17 dní do T22

17 dní do T22

Už o sedemnásť dní sa mladí a tí, ktorí sa im venujú, stretnú na Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne, ktoré sa uskutoční od 28. do 31. júla 2022. Na stretnutí sa stretne viac ako dvetisíc mladých dokopy, z toho 415 dobrovoľníkov.

Zaujímavým bodom programu pre účastníkov bude aj takzvané Popoludnie angažovanosti, ktoré nadviaže na rovnaký program z Národného stretnutia mládeže P18 V Prešove v roku 2018. Zámerom tohto popoludnia je osobná výzva Svätého Otca Františka – „1 milión mladých pre pápeža“. Išlo o to, aby sa na svete našlo milión mladých ľudí, ktorí budú šíriť sociálne učenie Cirkvi v spoločnosti.

V rámci Popoludnia angažovanosti sa môžu účastníci tešiť na tridsaťpäť miest, na ktorých budú môcť niečo zažiť, diskutovať alebo priložiť ruku k dielu. Účastníci budú môcť objaviť svoje talenty, o ktorých doteraz nemuseli vedieť. Z bohatej ponuky tohto popoludnia vyberáme nasledovné:

– TVORIVOSŤ – PODMIENKA PREŽITIA – kreatívny workshop s Danielom Hevierom – písanie, muzicírovanie, maľovanie, vymýšľanie… Techniky, ako získavať nápady, ako prebudiť tvorivosť a ako odblokovať vyhorenie.

– TANEC AKO MODLITBA – V tanci, ktorý je modlitbou môžeme intenzívne chváliť a milovať Boha a slúžiť mu.

– PRI STUDNI – Všetko, čo som sa chcel opýtať kňaza, ale nemal som na to odvahu… Na všetky zvedavé otázky bude odpovedať trojica kňazov – františkán Filip Čierny, OFM, salezián Janko Holubčík, SDB, a kňaz farnosti Abrahám a bývalá „hlava“ Národných stretnutí mládeže Ondrej Chrvala.

– V SIETI – Ako sa nezamotať v sociálnych sieťach? Aké sú dary a úskalia nových technológií? A čo na to psychológia? Aj tá musí ísť s dobou. Ako vyzerá mozog “online” a ako ho mení život s modernými technológiami? Na dynamickú debatu ťa pozýva rehoľná sestra Lamiya, psychologička Janka Vindišová a kňaz Andrej Ondrejka.

– MESTSKÁ POLÍCIA TRENČÍN – Workshop s mestskými policajtmi – Dôstojnosť má každý človek nezávisle od svojho pôvodu. Ako byť vnímaví, pri akých incidentoch zasiahnuť či zavolať ochranné zložky, je to moja starosť a zodpovednosť, kedy je to moja povinnosť? Nemal by si každý riešiť len svoj život? Ako sa brániť keď som ja priamo ohrozený a ako sa zachovať, keď vidím že sa niečo deje, či môže stať v mojom okolí. Je to iba zodpovednosť policajtov alebo každého prítomného človeka? Čo mi dáva priamu autoritu, čo ma oprávňuje zasiahnuť a do akej miery?

– SIMULOVANÝ SÚDNY PROCES – Služba ľuďom nie je len sociálna služba, ale slúžime aj uplatňovaním spravodlivosti a ostaných princípov sociálnej náuky Cirkvi a službou občianskemu spoločenstvu. Taká je aj práca sudcov. Okresný súd taktiež plánuje otvoriť dvere pre mládež z T22 a pripravuje sa simulované súdne pojednávanie.

 

17 dní do T22

 

Na niektoré časti programu sa bude možné dostať aj bez vstupenky. Ktoré to sú?

– N(M)OC MODLITBY – 7 miest a 7 spôsobov modlitby. Preži štvrtkovú noc, 28. júla 2022, po duchovnej stránke. Obnov svojho ducha a svoju dušu a zúčastni sa modlitby na jednom zo siedmich biblických vrchov.

– EXPO POVOLANÍ – V sobotné poobedie uvidíš na námestí nejeden habit či reverendu. Máš možnosť dozvedieť sa viac o kláštoroch, reholiach, hnutiach, komunitách či kňazských seminároch. Pozor, povolanie nie je iba do zasväteného života, ale aj do manželstva.

– PÚŤ NA SKALKU – Nedeľná hromadná púť na Skalku bude nezabudnuteľná! Množstvo mladých a kňazov sa spolu vydajú na známe pútnické miesto, kde bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský odslúži svätú omšu.

 

Komunikačný tím T22

Autor: Zuzana Vandáková

Foto: Peter Basala, Andrej Jaško, Daniel Moško

Tlačová správa+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00