11 vecí, ktoré mi pomohli užívať si materskú

11 vecí, ktoré mi pomohli užívať si materskú
Aby sme si mohli niečo užívať, musí to byť príjemné. Na môj podiv som zistila, že aj nepríjemné činnosti sa mnohokrát dajú veľmi spríjemniť. Týchto zopár tipov je napísaných bez zoradenia podľa dôležitosti a určite nie sú kompletné, ale mne naozaj pomohli zažívať materskú DOVOLENKU namiesto pracovného tábora.
1.Dovolenkové nastavenie mysle

Uvedomila som si, že som žena na materskej dovolenke- nie na nútených prácach. To znamená, že nemusím pobehovať non-stop v teplákoch a v hlave mať hlavne, čo v ten deň treba stihnúť. Varím, periem, upratujem a robím všetky normálne práce, ale tie sú pre mňa nástrojom, ako si urobiť pekný deň. Oblečiem si oblečenie, v ktorom sa cítim pekne a podľa počasia vymyslím, akú hlavnú príjemnú náplň bude náš deň mať. Práce podopĺňam do časových medzier. Napr. je pekne, rýchlo niečo „zkuchtím“, ideme do mesta pozrieť na papagáje, na zmrzlinku a cestou späť dokúpime chlebík a to, čo chýba. Predtým hodím veci do práčky a zapnem umývačku a keď sa vrátime, najeme sa na terase. Kým chlapci po obede popozerajú rozprávočku, vyvesím vypratú bielizeň, povyberám z umývačky a môžeme si ísť spolu maľovať kamene na záhradu, pričom si popíjam kávičku alebo citrónový Radler. Samozrejme, že večer som unavená- ale unavená príjemne a nie vyčerpaná od znechutenia, že deň bol zasa taký istý ako ten predtým.

 

2.SOS balíček

Keď nálada ( a vôbec nezáleží či ide o dieťa, mňa samotnú alebo manžela) „degraduje“ vytiahneme SOS balíček- vždy máme zo sebou niečo na jedenie a pitie. Takto sa vyhnem aj hundraniu a pesimistickým hláškam našich unavených detí keď peši ideme domov z mesta alebo keď chceme byť na hubách alebo prechádzke 2-3 hodinky. Čím dlhšie predpokladám, že sa zdržíme, tým väčší SOS balíček musí byť. Aj dospelí ľudia potrebujú rátať so svojimi biologickými potrebami, a tak musíme pamätať, že smädní a hladní ľudia nebývajú príjemní.

 

3. Radšej voziť ako nosiť

Ani naše deti neboli obľúbencami kočiarika na začiatku, ale naučili sme sa ich zabaviť, a tak sme potom mohli spokojne chodiť na huby, nákupy a na dlhé prechádzky tak, aby z toho okrem ubolených ramien a chrbáta niečo mali aj rodičia. Ak predpokladáme výlet alebo aktivitu, kde treba byť dlho na nohách, môžeme počítať s tým, že naše deťúrence budú protestovať. Kočiar s veľkými kolieskami na prechádzku do prírody, šikovný skladací kočiarik do mesta či na nákupy, nákupný vozík, vozík za bicykel, odrážadlo s dlhou rúčkou, ktoré sa dá pohodlne tlačiť pri vzpriamenej chôdzi… Deti ocenia povoz a my pomocníka, ktorý odvezie aj naše bundy, fľaše s čajom a dáždniky.

 

4.Pravidelné rande

Strážiť malé deti dá zabrať aj rodičom nieto ešte vekovo starším starým rodičom, preto si ich pomoc vážime. Na bežné záležitosti- nákupy, domáce práce, návšteva lekára sme si postupne našli systém a snažíme sa postriedať  s manželom. Pomoc s deťmi si totiž šetríme na pravidelné rande. Tento september budeme manželmi 10 rokov a toto je jedna zo zásad, ktorú veľmi oceňujeme. Ideme do kina na „dospelácky“ film, do reštaurácie, na prechádzku, poriadne si zaplávať a deti majú zase krásny čas so starými rodičmi. Necítia sa odložené, ale odmenené a naše manželstvo popri rodičovstve rastie tiež.  Hoci sme rodičia, neprestali sme byť manželmi v manželstve, o ktoré sa treba starať, aby sa nám v ňom páčilo.

 

5. Do kostola s deťmi, ale nie za každú cenu

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00