10 krokov, ako sa zamilovať v manželstve

10 krokov, ako sa zamilovať v manželstve
Určite ste už počuli príbehy o tom, ako zamilovanosť zničila manželstvo. Pozor! Toto platí, ale iba čiastočne. Určite nikomu neodporúčame zamilovať sa do niekoho iného. Ale zamilovať sa do svojho manželského partnera – to veru áno. V dobrom manželstve to totiž inak ani nejde.

Život je ako sínusoida – a manželský život nie je výnimkou. Raz sa nám darí a všetko ide super, inokedy sa len na seba pozrieme a už si lezieme na nervy. Po čase nastúpi do hry jeden z najväčších nepriateľov manželstva – rutina. Svojho partnera začneme vnímať optikou „čo mi vadí“: rozhádzané ponožky, neumytý riad v dreze, pripálená večera, nevyložená práčka, opäť zablatené topánky. Necháme sa strhnúť „neromantickosťou“ všedných dní a máme pocit, že „tá“ láska, o ktorej spievajú v pesničkách či na ktorú sa večer čo večer pozeráme vo filmoch, sa nás vôbec netýka. Zabúdame na to, že v čase chodenia sme boli ochotní jeden pre druhého precestovať polovicu sveta, prekonať sa v kulinárskom umení, ožehliť košeľu či kúpiť kyticu ruží za posledné peniaze.

Niekedy to príde prirodzene. Narodí sa vám vytúžené bábätko – a zrazu ste na seba milší. Nasťahujete sa do prvého vlastného bývania – a chce sa vám skákať od radosti. Manžela v práci povýšia – a vy rastiete od hrdosti. Manželka doštuduje – a vy jej hrdo gratulujete k promóciám. Čo však robiť, keď všednosť prebrala vládu na dlhší čas a vám sa cnie za obdobím „zamilovanosti“?

Willard F. Harley vo svojej knihe Moje túžby, tvoje túžby hovorí o tom, že zamilovanosť v manželstve netreba vôbec podceňovať. Argumentuje tým, že v jeho poradni sa ešte nestretol s manželským párom, ktorý by tvrdil, že sú zamilovaní, a aj tak sa chcú rozísť. Harley predstavuje zároveň koncept „citovej banky“. Do citovej banky svojho partnera či partnerky môžete vkladať body (napríklad nachystanou večerou, kyticou ruží, večerom vo dvojici v kine, dobrým rozhovorom a tak ďalej), ale môžete z nej aj vyberať (rozhádzané ponožky – mínus bod, večerná hádka – mínus päť bodov, odmietanie intímnosti – mínus desať… a mohli by sme pokračovať). Samozrejme, „bodové ohodnotenie“ jednotlivých skutkov je individuálne a závisí napríklad aj na jazykoch lásky daného človeka. Zatiaľ čo sa vaša citová banka drží vysoko nad nulou, prežívate pocit zamilovanosti. Keď sa blíži k nule, k slovu sa dostáva rutina. A keď je hlboko pod nulou, nachádzate sa v kríze.

Ako sa teda udržiavať trvalo v citovom pluse – teda v pocite zamilovanosti? Nuž, nijako. Trvalo to nejde. Dá sa však na tom neustále pracovať. Ponúkame vám teda desať krokov, ako sa opäť „zamilovať“ do svojho manželského partnera.

 

10 krokov, ako sa zamilovať v manželstve

 

Trénujte empatiu

Môžete sa rozhodnúť byť nahnevaní alebo kritickí, alebo môžete prejaviť pochopenie a empatiu. To si síce vyžaduje viac ochoty, ale rozhodne menej energie ako taká ohnivá výmena názorov. Neignorujte správanie, ktoré vám prekáža, ale keď pred kritikou uprednostníte empatiu a pokúsite sa najprv o pochopenie, máte vyššiu šancu na úspech.

 

Naučte sa spoločne smiať

Smiech je korením života. Humor dokáže znižovať napätie, odľahčiť konflikty, vylepšiť deň. Vyhnite sa však irónii a uťahovaniu z toho, čo môže byť vašej polovičke nepríjemné (to už viete vy, či ide o nejaké to kilo navyše alebo nočné chrápanie, skrátka, ak daná vec partnera či partnerku zraňuje, neuťahujte si z toho). Láskyplné doberania sa a vtipy, ktorým rozumiete iba vy dvaja, však dodávajú manželstvu ľahkosť a veselosť. Manželia, ktorí sú zároveň aj najlepšími priateľmi a dokážu sa spolu smiať aj na hlúpostiach, majú oveľa nižšiu pravdepodobnosť rozvodu.

 

Spíšte si presný zoznam vecí, ktoré na svojom partnerovi či partnerke milujete

V jedno novomanželské ráno som sedela v našej malej kuchyni, popíjala kávu a spísala zoznam vecí, ktoré na svojom manželovi milujem. Keď sme sa po čase presťahovali do nového bytu a môj manžel ho našiel a večer mi ho prečítal, bola som dojatá. Napísala by som to dnes inak? Asi áno. Nevypustila by som však nič, no pár vecí by som na zoznam pridala. Bolo však skvelé úplne konkrétne si pripomenúť, akého úžasného manžela mám.

 

Trávte čas aj osamote

Pokojne stačí aj raz za dva týždne. Na chvíľu sa rozdeľte. Chodí váš manžel rád na futbal? Doprajte mu čas s priateľmi. Potrebuje vaša manželka nový sveter? Nech vyrazí s kamarátkami na nákupy. Doprajte si luxus toho, že trávite aj chvíle bez seba – nevyužite ich však na to, aby ste svojho partnera či partnerku ohovárali alebo zhadzovali. Jednoducho si užite čas aj s inými ľuďmi (alebo sami so sebou) a potom sa posilnení, oddýchnutí a naradostení vráťte domov.

 

10 krokov, ako sa zamilovať v manželstve

 

Naplánujte si výnimočné chvíle

Vianoce, Veľká noc, narodeniny, meniny, výročie svadby, Valentín. Alebo obyčajný nedeľný večer, keď šupnete deti k babke a dedkovi, oprášite svadobný oblek a spoločenské šaty a vyrazíte do divadla. Doprajte si chvíle, ktoré narušia stereotyp. Naplánujte si rande. Otvorte si dobré víno, zapáľte sviečku. Správajte sa jeden k druhému výnimočne.

 

Bozkávajte sa – tak skutočne

Letmý bozk po prebudení? Alebo strohé „ahoj“ pri odchode do práce? Zmeňte to. Pobozkajte manžela ráno tak náruživo, že na váš bozk bude spomínať celý deň. Priviňte si manželku počas toho, ako varí, a pobozkajte ju aj pred deťmi. Doprajte si čas na manželskú intimitu.

 

Vyhraďte si čas na rozhovor

Taký skutočný. O vašich snoch, plánoch, túžbach. O tom, čo vás bolí, trápi, teší, čo vám robí radosť. Či už to bude počas cesty autom alebo počas prechádzky, alebo – skrátka – zalomíte v kreslách, keď deti zaspia. Nájdite to, čo vyhovuje práve vám.

 

Skúšajte spoločne nové veci

Zahrajte si novú spoločenskú hru, choďte na koncert kapely, ktorú nepozná ani jeden z vás. Vyskúšajte hodiny salsy, ochutnajte indickú alebo mexickú kuchyňu. Dajte si záležať na tom, aby to bolo nové pre vás oboch.

 

Prekvapujte (tým dobrým spôsobom)

Nalíčte sa pred príchodom manžela z práce a pripravte mu jeho obľúbené jedlo. Prestrite sviatočne. Cestou z práce sa zastavte v cukrárni a kúpte manželke ten krémeš, ktorý má tak rada. Keď sa rozprší, miesto hundrania chyťte manželku do náručia a zatancujte si.

 

Nezabúdajte zostať sami sebou

V manželstve je nutné byť vždy otvorený kompromisu. Rovnako nutné je však vedieť investovať aj do seba. Tým, že ste vstúpili do manželstve, ste nepochovali svoje ja. Baví vás štúdium? Hľadajte možnosti, ako študovať. Milujete športovanie? Nájdite si príležitosť. Ak budete cítiť, že v manželstve je vaša osobnosť potlačovaná, ba až premenená na takú, aká sa vám nepáči, je čas na zmenu. Porozprávajte sa o tom a naplánujte si konkrétne kroky, ako chcete pracovať sami na sebe.

 

Hodnotné knihy pre manželov nájdete aj v našom eshope.

Viera+

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Aktuálne tlačové vydanie

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Číslo 7, 1. júla 2022

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+