7 (nielen) duchovných cieľov na Slovensku

7 (nielen) duchovných cieľov na Slovensku
Obzvlášť leto prináša príležitosti, ako sa osviežiť na tele, duši i duchu. Mnohé miesta na Slovensku majú túto pridanú hodnotu. Kde sa môžete vydať na púť, miesto na načerpanie či telesne pookriať?
1. Svätojakubská cesta na Slovensku

Slovenskom prechádza Svätojakubská cesta, ktorú poznáme zo španielskeho Santiaga de Compostela. Na turistických chodníkoch je značená dvomi spôsobmi: symbol mušle na smerovníkoch alebo v dlažbe miest. Zároveň sú značené úseky pre pútnika detailne popísané v bedekri. Na stránke Svätojakubskej cesty píšu: „Vydať sa po stopách svätého Jakuba, je jedným z najkrajších spôsobov, ako spoznať Slovensko.“ Táto trasa sa začína v Košiciach, pokračuje smer východ – západ do Bratislavy, ba možno pokračovať až do španielskeho Santiaga de Compostela. Je rozdelená do siedmich úsekov – každý tvorí jednodňovú etapu. Úseky sú v rámci východného, stredného aj západného Slovenska. Táto cesta spája duchovno, prírodu, kultúru a aj vlastné sebapoznanie. Vydáte sa na ňu? Nemusíte ju absolvovať celú, stačí si vybrať úsek, ktorý vám vyhovuje, alebo môžete jednotlivé úseky kombinovať. Viac informácií na stránke: www.caminodesantiago.sk.

 

2. Socha Ježiša Krista v Kline

Táto unikátna monumentálna socha Krista, kópia sochy v brazílskom Rio de Janiero, sa nachádza na severe Slovenska v obci Klin. Sochu vytvoril miestny ľudový majster a je to najvyššia socha Spasiteľa na Slovensku – má 9,5 metra a váži 23 ton. Ruky Krista smerujú na celú Oravu. Je tu aj kalvária s kaplnkou. Doputovanie k tejto soche ponúka tiež krásny výhľad na Oravu i do Poľska – v prípade priaznivého počasia dovidíte až do Zakopaneho. Načerpáte tu duchovný i duševný pokoj a pookrejete aj na tele. Spojiť to môžete napríklad so skvelou vyhliadkovou plavbou po Oravskej priehrade so zastávkou na Slanickom ostrove umenia, na ktorom je prístupná aj prehliadka expozícií.

 

7 (nielen) duchovných cieľov na Slovensku
Snímka: Mária Pacalajová

 

3. Krížová cesta na Hrebienku

Vedeli ste, že aj Tatry sa pýšia unikátnou krížovou cestou? Ide o najvyššie položenú kalváriu v strednej Európe. Vytvorili ju profesionálni slovenskí a poľskí umelci v rokoch 2010 – 2015 ako poctu našim veľhorám. Samotné zastavenia sú spracované vskutku veľmi pútavo. „Táto kalvária nie je klasickou krížovou cestou, ale výtvarnou výpoveďou umelcov. Je vyjadrením vzťahu súčasného človeka k pašiovým udalostiam a osobnosti Ježiša Krista. Je vyjadrením skúsenosti s nesením kríža vo vlastnom živote, pochopením zmyslu utrpenia, obeti aj oslobodzujúcej nádeje, ktoré pozemský život očisťujú a povznášajú,“ povedala Anna Ondrušeková, kurátorka projektu krížovej cesty. Trasa krížovej cesty sa začína kúsok od centra Starého Smokovca a zastavenia vedú chodníkom na takzvanú Peknú vyhliadku. Odtiaľ si môžete odskočiť aj na Hrebienok či Zamkovského chatu.

 

4. Staré Hory

Ide o najobľúbenejšie pútnické miesto na strednom Slovensku, neďaleko Banskej Bystrice. Pôvodne to bola banícka osada, ktorá vznikla na prelome 13. a 14. storočia. Pútnici sem začali prichádzať už od 15. storočia. Na Starých Horách sa nachádza bazilika minor a studnička v lese, kde ľudia chodia prosiť Matku Božiu o príhovor. Zo Starých Hôr (alebo opačným smerom) môžete prejsť pešo napríklad do Španej Doliny – baníckej dedinky, vzdialenej približne desať kilometrov cez les. A zo Španej Doliny to nie je ďaleko na Šachtičky.

 

5. Kohútovo – Nová Baňa

Na strednom Slovensku ešte chvíľu zostaneme, lebo môžete zájsť na maličké pútnické miesto Kohútovo, ukryté v horách, kúsok od centra mesta Nová Baňa. Pešo sem z mesta zájdete približne za dvadsať minút. Tiež sa tu diali rôzne uzdravenia a prvá verejná púť bola 1. júla 1866. Odtiaľ sa môžete ísť prejsť a využiť náučný chodník Zvonička – vedie k objektu zvonice z 19. storočia, tá bola postavená ako súčasť daného pútnického miesta. Chodník sa začína na pútnickom mieste Kohútovo, má asi šesť kilometrov a trvá približne dve hodiny. V najvyššom bode (625 m. n. m.) je turistická rozhľadňa Háj, ktorá ponúka krásne výhľady na okolitú prírodu. Alebo sa môžete prejsť, či aj ovlažiť, na neďaleký tajch Nová Baňa.

 

7 (nielen) duchovných cieľov na Slovensku

 

6. Skalka pri Trenčíne

Pútnické miesto neďaleko Trenčína, ktoré láka pútnikov nielen zo Slovenska. Je spájané so životom pustovníkov – svätého Andreja Svorada a Beňadika, ktorí tam kedysi žili. Súčasne sa tu nachádza aj Kláštor Veľká Skalka – národná kultúrna pamiatka –, dvojvežový kostolík, pútnický dom, kalvária. V blízkosti Skalky nájdete aj Opatovskú jaskyňu, môžete absolvovať vyhliadkové plavby Trenčín alebo sa ísť pozrieť na Trenčiansky hrad.

 

7 (nielen) duchovných cieľov na Slovensku
Snímka: Mária Pacalajová

 

7. Mariánska hora v Levoči

Nenáročná prechádzka na Mariánsku horu v Levoči zaiste smeruje k Bazilike Navštívenia Panny Márie – je to veľmi známe pútnické miesto na východnom Slovensku. V júli, keď sa tam koná hlavná púť – na sviatok Navštívenia Panny Márie –, tam príde obrovské množstvo veriacich. Mariánska hora zároveň patrí medzi najstaršie pútnické miesta, prvý kostolík na hore stál už v roku 1247. Na Mariánsku horu putoval v roku 1995 aj pápež Ján Pavol II. Z miesta Mariánskej hory uvidíte aj Tatry a krásnu prírodu.

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00