10 rád pre šťastnejšie mamy

10 rád pre šťastnejšie mamy
Keď privediete na svet vlastné dieťa, prúdi vo vás neskutočná radosť. No tieto chvíle blaha zakrátko preverí plač bábätka, nedostatok spánku spolu s ďalšími nárokmi. Mám však pre vás i dobré správy.

Autor: Arlene Pellicanová

Ponúkam vám desať spôsobov, ako byť šťastnejšou matkou:

 

1. Trestajte činmi, nie tónom

Určite ste už vychovávali štýlom: „Koľkokrát ti mám hovoriť, že…“ No najpravdepodobnejší výsledok je, že vy budete vytočená, a s dieťaťom to nespraví vôbec nič. Namiesto dlhých vysvetlení či výhražného tónu skúste činy a dôsledky, ktoré deti zastavia.

Napríklad: keď sa moja dcéra pri raňajkách hrala s jedlom (opäť), jednoducho sme jej ho zobrali a dali až na obed. Žiadne fanfáry či emócie neboli potrebné.

 

2. Zbavte sa pocitu viny

Nestaňte sa obeťou mentality, pre ktorú sa stále cítite úboho. Všímajte si, keď k sebe hovoríte negatívne a premeňte tieto zlé pocity viny na konštruktívne. Namiesto „nie som dobrá“ si povedzte „urobila som chybu a musím ju napraviť“. Zamerajte sa na to, s čím niečo viete urobiť a prestaňte od seba očakávať dokonalosť. Zlyhanie je jav, nie vaša charakteristika.

 

3. Robte pre svoje deti menej

Ešte stále pripravujete desiate svojmu šiestakovi? Je čas s tým prestať. Nerobte to, čo si vaše deti vedia spraviť samy. Či už ide o viazanie šnúrok, domáce úlohy či umývanie riadu. S vekom im treba dávať viac zodpovedností. Je to dobré nielen pre vaše zdravie, ale aj pre deti – pripraví ich to na nezávislosť a dospelosť.

 

10 rád pre šťastnejšie mamy

 

4. Modlite sa s ostatnými maminami

Všemohúci Boh je pripravený vypočuť vaše prosby týkajúce sa detí. Spravte z modlitby pravidelnú súčasť vášho materského života a raz za týždeň k tejto modlitbe pozvite aj inú matku. Ak sa budete modliť spoločne, budete cítiť viac zodpovednosti i sily.

 

5. Sústreďte sa na „áno“

Materstvo môže pôsobiť ako jedno veľké nieNie, nechytaj to. Nie, nemôžem ísť, nemá kto byť s deťmi.

Skúste namiesto dávania dôrazu na slovo nie hľadať dôraz v slove ánoÁno, poďme sa zabaviť. Áno, dajme sa do tejto služby ako rodina. Áno, začnime šetriť na rodinnú dovolenku.

 

6. Počúvajte svoje telo

Spomínate si, čo sa prízvukuje v lietadle? V prípade nutnosti nasaďte kyslíkovú masku najprv sebe, až potom pomôžte dieťaťu. Často obetujeme svoje vlastné zdravie, pretože sme zaneprázdnené rodičovskými povinnosťami. Uistite sa, že načúvate aj svojmu telu a vhodne reagujete. V noci sa dobre vyspite, cvičte pravidelne a jedzte zdravo. Veď jedlo je to najdôležitejšie palivo.

 

7. Zefektívnite rodinné aktivity

Je váš rozvrh chaotický? Ľutujete, že ste súhlasili s hraním futbalu, hodinami klavíra či gymnastickým krúžkom?

Najbližšie si toho vyberte menej. Alebo skúste robiť niektorú z aktivít spolu s deťmi. Zredukujete tak čas, keď ich musíte odprevádzať na krúžky.

 

10 rád pre šťastnejšie mamy

 

8. Zaveďte hravú formu trávenia času pred obrazovkou

Deti od osem do osemnásť rokov strávia pred televíziou priemerne viac než sedem hodín denne. Ak nemáte plán, je veľmi jednoduché nechať sa pohltiť bezmyšlienkovitým pozeraním na obrazovku.

Skúste technológie využiť vo svoj prospech a aj vďaka nim sa zjednoťte ako rodina – v piatok si urobte filmový večer, inokedy zas deti pozvite do rodinného online rozhovoru.

 

9. Nájdite si mentora

Ak sa chcete naučiť variť, učíte sa od kuchára. To isté platí pre materstvo – ak chcete byť šťastnejšou matkou, nájdite šťastnú matku. Pozvite ju na kávu a spýtajte sa na tajomstvo jej radostného materstva. Je veľmi nápomocné mať niekoho, komu dôverujete a s kým sa môžete spoločne modliť. Niekoho, kto vám poradí ohľadom detí a zodpovie vaše otázky.

 

10. Nezabúdajte na požehnanie, ktorého sa vám dostalo

V dennodennom materskom náhlení môžeme pozabudnúť, aké je to vlastne šťastie mať deti. V deviatom verši stotrinásteho žalmu sa hovorí: „Neplodnej dáva bývať v dome ako šťastnej matke detí.“ Skúste si predstaviť, aký by bol váš život bez detí. Buďte za ne vďačná každý jeden deň.

 

Ktorý z týchto bodov vo vás najviac zarezonoval? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Zdroj: crosswalk.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00