6 tipov, ako prežiť čas s Bohom každý deň

6 tipov, ako prežiť čas s Bohom každý deň
Poznáš ten pocit, keď sa snažíš ukradnúť trochu času a venovať ho Bohu, ale povinnosti ťa nepustia? A každý večer zaspávaš s pocitom viny, že si pre to neurobil dosť. Bojuješ s výčitkami svedomia, až sa dostaneš do slepej uličky… Čo vyhrá? Tvoja pýcha, strach alebo pokora? V pýche povieš: „Boh počká, ale povinnosti nie,“ v strachu omieľaš Otčenáš, „lebo čo ak…“, a v pokore vravíš: „Bože, odpusť, veď ty si Pánom času – tu som, počúvam.“

Nie si sám, kto zakusuje boj s časom, no ono je to trochu inak. Náš zaneprázdnený život nabitý povinnosťami nie je jediný dôvod, prečo nemáme čas na Boha…

 

Prečo zabúdame na Boha?

Sme zvyknutí dávať zo svojho prebytku. Ak sa rozhodujeme niečo darovať chudobným, dávame nie to najkrajšie a najcennejšie, čo máme, ale to, čo už nepotrebujeme. Kopy šatstva, ktoré už nie sú moderné a zaberajú miesto v skrini. Alebo peniaze, ktoré venujeme núdznym až na konci mesiaca, pretože nám zvýšilo. Sme preto zvyknutí dávať Bohu naše zvyšky času.

Nie je umenie darovať prebytok, ale ísť do rizika a bezvýhradne dôverovať Bohu. Uskromniť sa, obetovať kúsok zo svojho pohodlia a darovať ho tým, ktorí to najviac potrebujú. Kto sa rád obetuje pre iných, obetuje najviac zo svojho času Bohu. Nedávaj mu svoje zvyšky – čas, ktorý ti ostal nazvyš pred spaním. Ak už nechceš nikdy viac zabudnúť na Boha, začni s ním hneď ráno, keď sa zobudíš.

Čas strávený s Bohom je ako dobré jedlo, ktoré potrebuješ jesť niekoľkokrát denne, aby si sa nasýtil. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť, tak prečo sa k nemu neprihovárať nielen ráno, na obed a večer pred spaním, ale zakaždým, keď máš chvíľku času – v čakárni u lekára, cestou do práce či pri varení? Urob z každej príležitosti, keď môžeš čas stráviť s Bohom, prioritu číslo jeden.

 

6 tipov, ako prežiť čas s Bohom každý deň

 

Ako sa dá prežiť čas s Bohom každý deň? Prinášame ti 6 tipov
  1. Začni hneď po prebudení

Nie každý z nás je ranné vtáča, aby si privstal, ale čo tak obetovať pár minút zo spánku Bohu? Modli sa, ďakuj, chváľ Pána alebo si prečítaj zopár veršov z Písma. Ak začneš deň rozhovorom s Bohom, tvoj deň požehná, naplní ťa Duchom Svätým a rozmnoží tvoj čas. Obetuj svoj kúsok nepohody za duše v očistci alebo na vlastný úmysel.

 

  1. Počúvaj Božie slovo počas práce

Často je veľmi náročné počas dňa sadnúť si a čítať Sväté písmo alebo inú duchovnú literatúru. Existujú však aj audioverzie, ktorá sa dajú stiahnuť do mobilu a počúvať kedykoľvek. Stiahnuť bezplatne sa dá Sväté písmo, kresťanské audioknihy, chvály alebo kázne a prednášky inšpiratívnych ľudí. Počúvaj ich cestou do a z práce alebo doma počas domácich prác a pri plnení povinností, ktoré nepotrebujú tvoju celú pozornosť. Využi každú vhodnú chvíľu a napĺňaj svoju myseľ Slovom – prežiješ tak nádherný čas s Bohom, na ktorého tak s istotou nezabudneš.

 

  1. Čítaj Sväté písmo, kým čakáš

V dnešnej dobe sa snažíme naplno využiť každú voľnú chvíľu, aj počas čakania. Je nemysliteľné čakať a nerobiť vôbec nič. Čas si krátime surfovaním po internete v mobiloch alebo tabletoch a ani si neuvedomíme, že sme ho mohli stráviť zmysluplnejšie. Zabudli sme na staré dobré osvedčené ručné práce alebo čítanie. Schválne, koľko ľudí si dnes videl štrikovať alebo čítať knihu v čakárni u lekára alebo počas cesty do práce?

Skráť si čakanie čítaním duchovnej literatúry alebo Svätého písma. Prečo je dôležité, aby sme denne čítali Božie slovo? Čítanie Svätého písma by malo byť naším vodidlom, ako žiť život tak, aby sme boli spasení. Je to prameň, z ktorého môžeme čerpať v každom čase – v stave radosti, smútku, strachu či bolesti. Sväté písmo je neustále uisťovanie Boha o jeho láske k nám.

 

  1. Rozprávaj sa s Bohom svojimi slovami

Koľkí z nás len tak blúdia mysľou a rozmýšľajú o sebe, o svojich skutkoch, problémoch alebo o správaní druhých k nám? Naše myšlienky majú veľkú moc. Pomocou nich sa stávame pyšnými, keď sa neustále uisťujeme o tom, akí sme úžasní. Kto ťa dokáže viac pochváliť než tvoje ego? Alebo kto ti dá viac za pravdu, že tvoj sused alebo kolega sa nezachoval voči tebe fér, než ty sám?

Namiesto nazerania na seba a svojich blížnych obráť pozornosť na Boha a nestratíš na svojej hodnote. Môžeš len získať. Ako na rozhovor s Bohom vlastnými slovami? Rovnako ako s najlepším priateľom. Len hovor, tvoj Boh je najlepší poslucháč. Neboj sa poprosiť ho o pomoc, lebo odpovedá skutkami – ničím nezaslúženými darmi a nekonečným milosrdenstvom.

 

6 tipov, ako prežiť čas s Bohom každý deň

 

  1.  Buď vnímavý na dary Ducha Svätého celý deň

Byť blízko Bohu znamená byť aj vnímavý na dary Ducha Svätého. Boh k nám hovorí skrze Ducha Svätého, od ktorého sme pri sviatosti birmovania dostali dar múdrosti, rozumu, rady, sily, poznania, nábožnosti a bázne voči Bohu na to, aby sme kráčali vo Svetle po tomto svete. Božia láska a Duch Svätý nás prevádza cez prekážky, ktoré sú nám kladené na ceste. Ak vo svojom živote necítiš vanutie Ducha Svätého, niekde nastala chyba.

Problémom je, že často zabúdame ďakovať a prosiť Svätého Ducha o pomoc, a pritom si neuvedomujeme, že Duch Svätý žije v nás. Duch Svätý ti môže pomôcť robiť malé denné rozhodnutia našepkávaním. Ak mu naozaj načúvaš a svoje „pocity“, ktoré ti Duch Svätý dáva, rozoznávaš, potom budeš mať menej problémov v živote. Ako načúvať Duchu Svätému? Vo Svätom písme sa píše: „Po ovocí ich poznáte…“ (porov. Mt 7, 16) Ovocie Ducha Svätého je „láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, zdržanlivosť“ (Gal 5, 22 – 23).

 

  1. Nemôžeš zaspať? Začni sa modliť

Nie, nemá to vyznieť vtipne. Aj keď niekto tvrdí, že na rýchle uspanie je dobré začať počítať ovečky, niekedy to nefunguje. Čo v takom čase robiť? Už si sa pri modlitbe pristihol, že zívaš? Je to zvláštne, ale naozaj to funguje. Vieš si predstaviť lepšie a krajšie zaspávanie ako s modlitbou na perách?

Teraz nemáme na mysli, že si máš večernú modlitbu nechávať na neskorú nočnú hodinu, keď pri nej zaspíš. Má to byť jedna z možností, ako venovať posledné minúty ničnerobenia Bohu. Veď bojovať proti nespavosti sa dá aj modlitbou.

 

Keď dáš Bohu svoj čas, on ho rozmnoží a požehná milosťami. Boh používa tajomnú rovnicu: čas, ktorý mu venuješ, nedelí, ale násobí tak, že ti nakoniec ostane čas aj na mnoho iných povinností.

Slovensko+

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Aktuálne tlačové vydanie

Na čo si dať pozor pred svadbou?

Číslo 7, 1. júla 2022

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+