5 tipov, ako hovoriť s deťmi o sexe

5 tipov, ako hovoriť s deťmi o sexe
Červenanie, habkanie, príbehy o bocianoch. Dajte zbohom trápnym rozhovorom a inšpirujte sa, ako hovoriť s deťmi o sexualite.
  1. ÚPRIMNE

Nechajte deti pýtať sa a hovorte s nimi úprimne. Pravdepodobne začnete debatu o sexe práve vtedy, keď za vami príde vaše dieťa s otázkou na niečo, čo počulo medzi kamarátmi. Možno vás sklamem, ale vtedy je už neskoro. Rodičia by mali byť tí prví, od ktorých dieťa bude počuť radostnú zvesť o sexe.

 

  1. VEKU PRIMERANE

Vysvetľovať pubertiakovi, že tatinko s maminkou sa milujú a preto sa k sebe túlia, je asi na rovnakej úrovni, ako vysvetľovať päťročnému predškolákovi, že sex je spojenie penisu a vagíny. Pri takejto debate treba vždy brať do úvahy zrelosť dieťaťa. Niekedy stačí aj jednoduché vysvetlenie.

 

  1. ODBORNE

Pomenujte pohlavné orgány tak, ako sa volajú. Deti týmto zároveň ochránite aj pred potenciálnym zneužívaním, pretože budú vedieť, že na intímne partie im nemá nikto siahať. Pomôckou pre menšie deti môže byť zdôraznenie oblasti spodnej bielizne – tielko a nohavičky/trenírky. Spoločne si pomenujte orgány, ktoré sa pod nimi nachádzajú a na čo slúžia. K odbornosti patrí aj vysvetlenie toho, ako vzniká bábätko (spojenie spermie a vajíčka) a základné prejavy puberty (menštruácia, telesné a mentálne zmeny).

 

  1. BEZ POSMEŠKOV

Poznáte všetky tie neslušné vtipy, prípadne dvojzmyselné narážky, ktorými sa hemžia televízne programy? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako ich vnímajú vaše deti a či sa s nimi napríklad nestretli aj na rodinných oslavách? Robenie si posmechu zo sexuality alebo z niektorých jej častí, zľahčovanie nevery či podceňovanie alebo preceňovanie sexu môžu viesť k pokrivenému pohľadu vašich ratolestí na to, o čom skutočne ľudská sexualita je. Samozrejme, humor do manželskej spálne patrí, ale mal by byť rezervovaný pre manželov, ktorí rozumejú kontextu a majú jasne ukotvené hodnoty.

 

  1. S LÁSKOU

Vaše deti potrebujú počuť, že sex je láskyplná činnosť dvoch milujúcich sa manželov. Že vzájomný súhlas, rešpekt a fyzické prejavy lásky sú neoddeliteľné. Že nachádzať pri prežívaní sexuálneho styku potešenie je nie len prijateľné, ale doslova žiaduce. Že je to takto v poriadku, lebo sám Boh stvoril rozkoš a vymyslel to tak, aby manželia pri prežívaní sexuality zažívali fyzické potešenie. Že sex nie je niečo nečisté, za čo by sa mali manželia hanbiť, ale že je to nástroj vyjadrujúci hlbokú manželskú lásku.

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00