38-ročný zdravotník Savan Masih: Som nevinný

38-ročný zdravotník Savan Masih: Som nevinný
Riaditeľ katolíckej organizácie pre ľudské práva v Pakistane verejne kritizuje tamojšie súdnictvo za to, koľko potrebovalo času, kým prepustilo na slobodu muža krivo obvineného z činu, ktorým údajne spustil hrozné útoky na kresťanov.

Viac ako sedem rokov po zatknutí Najvyšší súd v Lahore oslobodil spod obžaloby bývalého 38-ročného zdravotníckeho pracovníka Sawana Masiha. Bol obvinený z rúhania, za čo sa v Pakistane ukladá trest smrti.

Tento kresťan z Lahore svojím údajným zločinom urážky moslimského proroka Mohameda spustil skutočnú búrku hnevu: v mestskej štvrti Joseph Colony 8. marca 2013 zaútočil dav vyše 3 000 ľudí a vypálil 150 domov, 75 obchodov a 2 kostoly.

 

38-ročný zdravotník Savan Masih: Som nevinný

 

Vandali boli oslobodení, kresťana odlúčili od rodiny

V reakcii na oslobodzujúci rozsudok Cecil Shane Chaudhry, výkonný riaditeľ Národnej komisie pre spravodlivosť a mier (NCJP), pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi skonštatoval: „Aj keď oceňujeme rozsudok súdu, že sa Sawan nedopustil rúhania, prekáža nám, že nikto nebol braný na zodpovednosť za skutočnosť, že stratil sedem vzácnych rokov života a bol nútený žiť bez rodiny.“ Sawan Masih a jeho manželka Sobia majú tri deti: 16-ročného Noora, 14-ročného Samiho a 12-ročnú Rebeccu. Väčšinu ich detstva strávil otec za mrežami.

Cecil Shane Chaudhry v kritike pakistanského súdneho systému ďalej uviedol: „Pôvodcovia výtržností v Joseph Colony boli oslobodení, žiadny z nich neniesol zodpovednosť za vzniknuté nepokoje.“

Sawan Masih bol obvinený z porušenia článku 295C pakistanského trestného zákona, ktorý trestá rúhanie sa prorokovi Mohamedovi. Počas celého procesu tvrdil, že je nevinný, no napriek tomu bol Najvyšším súdom v Lahore uznaný za vinného a 27. marca 2014 odsúdený na trest smrti.

 

38-ročný zdravotník Savan Masih: Som nevinný

 

Zneužívanie práva proti kresťanom nie je novinka

Už roky sa šíria fámy, že jeho obvinenie z rúhania i násilné dôsledky, ktoré jeho údajný čin mal, boli zámerne zorganizované obchodníkmi – cieľom malo byť vyhnanie kresťanov zo štvrte Joseph Colony, čím by sa uvoľnila pôda na priemyselné využitie.

Rovnakému obvineniu čelila pred časom v Pakistane aj kresťanka Asia Bibiová. V októbri 2018 bola nečakane oslobodená, a to napriek obrovskému odporu zástancov tvrdej línie. Po odlete z krajiny začala so svojou rodinou nový život v Kanade.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje nielen prácu Národnej komisie pre spravodlivosť a mier (NCJP) v Pakistane, a to poskytovaním právnej pomoci kresťanom obvineným z rúhania, príp. iných zločinov, ale pomohla aj kresťanským rodinám, ktoré boli vysťahované zo štvrte Joseph Colony, aby sa mohli usadiť v iných častiach mesta Lahore.

 

Autor textu: John Pontifex / ACN

Preklad: Mariana Páterková

Korektúra: Miroslava Režná

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00