33. výročie Sviečkovej manifestácie

33. výročie Sviečkovej manifestácie

25. marca uplynie už 33 rokov, čo sa na Hviezdoslavovom námestí zišli tisíce ľudí, aby na pokojnom zhromaždení so sviečkami v rukách vystúpili v prospech reálnej demokracie a žiadali od vtedajšieho režimu náboženskú slobodu a občianske práva pre všetkých. Bolo to významné spoločenské vzopätie, predovšetkým kresťanov, v prospech práv veriacich ale i neveriacich. Odpoveď režimu bola tvrdá. Približne tisíc policajtov bolo povolaných do jednej z najväčších policajných akcií, aby pokojnú demonštráciu rozohnali brutálnou silou – obuškami, autami i vodnými delami. Jednoznačným morálnym víťazom SM boli jej organizátori a účastníci; za reakciu totalitného režimu sa hanbili aj niektorí jeho predstavitelia, napr. aj vtedajší minister kultúry Miroslav Válek. Sviečková manifestácia bola jedným z dôležitých impulzov, ktoré spustili procesy, ktoré viedli v novembri 1989 k pádu režimu.

Dnes je Sviečková manifestácia vnímaná ako najvýznamnejšia udalosť nedávnych slovenských dejín, ako najodvážnejšie vystúpenie občanov Slovenska v období komunistickej diktatúry. Je pamätným dňom SR Zápasu za ľudské práva. Táto historická udalosť nadčasovo povzbudzuje k občianskej angažovanosti, občianskej odvahe a angažovanosti za spoločné dobro pre všetkých.

Fórum kresťanských inštitúcií sa snaží udržiavať Sviečkovú manifestáciu živou v rámci historickej pamäti národa. Tohtoročná spomienka môže byť opäť iba v online priestore a vzhľadom na celkovú situáciu v spoločnosti sme sa rozhodli zamerať ju na ODVAHU. Podujatie sa uskutoční 25. marca 2021 o 19:00 hod.

Našimi hosťami budú:

  • MIRIAM LEXMANN – poslakyňa Európskeho parlamentu
  • Vladyka CYRIL VASIĽ – apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie
  • JOZEF MAJCHRÁK – novinár
  • hudobný hosť – SKYVA
  • moderátor – ŠTEFAN CHRAPPA

Témy večera:

  1. Nedávno prešli tri roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Možno povedať, že to boli obete za pravdu, spravodlivosť a odvahu. Mala ich obeta zmysel?
  2. Zdá sa, že v dnešnom svete si vyžaduje viac odvahy ako v minulosti už len púha ambícia: hovoriť na verejnosti pravdu. O kresťanských pohľadoch to platí zvlášť. Čím to je?
  3. Pápež František navštívil začiatkom tohto mesiaca Irak. Ovplyvní ďalšie smerovanie ľudstva posolstvo pápeža – posolstvo univerzálneho bratstva?
  4. Čo vo vás v súvislosti s presadzovaním pravdy vo verejnom živote vzbudzuje nádej a z čoho máte obavy? Vieme povzbudiť ľudí, aby mali odvahu?

Pripájame link na udalosť na FB: https://www.facebook.com/events/132814725371230

Podujatie bude vysielané online na youtube. Možno vyplniť PRIHLASOVACÍ FORMULÁR , účastník dostane na mail pripomienku aj s linkom na podujatie.

Okrem toho FKI v rámci kampane #prihlasimeSa zachytilo niekoľko výpovedí angažovaných ľudí, medzi iným Františka Mikloška, ktorý bol pred 33 rokmi oficiálnym oznamovateľom Sviečkovej manifestácie vtedajším úradom.

Informoval: Pavol Kossey

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00