10 lží slobodných, ktorým je ťažké odolať

10 lží slobodných, ktorým je ťažké odolať
Byť slobodným a nezávislým môže byť výhodné. Teda, aspoň tak nám to diktuje dnešný svet. A či chceme alebo nie, tento trend naberá na popularite aj u veriacich.

V prvom rade priznávam, že o slobodných píšem práve z pohľadu slobodnej. Nie, ešte nemám vlastnú rodinu, hoci by som veľmi chcela. Áno, som vo vzťahu, no stále spadám do kategórie „young adults“ – mladí dospelí, tých, ktorých tak veľmi propaguje a oslavuje dnešná spoločnosť. Spolu s našou mladosťou sa propaguje aj naša sloboda, nezávislosť a tisíce možností, ako naložiť s naším životom. A verte či nie, niekedy sa týmto lákadlám okolitého sveta odoláva veľmi ťažko. Čo je teda v ponuke? Čo sa nám naše okolie vedome i nevedome snaží vsugerovať? A kde je v tom všetkom aspoň kúsok pravdy?

1. Môžeš kontrolovať svoje peniaze

LOŽ: Kým si slobodný, zarábaš sám na seba. Sám rozhoduješ, čo so svojimi peniazmi urobíš. Či dnes pôjdeš na pizzu alebo na sushi, či si kúpiš nové alebo ojazdené auto. Môžeš si peniaze šetriť, alebo si ich naplno užívať.

REALITA: Keď si slobodný a nebývaš s rodičmi, našetriť si na vlastné samostatné bývanie je v dnešnom čase takmer nemožné. Buď si nútený s niekým bývať, alebo na seba uvalíš na najbližších tridsať rokov šialenú hypotéku.

 

2. Môžeš kontrolovať svoj čas

LOŽ: Nikto nebude sledovať, či si sa vrátil z práce presne o pol piatej. Neriadiš sa žiadnym rozvrhom krúžkov, ani nemusíš sledovať manželkin cyklus. Spokojne si dáš kávu o jedenástej večer a ráno o deviatej pohár vína.

REALITA: Veľmi ľahko prídeš na to, že sociálne siete sú obrovským zlodejom času. Nemusíš sa ovládať a zvykáš si na pohodlie, čo v konečnom dôsledku, ak raz uvažuješ o založení rodiny, nie je úplne najlepšie.

 

3. Môžeš byť sám sebou

LOŽ: Keď ste pár, musíš ustavične brať na niekoho ohľad. Keď si sám, si taký, aký v skutočnosti si, nemusíš sa na nikoho hrať.

REALITA: Staré mníšske príslovie hovorí – prvý, koho stretneš vo svojej cele, si ty sám. A nemusí to byť vždy príjemné stretnutie. Bez toho, aby si musel brať ohľad na niekoho iného, sa postupne prestávajú obrusovať tvoje hrany. A inak, byť vo vzťahu, kde sa pred tým druhým musíš stále na niekoho hrať, nie je práve najzdravšie.

 

4. Môžeš flirtovať s kým chceš

LOŽ: Nezáväzné vzťahy na jednu noc – veď treba nazbierať čo najviac skúseností. A keď už si vo vzťahu, netreba sa viazať, ale všetko si najskôr vyskúšať. Veď čo ak by vám to nakoniec nevyšlo?

REALITA: Povrchné vzťahy, v ktorých sa bojíš zatiahnuť na hlbinu. Chýba ti niekto, s kým sa môžeš dobre porozprávať a otvoriť mu svoje najhlbšie vnútro. Bojíš sa urobiť rozhodnutie na celý život, lebo čo ak by si sa rozhodol zle.

 

10 lží slobodných, ktorým je ťažké odolať5. Môžeš ísť oslavovať, kedy chceš

LOŽ: Firemná párty, teambuilding, oslava narodenín najlepšieho kamaráta. Aký by to bol život, keby si toto všetko neabsolvoval?

REALITA: Život by bol úplne normálny a možno aj trochu slnečnejší, keby si nemusel každý víkend venovať kolegom, dal by si si jedno pivo namiesto troch alebo jeden pohár vína namiesto celej fľaše. Lebo zabávať sa dá aj inak.

 

 

6. Žiješ bez obmedzení

LOŽ: Pred tebou je tisíc možností, ako stráviť deň, týždeň, mesiac či rok. Vyber si. Je to len na tebe.

REALITA: Vybrať si z toľkých možností – počiatočný pocit eufórie sa po istom čase mení na strach. Už by si aj rád mal pred sebou nejakú cestu s cieľom, no každých desať metrov sa musíš nanovo rozhodovať. Vpravo alebo vľavo? Po čase to začne byť únavné.

 

7. Nikomu sa nezodpovedáš

LOŽ: Silná žena nepotrebuje muža. Vie si pribiť klinec do steny aj opraviť práčku. Silný muž nepotrebuje ženu. Môže si dať denné menu, prať sa po čase naučí a žehlenie už nie je v móde.

REALITA: Zodpovednosť nie je iba v starostlivosti o bežné veci. Zodpovednosť je o intenzívnom vzťahu lásky, nie o tom, že si musíme dokazovať isté veci. Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď vie žena opraviť vodovodný kohútik a muž navarí skvelú večeru. Ale, priznajme si – je dobré vedieť, že sa máš o koho oprieť.

 

8. Rozhoduješ sa sám

LOŽ: Dôležitý si TY a tvoje túžby, tvoje potreby, tvoje ego. Nikto a nič nebude rozhodovať za teba.

REALITA: Skutočne? Skutočne túžiš byť na všetko sám? Skutočne sa netúžiš s nikým o nič deliť, radovať sa či smútiť? Skutočne túžiš nemať nikoho, na koho sa môžeš obrátiť a poprosiť ho o radu?

 

9. Nemáš záväzky

LOŽ: Žiaden manžel, žiadna manželka, žiadne deti. Žiadne záväzky.

REALITA: Za koho chceš vo svojom živote prebrať zodpovednosť? Človek priam túži po záväzku, po istote. A keď mu chýba, umelo si ho vytvorí. Zaviaže sa organizácii, firme, dobrovoľníctvu, Instagramu, cigaretám, bohémskemu spôsobu života.

 

10. Môžeš si robiť, čo len chceš

LOŽ: Chceš ísť plávať? Žiaden problém. Dovolenka v Thajsku? Je moderné cestovať sám. Chceš sa sťahovať? Nepotrebuješ sa s nikým poradiť.

REALITA: Svätý Augustín hovorieval: „Miluj a rob čo chceš.“ Kde je v tvojom živote miluj? Kde má miesto dávanie? Kde má priestor láska a tvoj blížny?

 

NESTRÁCAŤ NÁDEJ

Nie je dobre človeku samému. Ak túžite po vzťahu, len ste ešte nenašli človeka, ktorého chcete milovať a ctiť až do smrti, nezúfajte. Intenzívne na sebe pracujte. Nenechajte sa zlákať pokušeniami sveta. Buďte proaktívni, navštevujte spoločenstvá, stretávajte sa s priateľmi. Neuzatvárajte sa pred svetom.

Ak ste sa však vedome rozhodli žiť sami, prajem vám mnoho síl! Táto cesta vôbec nie je jednoduchá a odolávať nástrahám musí byť skutočne náročné. No ani vaša samota nie je samotou, ak žijete intenzívny vzťah s Bohom. On sám je tvorený vzťahmi a nás pozýva byť účastným na jeho diele.

Či ste teda slobodní preto, lebo ste sa tak rozhodli, alebo preto, že ešte stále hľadáte, pozývam vás na skutočnú cestu nádeje – nádeje, že sa oplatí žiť verne Božím prisľúbeniam!

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00