5 tipov na novoročné upratovanie

5 tipov na novoročné upratovanie
Chystáš sa na novoročné upratovanie? Možno máš v pláne vyhodiť nepotrebné veci… Ale čo tak zamerať sa na čosi dôležitejšie? Poďme si dnes trošku poupratovať v oblasti viery a vzťahov!
  1. Služba

Mnohí z nás počas uplynulého roka zápasili s nedostatkom času. Každý z nás má svoje povolanie, zamestnanie a kúsok voľného času sa snaží rozdeliť aj do služby. Možno jeden deň v týždni chodíš spievať do kostola, iný deň lektoruješ, ďalší venuješ službe spoločenstvu. Veľakrát sa tiež stáva, že si nesprávne myslíme, že len vtedy, ak toho robíme veľa, je to užitočné a dobré. Ale si si skutočne istý, že do tých všetkých služieb, ktoré robíš, ťa volá aj Boh? Nemusíš byť všetkým pre všetkých. Počas týchto novoročných dní skús viac volať Ducha Svätého, aby ti ukázal, kde je tvoje miesto.

 

  1. Sociálne siete

Ďalšia oblasť, s ktorou veľmi často zápasíme, je aj množstvo času stráveného na sociálnych sieťach. Ak sa chceš otestovať, koľko času stráviš týmto spôsobom, existuje aj slovenská bezplatná aplikácia, ktorá priebežne vyhodnocuje, koľko času stráviš prezeraním sociálnych sietí, surfovaním po internete či sledovaním videí. Možno až potom si uvedomíš, koľko času tým zbytočne strácaš. Prečo radšej nevyužiť tie dobré aplikácie a nevyužiť čas kvalitne a rozumne? Čo tak začať čítať Sväté písmo s denným plánom? Alebo si prečítať liturgické zamyslenia? Uvidíš, že ti to prinesie oveľa viac pokoja!

 

  1. Stretnutia s priateľmi

Určite to poznáš, s niektorými priateľmi sa veľmi túžiš stretnúť, ale kým dohodnete nejaký konkrétny termín, prejde aj pol roka. Raz musíš upratovať, inokedy vybaviť hento alebo tamto… Tak radi investujeme čas do kadejakých, pre nás navonok zmysluplných aktivít, ale na tie pravé hodnoty zabúdame. Skús počas tohto roka venovať viac energie a úsilia aj do stretnutí s priateľmi. Neporiadok v byte budeš mať stále a ponúk na inak strávený čas tiež :), ale čas, ktorý venuješ svojim priateľom, sa ti zúročí v oveľa krajšom ovocí, z ktorého budeš ešte dlho čerpať! 🙂

 

  1. Mať menej neznamená byť menej

Poznáš to. Ešte len vchádzaš do domu a už ťa zaplaví kopa letákov zo schránky. Toľko toho by sme chceli mať! Nízkoenergetický dom, saunu, oblečenie najnovšej značky, plnú chladničku, pre deti najnovšie a najrozvíjajúcejšie hračky! Ale čo z toho vlastne skutočne potrebujeme?! Žalúdok máme len jeden, oblečenia tiež nepotrebujeme habadej… Veď aj skrine nám doslova praskajú vo švíkoch. Skúsme byť počas nového roku o kúsok viac minimalistickí. Predtým, než ideme do obchodu, napíšme si jednoduchý zoznam toho, čo skutočne potrebujeme, a nenechajme sa zlákať ponukami, ktoré vlastne vôbec nepotrebujeme. Veď aj šetrením našich zdrojov chránime to, čo nám Boh zveril!

 

  1. Čas s Bohom

A na záver to najdôležitejšie. Ako si uchrániť čas s Bohom, keď niekedy nemám čas na to, aby som sa vôbec poriadne najedol? Modlitbu si však nepredstavujme ako „izolovaný“ čas mimo nášho časopriestoru. 🙂 Modlitba nech je ako životný štýl. Skús využiť každú chvíľu na to, aby si sa modlil. Ráno pri prebúdzaní načiahni svoje ruky najskôr k Bohu, nie k svojmu mobilu. Pri pití rannej kávy si prečítaj liturgické čítania alebo zamyslenie na daný deň, to ti nezaberie viac ako päť minút a uvidíš, ako ti to zmení deň. Cestou do práce venuj svoje modlitby vďakám a prosbám. Ak cestuješ sám autom, pomodli sa ruženec alebo si pusti chválové piesne. Uvidíš, že Boh aj týchto pár zo srdca darovaných minút vie premeniť na obrovské požehnanie!

 

Slovko na záver

Do jednej ruky mop, do druhej handru a šup do upratovania! 🙂 Prosme spoločne nebeského Ocka, aby nám dal múdrosť správne poupratovať v našich životoch. Nebojme sa zmeny ani neznámeho! Nech je nám Duch Svätý radcom v každej situácii. Neunavme sa prosiť o jeho vedenie, veď ani on sa nikdy neunaví v láske a starostlivosti o nás!

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00