blahobytu. Byť katolíkom – to znamená byť tak trochu blázon. Trochu blázon z lásky pre Krista a trochu blázon z lásky pre Máriu a následne aj z lásky pre ostatných. A byť bláznom v takom „racionálnom“ svete nie je ľahké.

A tie bláznivé veci, ktoré my katolíci robíme, mnohokrát vadia tým, ktorí nie sú katolíci, pretože väčšinou berú ako obvinenie to, že práve tí, ktorí sú „racionálni“, sa môžu mýliť. Ale to rozhodne nie je naším úmyslom. Čo sa stane, je to, že žijeme „bláznivo“ a v zmysle „zdravého uvažovania“ tohto sveta by mali byť naše životy úplnou katastrofou. Avšak napriek všetkým predpovediam sú naše životy plné radosti!

A tak nech slúži tento malý článok ako varovanie: ak premýšľate nad konvertovaním na katolícku vieru, takmer nevyhnutne sa stanete „zvláštnou“ osobou. Možno sa dokonca stanete šťastným človekom a nič nie je v takom protiklade s týmto smutným svetom, v ktorom žijeme, ako skutočne šťastný človek. Záväzne sa stať katolíkom je jednosmerná cesta. Tak nehovorte, že sme vás nevarovali.

Tento článok je napísaný z časti veselo, z časti vážne. Vážne preto, že všetky veci súvisiace s Bohom sú vážne, ale to neznamená, že musia byť nudné alebo slávnostné. Humor v podstate prebúdza premýšľanie. A keď musíme porovnávať zanedbateľné so vznešeným, je dobré robiť to s humorom. „Lebo čo je u Boha bláznivé, je múdrejšie ako ľudia, a čo je u Boha slabé, je silnejšie ako ľudia“ (1 Kor 1, 25).

 

1. Pozor! Môžete objaviť zmysel života.

Katolíci veria, že Boh nás stvoril s určitým zámerom a že ak dokážeme objaviť tento zámer, môžeme sa usilovať o svätosť. A čo je svätosť? Zbytočná životná komplikácia. To, čo je jednoduché, sa stane zložitým. Nemôžete ísť žiadnymi skratkami. Rozhodnete sa dosiahnuť nejaký cieľ a dosiahnete ho s Božou pomocou. Prejdete úzkou bránou.

A ako je možné, že máme napriek tomu, že všetko sa komplikuje, čas byť šťastní? Nuž, to je tajomstvo. Svätosť je Boží plán pre naše životy – a ak nasledujeme Boží plán, ako by sme mohli byť nešťastní? Dokonca aj mučeníctvom sa dá veľa získať, pretože nevkladáme svoje šťastie do tohto života, ale spoliehame sa na neuveriteľnú odmenu, ktorú pre nás pripravil Boh. „Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo…“ (1 Kor 2,9 ).

 

2. Kúpa nového auta možno už nebude vašou prioritou.

To, že objavíte zmysel svojho života, možno zmení vaše priority; a to, čo sa zdalo predtým dôležité (napríklad kúpiť si nové auto), bude teraz druhoradé. Nebezpečné je, že tieto priority budú dokonca nahradené úplne „smiešnymi“ vecami, ako napríklad účasť na katechizme alebo pomoc obetiam zemetrasenia. A teraz pozor: kresťanstvo obráti vaše priority hore nohami. A budete vyzerať ako blázni. Blázni, lebo budete viac milovať blížneho a menej svoje nové auto.

 

10 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť, či chcete byť katolíkom

 

3. Pozor! Možno budete chcieť mať viac ako jedno dieťa. Dve, tri, štyri…

„Všetky deti, ktoré nám Boh pošle!“ „Ako to? Všetky deti, ktoré pošle? Aké nezodpovedné! Deti predsa potrebujú najnovšie technológie, aby boli šťastné! Ako chcete priviesť dieťa na svet, ak nemáte dosť peňazí na vzdelanie v najlepších školách?“

Toto je ďalšia z vecí, v ktorých sme my katolíci blázni. Sme úplní blázni do svojich detí. A dávame im najvzácnejšiu a najexkluzívnejšiu vec, akú možno nájsť na tomto svete: čas, dobre strávený čas, ktorý strávime tým, že ich milujeme, počúvame ich a staráme sa o ne. To je dôvod, prečo sa stanú z našich detí sebavedomí a šťastní ľudia, keď vyrastú, hoci nemajú najnovší tablet či najmodernejšie oblečenie.

 

4. Možno prestanete podporovať potraty, rozvody a eutanáziu.

Katolíci sú v podstate proti všetkému, čo považuje dnešný svet za „normálne“, keďže sa snažíme udržať si názory, ktoré sú v protiklade s dominantnou kultúrou. Vždy sme „nemoderní“. Sme proti potratom, rozvodom, eutanázii, pretože nehľadáme ľahkú cestu! Veríme, že všetko v tomto živote má svoj zmysel, dokonca aj utrpenie!

Prečo si teda nežijeme svoju vieru a nenecháme ostatných žiť, ako sa im páči? Odpoveď je opäť tá istá: sme blázni. Veríme, že každý má právo poznať pravdu, a takisto veríme, že musíme ponúknuť túto pravdu každému. To je to, čo nazývame – byť kváskom v ceste.

 

5. A čo vtedy, ak zistíte, že ste povolaný do zasväteného života?

Niektorí blázniví katolíci hovoria, že Boh im ukázal, že mu musia zasvätiť celý svoj život. „Celý život?“ „Áno.“ „Bez podmienok?“ „Bezpodmienečne.“ „A kde je ten zádrh?“ „Nie je.“ Iba z lásky k Bohu a k ostatným sa rozhodnú títo blázniví katolíci prežiť najneuveriteľnejšie dobrodružstvá, ako napríklad hlásanie evanjelia chudobným v Tanzánii, uprostred vojny v Sýrii či Iraku alebo v extrémne chudobných komunitách na Filipínach.

A akoby toho nebolo dosť, rozhodnú sa žiť po zvyšok života v celibáte! Sú to naši obľúbení „blázni“ a podľa štandardov tohto sveta by to mali byť najsmutnejší a najnešťastnejší ľudia na svete. No práve oni sú šťastní!

 

6. Pozor! Ak ste katolíkom, budete stále oslavovať!

V januári ledva dooslavujeme vianočnú oktávu (naše oslavy sú také veľké, že sa proste nedajú stihnúť za jeden deň) a hneď potom už slávime sviatok Panny Márie, matky Božej. O pár dní nato oslavujeme sviatok Najsvätejšieho mena Ježiš a o ďalších pár dní je tu sviatok Zjavenia Pána. Ešte neprešiel ani týždeň z nového roka a oslava, ktorá sa začala Vianocami, pokračuje.

Katolíci veria, že život je oslava – a tak sa musí oslavovať. A oslava pokračuje aj počas roka: vo februári je tu sviatok Predstavenia Pána, sviatok Panny Márie Lurdskej, sviatok Katedry svätého Petra,, v marci máme sviatok svätého Jozefa a Zvestovanie Pána (a keď nepripadne Veľká noc na marec, máme ju v apríli) a tak ďalej počas celého roka.

 

10 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť, či chcete byť katolíkom

 

7. Možno budete súhlasiť s pápežom!

Čítame dokumenty, ktoré píše pápež, študujeme ich a píšeme knihy a následne máme o nich rôzne konferencie. Prečo? Čo motivuje viac než miliardu ľudí skúmať slová starého muža? Nuž, odpoveď je jednoduchá: veci, ktoré hovorí tento starší muž, dávajú zmysel a zakaždým, keď ho sledujeme, presviedčame sa, že to, čo hovorí, je pravda. Veľké pravdy, pri ktorých sa svet cíti nepríjemne, vyšli počas posledných dvadsiatich storočí z úst a z pera pápeža. A keď sa svet cíti nepríjemne, je to zvyčajne preto, že pápež sa dotkol miesta, cez ktoré Zlo ovplyvňuje ľudstvo.

 

8. A ak sa stanete takou „zvláštnou“ osobou, nebudú vás prenasledovať?

Za to vám ručím! Prenasledovanie je takmer vodoznakom, ktorý odlišuje pravého katolíka od „pohodlného“ katolíka. Prenasledujú vás? Určite ste dobrý katolík! Stalo sa to najlepším z nás, počnúc naším Pánom Ježišom Kristom.

A teraz prichádza ten moment, keď to všetko začína byť zaujímavé: prenasledovanie je pre nás odmenou!

Sme blázni? Nuž, verím, že už som to niekoľkokrát spomenul. Ježiš nám povedal v reči na hore (blahoslavenstvá), aby sme boli šťastní, kedykoľvek nás budú prenasledovať. Prečo? Lebo v nebi bude naša odmena veľká! Považuje nás Ježiš za hodných trpieť pre jeho meno? Potom zrejme robíme niečo veľmi dobre!

 

9. Možno zistíte, že ste veľký hriešnik.

Ale, ako hovorí jedno príslovie: na veľkú chorobu veľký liek. Máme sviatosť zmierenia, ktorú môžeme využiť toľkokrát, koľko je potrebné! Zhrešili ste? Choďte na spoveď! Zhrešili ste znovu? Opäť sa vyspovedajte! Čože? Vyznať všetky svoje hriechy inému hriešnikovi? Čo je to za bláznovstvo? Bláznovstvo Božieho milosrdenstva, ktoré nám zanechalo sviatosť na odpustenie všetkých našich hriechov!

Nezáleží na tom, aké veľké sú vaše hriechy, spovedník má skúsené ucho! A popritom je on sám hriešnik, takže bude k vám pristupovať s jedinečným milosrdenstvom. A keď vyjdete zo spovednice… toľká úľava pre dušu! Zdá sa nám, akoby sme niesli na duši náklad o veľkosti sveta, a potom, po spovedi, je preč. Úľava je úplná! Nie je iná cesta ako rozpoznať, že sme veľkí hriešnici, iba tak, že zakúsime Božie milosrdenstvo.

 

10. A najistejšia vec zo všetkých: Konečne môžete byť šťastný.

Aby ste mohli byť šťastný, musíte byť schopný brať veci s ľahkosťou. My katolíci sme už takí. Neberieme nebezpečenstvo príliš vážne, lebo vkladáme celú svoju dôveru v Boha. Môžeme byť šťastní uprostred nešťastí tohto sveta? Môžeme, lebo vieme, že náš pobyt v tomto svete je len dočasný a všetky nešťastia, ktoré tu môžeme zažiť, sú ničím v porovnaní s neskutočnou odmenou, ktorú nám Boh dá, ak ich budeme trpezlivo znášať.

No keďže sa nenecháme ľahko odradiť, taktiež vieme, že Boh nás volá bojovať proti týmto nešťastiam a že musíme zmeniť svet. A keďže sa nespoliehame na vlastné sily, ale na Boha, vieme, že ho skutočne môžeme zmeniť, a to nás robí šťastnými!

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00