5 vecí, ktoré chcem naučiť svoju dcéru

5 vecí, ktoré chcem naučiť svoju dcéru
Už si ani nepamätám, kedy sa to stalo. Zrazu začalo byť okolo mňa množstvo malých detí. Najprv jedno, potom druhé, a každou ďalšou svadbou z radov mojich kamarátov sa to stupňuje. Teším sa z toho, veď vidieť rásť nové mladé rodinky je vždy povzbudzujúce. A zároveň ma to núti premýšľať. Čo raz chcem povedať svojej dcére?
„Si krásna.“

Nepotrebuješ na to tonu mejkapu ani minisukňu, ktorá viac odhaľuje ako zahaľuje. To ale neznamená, že sa nemáš o seba starať. Nie je nič zlé na tom, keď raz za čas pôjdeš ku kaderníčke alebo vieš rozdiel medzi vodnou špirálou a špirálou na oči… alebo ak si oblečieš šaty, v ktorých budeš vyzerať skutočne úžasne. Len to, prosím, nepreháňaj. Mám strach, ako odoláš tlaku okolia, spolužiačok, spoločnosti. Budú ti chcieť nadiktovať, že to najlepšie, čo máš, je tvoje telo. Never im. Tvoje telo je nádherné, ale ak je bez krásnej duše a múdreho ducha, komu slúži? Vždy sa snaž ďakovať za svoju krásu tomu, ktorý ti ju daroval – svojmu Stvoriteľovi.

 

„Si milovaná.“

V prvom rade svojím Bohom. Si milovaná Božia dcéra a keby si aj mala pocit, že sa ti všetci otočili chrbtom, On je tu vždy pre teba. Ešte vždy mám aj ja sama strach, či ťa raz dokážem milovať v tej správnej miere – nie väčšmi ako svojho Boha či budúceho manžela, ale nie menej, ako si zaslúžiš. Pamätaj si, nepotrebuješ o lásku prosiť alebo o ňu priam žobrať. Je mi ľúto všetkých dievčat, ktoré priam visia na svojich chlapcoch a sú natoľko hladné po láske, že neváhajú šliapať po svojej vlastnej dôstojnosti. Ty máš nevyčísliteľnú hodnotu. I keby si v živote nezískala Nobelovu cenu či červený diplom, stačí, že si sa narodila a nechala sa milovať.

 

„Zaslúžiš si úctu.“

Nenechaj nikoho, aby ťa ponižoval. Ale zároveň sa nad nikoho nepovyšuj. Ľudská dôstojnosť je krehká a veľmi vzácna. Budeš určite budovať množstvo vzťahov. Aj s chlapcami. Podporujem ťa v tom. Vo vzťahu sa učíš kompromisom a formuje ťa to väčšmi, než si dokážeš predstaviť. Nesmieš však zabudnúť, aká je vo vzťahu dôležitá vzájomná úcta. Nenechaj sa urážať či citovo vydierať. A nikdy, nikdy nezneužívaj „ženské zbrane“. Možno netušíš, o čom hovorím, ale vedz, že ženy majú nad mužmi veľkú moc. Niekedy stačí jeden úsmev, pohladenie a sú z nás namäkko. Lenže s veľkou mocou prichádza i veľká zodpovednosť. Preto hovorím o úcte a rešpekte. Tak ako si ich zaslúžiš ty, zaslúžia si ich aj ľudia okolo teba – tvoja rodina, priatelia, spolužiaci či kolegovia v práci.

 

5 vecí, ktoré chcem naučiť svoju dcéru

 

„Nauč sa variť.“

Nepodceňuj to. Varenie je dôležité. Dáva ti prvý pocit samostatnosti a šikovnosti. A budeš to potrebovať – ver mi. Každému mužovi ulahodí dobre pripravený puding či rezeň. A ak sa naučíš aj paradajkovú polievku a cestoviny na všetky spôsoby, internátny život nebude len o bagetách a najlacnejšej pizzi v meste. Možno mi nebudeš veriť, ale aj to sú veci, ktoré si chlapci všímajú (mám to od nich!). A okrem toho – kuchyňa je centrom rodinného života. Žena, manželka, matka – tá kraľuje v kuchyni. Z rozvoniavajúceho kráľovstva sa stáva miesto mnohých rozhovorov. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie sa sedí a rozpráva v kuchyni – v srdci domu.

 

„Dokážeš to.“

Vieš o tom, že ženy museli tvrdo bojovať za svoje právo voliť, študovať, vykonávať „mužské“ povolania? Nie, nechcem z teba vychovať feministku, ale zároveň ti chcem ponúknuť toľko možností! Máš otvorené dvere do celého sveta! Môže to byť mätúce, veď vybrať si z toľkého množstva ponúk nie je vôbec jednoduché. Ale som rada, že máš tieto možnosti… že sa môžeš venovať hokeju alebo klavíru, študovať medicínu alebo právo, kresliť alebo sa venovať horolezectvu. Preto ti chcem povedať – dokážeš to! Čokoľvek si vyberieš, zvládneš to. Ak sa zameriaš na svoj cieľ a budeš tvrdo pracovať v súlade s Božou vôľou, tvoje úsilie neostane bez úspechu. Neboj sa práce a využi možnosť brigády. A keď okúsiš ten pocit, že si môžeš vytúženú knihu či tričko kúpiť za vlastnoručne zarobené peniaze, naučíš sa zároveň hodnote vecí a práce.

Držím ti palce! Ešte ťa nepoznám a pravdepodobne to ešte chvíľu potrvá, kým sa zoznámime naživo. Ale už teraz sa za teba modlím, lebo viem, že aj keby sme raz s mojím budúcim manželom vo výchove zlyhali (a možno nie len raz), budeš mať vždy aj svojho nebeského Otca a Matku. A tí nezlyhajú nikdy.

 

https://www.slovoplus.sk/5-veci-ktore-chcem-naucit-svojho-syna/

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+