10 najdôležitejších prvkov manželstva

10 najdôležitejších prvkov manželstva
Toto je desať prvkov, ktoré by nemali chýbať v žiadnom manželstve.
1. Zdieľanie sa

Vzájomné zdieľanie znamená hovoriť spolu o všetkom. Úplne o všetkom. O tom dobrom, ale aj o tom zlom. O veciach, ktoré nás cez deň potešili, ale aj o tých, ktoré nás potrápili.

Poznám manželov, ktorí si nehovoria všetko. Muž je totiž presvedčený, že nie je potrebné hovoriť žene o jeho trápeniach. Veď načo ju má zbytočne zaťažovať svojimi problémami. Myslíte si, že sa to jeho žene páči? Pravdaže nie. Je smutná z toho, že sa jej vlastný manžel nechce zdôverovať. Neukracujme druhého o kus seba. Dávajme mu seba celého – všetky naše myšlienky, nie iba tie, ktoré si sami vyselektujeme.

Tip: Je nejaká oblasť, o ktorej manželovi/manželke nehovoríš? Dnes je čas otvoriť aj túto tému. Nevieš si vybaviť, či taká skrytá oblasť existuje? Opýtaj sa manžela/manželky, či si myslí, že je niečo, čo mu o sebe nehovoríš. Možno budeš prekvapený.

 

2. Integrita

Manželia by si mali byť jeden druhému skutočnou oporou. Mali by sa vedieť navzájom podržať a kráčať spoločne rovnakým smerom. Integrita znamená vedieť sa zjednotiť pre spoločný cieľ. Asi najväčším problémom s integritou u manželov je vedieť sa zjednotiť vo výchove. Poznáte to aj vy, že kvôli niečomu je lepšie ísť za maminou a kvôli inému zas za ocinom? Tak by to byť nemalo. Deti by mali mať pocit, že rodičia majú na veci rovnaký názor.

Väčšina manželských poradcov tvrdí, že manželia by sa pred druhými (najmä pred deťmi) mali podržať aj napriek tomu, že nesúhlasia s názorom svojho manžela/manželky. Je však lepšie s ním pred druhými súhlasiť, ako podkopnúť mu nohy tým, že mu budem oponovať, čím môžem vyvolať hádku. Oponovanie a vyjadrenie svojho názoru je lepšie nechať si na súkromný rozhovor. Aj o tomto je integrita.

Tip: Keď budeš v situácii, v ktorej budeš mať chuť oponovať svojmu manželovi/manželke a budete mať práve publikum, zahryzni si do jazyka a namiesto vyjadrenia svojho názoru prejav partnerovi svoju podporu. To, čo máš skutočne chuť povedať, si nechaj na rozhovor medzi štyrmi očami.

 

3. Starostlivosť

Nielen deti si zaslúžia našu starostlivosť. Aj manžel/manželka sa určite poteší, ak mu/jej prejavíme nejakú tú starostlivosť. Reč lásky nezahŕňa iba bozky, nežné dotyky a sex. Rečou lásky môže byť aj príprava obeda, masáž po náročnom dni, obyčajný telefonát, či netreba niečo kúpiť, či podanie pera. Stačí na to obyčajná všímavosť a prekonanie vlastnej lenivosti. Nejde o to, že by to ten druhý nedokázal urobiť, a preto to urobím radšej ja. Ide skôr o to, že chcem toho druhého potešiť. Chcem mu v niečom pomôcť, chcem mu vyčariť úsmev na tvári. Chcem sa oňho starať, aby sa mal ako v bavlnke.

Tip: Vymysli si nejaký konkrétny prejav starostlivosti a poteš svojho manžela/manželku. Daj žene masáž, nechaj muža oddýchnuť si, keď príde z práce, a podobne.

 

10 najdôležitejších prvkov manželstva 

 

4. Prispôsobivosť a tolerancia

Vieš skutočne prijať svojho manžela/manželku takého, aký je? Nechcel by si občas na ňom niečo zmeniť? Skutočne milovať znamená zrieknuť sa akejkoľvek snahy o zmenu toho druhého a naučiť sa prijímať ho takého, aký je. Nechci odstrániť či zmeniť nedokonalosti a osobitosti svojho manžela/manželky. Pozeraj sa na svojho partnera ako na výnimočnú osobnosť a ak si to situácia vyžaduje, prispôsob sa jeho osobitostiam.

Môj manžel má veľkú záľubu v skladaní lega. Keď vám mám pravdu povedať, lezie mi to na nervy. On už to lego nemá kam dávať a to nehovorím o tom, koľko peňazí už do toho investoval. Viem ale, že ho táto záľuba teší a svojím spôsobom napĺňa, a tak som sa rozhodla prispôsobiť a tolerovať mu to. Tak to má byť.

Tip: Spomeň si na niečo, čo ťa na svojom manželovi/manželke tak trošku vytáča. Skús nájsť spôsob, ako ho v tom podporíš. Napríklad: Kúp manželovi lego, nechaj svoju ženu hovoriť a neprerušuj ju a podobne.

 

5. Modlitba

Spoločná modlitba manželov je prvok, s ktorým mnohí manželia zápasia. V mnohých manželstvách tento prvok aj chýba, no nemal by. Čo viac je potrebné pre manželstvo ako dotyk Boha? Modlitba premieňa. Modlitba spája. Modlitba inšpiruje. Modlitba prináša pokoj. A takto by som mohla ešte dlho pokračovať, pretože je nesmierne veľa benefitov, ktoré modlitba prináša. Manželia, nezabúdajte na tento prvok! Určite by nemal chýbať v žiadnom manželstve!

Tip: Vytvorte si zvyk pre spoločnú modlitbu. Stačí aj pár minút ráno či večer pred spaním. Začnite už dnes.

 

6. Smiech

Aj vám sa zdá, že sa so svojím manželom/manželkou už toľko nesmejete ako kedysi? Predpokladám, že v časoch randenia bolo toho smiechu omnoho viac. No po svadbe vzťah naberie na vážnosti. Však? Zrazu to už nie je iba hi-hi a ha-ha. Už je to kopa povinností a účtov, čo teda veľmi vtipné nie je. Nadarmo sa ale nehovorí, že smiech je korením života. Smiech ľudí spája, na rozdiel od hnevu a negativizmu, ktoré majú presne opačný efekt – rozdeľujú. Naučiť sa nebrať všetko príliš vážne, ale zasmiať sa, napríklad aj nad vlastnou nešikovnosťou, prinesie do vzťahu príjemné osvieženie. Nenechajte svoj vzťah ovládnuť nudou a rutinou. Smejte sa spolu čo možno najviac. Najlepšie každý deň. Za varovný signál možno považovať, ak si nevieš spomenúť, kedy a na čom ste sa posledne spoločne ako manželia dobre zasmiali.

Tip: Vymysli niečo, na čom sa spolu ako manželia zasmejete. Urob niečo smiešne, nájdi vtipné video,…

 

7. Sex

Manželstvo bez sexu nie je manželstvom. Sex je proste neodmysliteľnou súčasťou každého manželstva. Aký by mal byť v tom kresťanskom manželstve? Mal by byť vyjadrením lásky a skutočným súzvukom nielen tiel, ale aj duší. Mal by byť potešením pre oboch manželov. Jasné, muži s tým obvykle problém nemajú. Dajte však pozor na to, aby vo vašom manželstve mala zo sexu potešenie aj žena. Nespravte z tejto témy tabu. Naopak, hovorte spolu o tom, čo sa vám nepáči a čo páči, aby to nebol akt obety, ale radosti.

Tip: Rozprávajte sa otvorene o sexe a čo iné, no milujte sa. 🙂

 

8. Rozhovor

S jednou mojou kamarátkou sme sa zhodli v tom, že obe máme trošku problém viesť taký ten obyčajný rozhovor o všetkom a ničom so svojimi manželmi. Najprv som si myslela, že mám nejakú chybu, no keď sa mi k tomu priznala aj táto kamoška, celkom mi odľahlo. Aj vám sa už stalo, že keď ste boli s manželom/manželkou niekde sami, tak ste zažili trápnu chvíľku, kým sa rozhovor rozbehol? Nič si z toho nerobte. Asi je to normálne. 🙂 Dúfam. Manželia sú totiž zvyknutí stále riešiť niečo dôležité, až z toho zabudnú viesť reči o počasí a farbe obrusu. Ale presne takéto rozhovory by z manželstva nikdy nemali vyprchať. Prečo? No lebo komu inému ako svojmu mužovi povieš o tom, že sa ti nechce ísť večer umyť?

Tip: Choďte spolu na prechádzku bez detí a len tak sa rozprávajte.

 

10 najdôležitejších prvkov manželstva 

 

9. Priateľstvá

Je dobré udržiavať priateľské vzťahy a stretávať sa s priateľmi spoločne, ale aj individuálne. Spraviť si raz za čas dámsku či pánsku jazdu, alebo naplánovať spoločný výlet s rodinou našich priateľov. Manželstvo by nemalo byť uzavretou spoločnosťou. Pre trávenie času s priateľmi je potrebné nájsť určitú vyváženosť, aby sa nestalo, že budeš tráviť viac času s priateľmi ako s vlastnou rodinou. Priateľstvá sú vzácne, ale zároveň aj krehké. Nezabúdaj na svojich priateľov. Stráž si ich a udržuj s nimi kontakt.

Tip: Dohodni si stretnutie s niekým, s kým si dobrý priateľ a už dlhšiu dobu ste si nikam spolu nevyrazili.

 

10. Služba

Každý kresťan by mal byť aktívny v nejakej službe. Vyzval nás k tomu Kristus. Manželia môžu slúžiť spoločne ako pár, no nemusí to byť pravidlo. Čo by ale pravidlom malo byť, je vzájomná podpora v službe. Niektorí kresťania slúžia viac, iní menej, skús však nepatriť do skupiny kresťanov, ktorí neslúžia vôbec. Ako môžeš slúžiť? Využi na to niektorý svoj talent. Môžeš spievať v zbore, môžeš byť lektorom, môžeš upratovať kostol,… Alebo čo tak ponúknuť sa do predmanželskej prípravy? Som si istá, že kto chce slúžiť, určite sa niečo nájde.

Tip: Nájdi oblasť, v ktorej by si mohol slúžiť, a staň sa služobníkom.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00