15 dôkazov lásky vašim deťom

15 dôkazov lásky vašim deťom
Spomínate si, kedy ste sa ako dieťa cítili byť milovaní? Zamyslite sa na chvíľku. Možno si spomeniete na to, ako ste sa spolu s rodičmi zabávali, na prázdniny či na to, keď vám pomohli s domácou úlohou alebo keď ste im zverili zopár tajomstiev. Teraz, keď vy ste rodičom, snažíte sa, aby sa vaše deti cítili milované? Mnohokrát pre nás veľa znamenajú práve maličkosti. Ponúkame vám teda 15 spôsobov, ktorými vašim deťom môžete ukázať, že ich milujete. A verte tomu, že si to budú pamätať roky, aj keď vy už budete starými rodičmi.
Autor: Robert Locke
1. Vypnite si mobil
Po tom, čo vy prídete domov z práce a deti zo školy, vypnite si mobil aspoň na polhodinu a venujte im vašu plnú pozornosť. Bude sa im to páčiť, pretože budú mať istotu, že keď vám budú rozprávať o tom, čo bolo v škole, nebude vás nič rozptyľovať. Švédska vláda urobila prieskum verejnej mienky a zistilo sa, že až 33% detí sa sťažovalo, že ich rodičia boli stále na mobile.
2. Idete jesť? Vypnite telku a všetko, čo by vás mohlo rušiť
Pre nikoho, a obzvlášť pre deti, nie je zábava, keď musí zápasiť s reklamami alebo s neustálym písaním správ na mobile. Čas, keď jeme, je časom jedinečných momentov užívania si spoločnosti druhých. Pre deti má aj iné východy – keď sa nemusia ponáhľať, jedia zdravšie, tešia sa z prítomnosti rodičov a budú menej náchylné na stravovacie poruchy.
3. Urobte z ukladania na spánok vzácnu chvíľu
Menšie deti si chvíle, keď ste im čítali rozprávku na dobrú noc, zapamätajú navždy. Je to nesmierne upokojujúci zážitok, ktorý stmeľuje puto rodič-dieťa. Bonus navyše je, že to napomáha rozvoju mozgu vášho dieťaťa.
4. Preukážte im fyzickú náklonnosť
Nespočetné množstvo štúdií ukazuje, že deti doslova prekvitajú, keď im preukazujete srdečnosť a náklonnosť. Dieťa sa bude cítiť milované a jeho mienka o sebe samom bude vyššia. Nie je potrebné to veľmi preháňať, jedna pusa alebo objatie za deň vám obom prinesú veľa dobra. Predpoklad, že dieťa sa stane agresívnym, antisociálnym alebo že bude trpieť inými poruchami správania, sa zmenší. No dospievajúci sa môžu cítiť trápne, preto stačí, ak ich podporíte slovami a empatiou.
5. S každým dieťaťom strávte vzácny čas
Je to tak krásne, keď rodič alebo obaja rodičia môžu stráviť jedinečný čas s každým svojím dieťaťom osamote. Je to skvelé, pretože deti sa cítia výnimočné, keď okolo nemajú svojich súrodencov. Môže to byť čokoľvek od športovania cez varenie alebo pomáhanie pri práci. Neexistuje lepší spôsob ako im ukázať, že ich skutočne milujete a ceníte si ich.
15 dôkazov lásky vašim deťom
6. Zaslúžia si trest? Udeľte ho s láskou!

Niektorí rodičia si stále myslia, že najefektívnejší a časovo najmenej náročný spôsob potrestania dieťaťa za zlé správanie je bitka. No dieťa to naučí, že násilie je účinný spôsob vyriešenia nezhôd a konfliktov. Kľúčom úspešného rodičovstva nie je “zapnúť lásku” vtedy, keď sú dobré, a odoprieť im ju, keď robia zle. Nie, láska nemá mať podmienky. Dieťa má cítiť stály príliv rodičovskej náklonnosti, aby cítilo, že rodičovská láska je naozaj bezpodmienečná.

7. Nechajte im zábavné odkazy plné lásky
Môže to byť krátky text alebo odkaz schovaný pod vankúšom. Môže to byť vtip, láskavá prezývka alebo čokoľvek, čo vášmu dieťaťu pripomenie, že naň myslíte. Aj teraz.
8. Pozerajte im do očí
Keď sa rozprávate s deťmi, najlepší spôsob komunikácie je pozerať im priamo do očí. Očný kontakt je obzvlášť dôležitý v tejto dobe, keď je každý prilepený na obrazovku počítača, mobilu alebo iného zariadenia. Dieťa sa môže naučiť čakať, pokým si nezíska vašu plnú pozornosť, ale stojí to za to. Aj do budúcnosti je veľmi dôležité naučiť ich, že očný kontakt je jednou z nevyhnutných spoločenských predpokladov.
9. Usmievajte sa častejšie
 Aký môže byť lepší spôsob dokázania lásky a odovzdania ľudského tepla než usmiatie sa na dieťa zakaždým, keď vstúpi do miestnosti. Okamžite sa uvoľní a  bude vedieť, že jeho prítomnosť je cenená a že neotravuje. Samozrejme, keď sa správa zle, treba mu to povedať, ale prečo mu po zbytok času nedokazovať, ako ho milujete?
10. Buďte im dobrým vzorom
Koľkokrát ste svojim deťom povedali čo majú ako robiť, že sa majú slušne správať či to, že v aute si majú zapnúť pás? Rodičia často zabúdajú, že oni sami musia byť perfektnými vzormi, pretože deti správanie perfektne kopírujú. A preto vodu kážte, ale aj vodu pite. Buďte milí, láskaví a starostliví voči iným a učte vaše deti byť tolerantnými voči iným.
  15 dôkazov lásky vašim deťom
11. Rozhodujete sa? Zapojte aj deti.
To, čo si zajtra oblečú do školy alebo to, čo navštívite počas dovolenky, môžete rozhodnúť spolu s vašimi deťmi. Uistite sa, že sú plne zainteresované a zapojené. Je pre ne dobré naučiť sa robiť rozhodnutia pod dohľadom rodičov.
12. Hrajte sa s nimi
Počas rozhovoru mnoho detí povedalo, že sa cítili preťažené akciami, a že sa toho dialo príliš veľa. Túžili po čase s rodičmi, keď by sa iba hrali, zabávali, smiali… Jednoducho boli spolu. Možno by nebolo zlé zrušiť jednu či dve aktivity, aby ste neboli iba ich šoférom.
13. Urobte niečo, keď je vaše dieťa nešťastné
Môže mať problémy so šikanovaním v škole, so športovými trénermi… Ukážte mu, že sa staráte, požiadajte ho, aby vás zoznámilo s ľuďmi, ktorých sa to týka, a snažte sa prísť na príčinu napätia a nepokoja. Áno, môže to byť aj vina dieťaťa, ale ak nie je, budete mať ideálnu príležitosť ukázať mu, že ste tu preň, a tak sa stať jeho šampiónom. Môžete podniknúť praktické veci ako zúčastniť sa preventívneho programu proti šikanovaniu v škole, do ktorej vaše dieťa chodí, či naučiť ho, ako na šikanovanie reagovať.
14. Odkladajte si jeho pohľadnice a darčeky
Keď vám dieťa dá odkaz, zábavný obrázok alebo krátku básničku, tým, že si ju odložíte medzi svoje poklady, mu ukážete, že vám na ňom záleží. Odkladajte si ich do špeciálnej zásuvky alebo zložky. Ukážte mu fotku, kde v kancelárii máte jeho vlastnoručné nakreslený obrázok. Všetky výtvory si môžete odfotiť a nahrať ich na sociálnu sieť. Dodá mu to pocit, že niečo dokázalo a taktiež vám to doma ušetrí miesto.
15. Nikdy neprerušujte ich rozprávanie
Keď vám dieťa rozpráva, čo sa stalo v škole, nikdy ho neprerušujte, ale vypočujte ho. To isté platí, keď sa s vami chce podeliť s knižkou alebo ukázať obrázky. Cítia sa tak milované a chcené. Ak ich rodičia ignorujú alebo sú veľmi zaneprázdnení, deti sú prvé, ktoré tým trpia, a dôsledky často trvajú až do dospelosti. Preto sa musíme snažiť teraz.
Láskavosť a náklonnosť sú základnými piliermi šťastia. Tým, že deťom ukazujeme každý deň, že ich milujeme, dávame im ten najväčší dar zo všetkých.
“Šťastie je význam a zmysel života, cieľ i koniec ľudskej existencie.” (Aristoteles)
Ako vašim deťom prejavujete lásku vy?
Zdroj: lifehack.org

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+