10 tipov, ako si môžete vytvoriť lepší domov a žiť pozitívne

10 tipov, ako si môžete vytvoriť lepší domov a žiť pozitívne
V priebehu týždňa jedno z mojich dvojčiat, keďže trpí chronickou zápchou, preplakalo takmer celý deň, druhé vyliezlo z postieľky, pretože chcelo zdolať vysokú policu s knihami, a najmladšie dieťa, ktoré má len štyri roky, sa stalo tým najtvrdohlavejším prieberčivým škôlkarom, aký sa kedy narodil.

Autor: Marie Osbornová

Túžim po tom, aby moje deti vyrastali v pozitívnom domove. Chcem žiť v pozitívnom domove, takom, ktorý odráža Božiu lásku, radosť, milosrdenstvo a zľutovanie. A to nielen na začiatku školského roka či počas januára, ale po celý rok. No keď vám život hádže pod nohy polená, je ťažké ostať pozitívne naladený, aspoň nie bez cieleného usilovania sa a podpory Vyššej moci.

Preto som sa vám rozhodla ponúknuť 10 tipov, ako si môžete aj vy vytvoriť lepší domov:

 

1. Uprednostňujte svojho partnera
Na prvé miesto, ako vytvoriť pozitívny domov, dávam udržiavanie vášho manželstva šťastným a zdravým. Nemyslím si, že by som zvládla všetko to bláznovstvo prvých dvoch rokov s batoľaťom a dvojičkami, keby to nebolo pre môjho manžela a pre náš zväzok. Uistite sa, že vaše kamarátstvo s manželom/manželkou napájate a živíte. Robte čokoľvek pre to, aby vaše manželstvo ostalo silné a plné života.

 

2. Chváľte
Kto nerád prijíma komplimenty? Rozžiaria váš deň, týždeň ba i mesiac! Snažte sa byť jasný a nešetrite chválou. Zaplavte vášho milovaného výnimočnými pochvalami počas dňa. Ukážte mu, že ste si všimli všetko to dobré a krásne, čo urobil. Aj to, kým je.

 

3. Vychutnávajte si bláznenie sa
Zaspievajte si pochabú pesničku. Zatancujte si. Oblečte sa do šialených kostýmov. Ak sa smejete sama na sebe, ponúkate tak i vášmu manželovi a deťom niečo, na čom sa môžu zasmiať a váš domov potom pookreje rýchlosťou blesku. Chyťte sa každej príležitosti a správajte sa bláznivo. Bláznite sa aj počas každodenných povinností a aktivít.

 

10 tipov, ako si môžete vytvoriť lepší domov a žiť pozitívne

 

4. Nerobte naraz viacero vecí
Ak ste ako ja, váš zoznam toho, čo treba urobiť, je trocha náročnejší. Je to ťažké, keďže naraz treba dokončiť aspoň milión vecí, ale to z vás spraví len šialenú matku s mozgom na vybuchnutie. Odložte váš zoznam povinností, vypnite si mobil a buďte prítomná. Robte naraz len jednu vec. Nemyslite na domáce práce či na vybavovačky. Aspoň na chvíľku sa skúste venovať len jednej činnosti. Začnite postupne. Najprv sa na ňu sústreďte pätnásť minút, neskôr to zvýšte až na tridsať či hodinu. Uvidíte, aké skutočne prínosné to je.

 

5. Hovorte prepáč
Ľútosť utišuje a dáva život. Vyživuje vyčerpanú dušu a zavlažuje vyprahnuté srdce. Hovorte prepáč. Hneď. A často. Ospravedlňujte sa aj celý deň, ak je to potrebné, a myslite to naozaj úprimne. Odložte svoju pýchu a buďte vy tým, kto ako prvý pokorí svoje ego. A potom sa pozerajte, ako sa na váš domov a rodinu vylieva šťastie a pozitívnosť.

Zapamätajte si, že
prvý, kto sa ospravedlní, je najstatočnejší,
prvý, kto odpustí, je najsilnejší,
prvý, kto zabudne, je najšťastnejší.

 

6. Neporovnávajte
Porovnávanie je skutočným zlodejom radosti. Neporovnávajte svojho manžela s inými mužmi. Prestaňte vaše deti porovnávať s inými deťmi z ulice. Určite neporovnávajte svoj domov, financie, auto či oblečenie s tým, čo majú ostatní.

A naozaj nikdy neporovnávajte vaše talenty, dary, výzor či osobnosť s tým, čo dostali nadelené vaši priatelia. Porovnávanie nikdy nevedie k spokojnosti. Iba k zatrpknutosti a frustrácii.

 

10 tipov, ako si môžete vytvoriť lepší domov a žiť pozitívne

 

7. Pracujte na vďačnosti
Chcete poraziť trpkosť porovnávania? Popracujte na svojej vďačnosti. Spisujte si zoznam toho, za čo ste vďační. Zapíšte si každú maličkosť. A skúste si nájsť niekoho, kto na to dohliadne. Môžete začať napríklad tým, že si tento zoznam s manželom alebo deťmi ukážete každý večer. Alebo ho spíšte do esemesky svojej priateľke skôr, než pôjdete spať. Zaznamenávanie si toho, za čo ste vďační a následné podelenie sa s tým zmení vaše srdce i myseľ. Zapamätajte si, vďačnosť je voľba.

 

8. Nestaráte sa o seba? Majte sa na pozore!
Ako sa o seba staráte? Je to vaša priorita? Možno je ťažké nájsť si normálny čas na seba, stráviť istý čas v kúpeľni či ísť na pedikúru, ale verte mi, je dôležité udržiavať si dobrý výzor. Vyhraďte si každý týždeň istý čas na seba. Či to už bude ranných tridsať minút pred tým, ako sa zobudia ostatní, alebo poobedňajší čas v kaviarni strávený čítaním dobrej knihy. Trápi vás, čo s deťmi? Skúste sa dohodnúť na striedaní sa s inou mamičkou.

 

9. Potrebujeme viac milosti
Nielen ľútosť tíši dušu, ale aj odpustenie. Ukážte svojim deťom bezdôvodné, nezaslúžené milosrdenstvo. Nedržte v sebe nenávisť. Nedržte sa svojho hnevu. Aké múdre slová vyriekla Elza z Arendellu: „Nechaj to tak!“ Ak svojich blízkych omilostíte, nevytvoríte tak len pozitívny domov, ale budete sa skutočne volať Kristovými nasledovníkmi. Milujte iných tak, ako on miloval nás. Čiže neprestajne a stále im preukazujte viac nepodmieneného milosrdenstva a láskavosti.

 

10. Denne sa vracajte k Bohu
Nič tak nedodá pozitívnu atmosféru ako prítomnosť toho Najsvätejšieho. Spravte čokoľvek pre to, aby ste s ním každý jeden deň mohli tráviť čas. Odložte pre to všetko nabok. Ak sa vám to teraz zdá nesplniteľné, dajte si bližší cieľ. Ak sa nedá viac, začnite trebárs s jedným dňom do týždňa. Ak za ním pôjdete tak často, ako sa len dá, vaša myseľ a srdce sa pozdvihnú a zotrvajú v láskavosti a naplnia sa jeho radosťou.

Ak už z akýchkoľvek dôvodov teraz nedokážete splniť nič iné z tohto zoznamu, choďte za Bohom. On vo vašom srdci i domove môže spraviť zázraky.

Zdroj: crosswalk.com

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00