7 tipov, ako zvládnuť návrat do školy po korone

7 tipov, ako zvládnuť návrat do školy po korone
Takýto začiatok školského roka sme tu ešte nemali. Okrem aktovky, farbičiek či zošitov pribudli do povinnej výbavy školáka rúška a dezinfekcia. Medzi žiakmi sa objavil aj fenomén, ktorý tu doteraz absentoval – 7 z 10 žiakov sa teší do školy. A, dovolím si tvrdiť, 9 z 10 rodičov sa teší, že škola sa konečne začala a aspoň na chvíľu sa o ich ratolesti postará niekto iný. Ponúkame vám 7 tipov, ako zvládnuť návrat do školy po korone.
1. Pripravte si harmonogram (a dodržiavajte ho).

Jednou z vecí, na ktoré si vaše dieťa pravdepodobne zvyklo, je ranné vyspávanie. Nie každé muselo vstávať na online hodiny a i tie boli niekedy v neskoršom čase. Začínať každý deň v škole o ôsmej môže byť náročné – nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Prekonať toto obdobie vám môže pomôcť harmonogram večerného zaspávania a vstávania. Doprajte svojmu dieťaťu dostatok času na oddych. Spríjemnite mu ranné vstávanie obľúbenou melódiou. Spravte si zo spoločných raňajok malý rituál, keď sa porozprávate o tom, čo vás dnes čaká. Nachystajte si dostatok pekných rúšok – deti ich budú strácať, buďte na to pripravení a dajte im pre istotu nejaké náhradné.

 

2. Ponechajte si veci z „korona času“, ktoré sa vám páčili.

Zvykli ste si na spoločné večerné čítanie? Alebo sa vám osvedčilo spoločné stolovanie? Začali ste spoločne cvičiť? Ponechajte si to. Nájdite si v spoločnom rozvrhu priestor na kvalitné trávenie času s deťmi. Pomôžete im tak prekonať náročné obdobie a zároveň im ukážete, že vám na nich záleží.

 

3. Rozprávajte sa priebežne o tom, ako to zvládate.

Viete, či sa vaše dieťa do školy teší, alebo sa obáva neznámej nákazy? Prekáža mu rúško natoľko, že sa nedokáže sústrediť? Môže sa zdať, že vaše dieťa je na všetko pripravené, je spokojné a do školy sa teší, avšak pohľad na masu detí a dospelých s rúškami môže byť trochu desivý – najmä u mladších detí. Pravidelne sa ich pýtajte (hoci aj každý večer), čo pekné zažili v škole, či im niečo prekáža a či im viete nejako pomôcť. Hľadáte ťažko tie správne slová, či na otrepanú frázu „Ako bolo v škole?“ vaše dieťa vždy odpovedá „Dobre“?

Skúste niektoré z našich tipov:

„Keby si dnes mohol zmeniť v škole jednu vec, čo by to bolo?“

„S kým si sa dnes najviac rozprával? O čom?“

„Čo nové si sa dnes naučil?“

„Na ktorom predmete ste dnes robili niečo zaujímavé?“

„Je niekto z tvojich kamarátov chorý?“

„Aké najvtipnejšie rúško si dnes v škole videl?“

„Na ktorom predmete si sa dnes musel v niečom prekonať?“

 

7 tipov, ako zvládnuť návrat do školy po korone

 

 

4. Doprajte si dostatok času mimo práce a školy.

Bude veľmi jednoduché skĺznuť do zabehnutého rytmu vstávanie – škola – krúžok (možno) – úlohy – spať. Avšak v čase, keď je situácia ešte stále neistá, potrebuje aj vaše dieťa nejakú istotu – a tou ste v tejto chvíli vy. Vyhraďte si spoločný čas, keď sa nebudete rozprávať o práci ani o škole, pôjdete sa prejsť do prírody alebo si zahráte spoločenskú hru. Dostatok času na oddych prospeje aj vám, aj vášmu dieťaťu.

 

5. Sledujte pokrok, nastavte si ciele.

Máte pocit, že nenapredujete? Alebo že vaše deti v škole stále iba opakujú a neučia sa nič nové? Nastavte si vlastné ciele a spoločne sledujte pokrok. Môže to byť postupne sa zvyšujúci počet klikov či drepov (cvičíme spoločne!), počet prečítaných strán v knihe, počet uložených tričiek v skrini alebo splnených úloh v domácnosti. Doprajte si odmeny za splnené ciele a malé radosti zrazu nebudú až také malé. Pri nastavovaní si cieľov je však dôležitá jedna vec – musí to byť cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. To isté platí u detí. Ak si ony samy vymyslia cieľ, existuje oveľa väčšia šanca, že sa dopracujú aj k jeho naplneniu.

 

6. Plánujte spoločne – a pripravte si aj plán B.

V čase, keď sa každý plán môže zdať zbytočný, je dobré mať v zálohe nielen plán B, ale aj plán C a D. Pomôže vám to v pokoji zvládnuť situácie, ktoré môžu nastať. Dohodnite sa, kto zostane doma, ak vaše dieťa začne byť choré, prípadne bude musieť zostať v karanténe. Zabezpečte mu (ak je to možné) dostatočne rýchly internet, počítač a slúchadlá – ak budete musieť pracovať z domu a zároveň sa vaše dieťa bude musieť zúčastniť online vyučovania. Zabezpečením dobrého technického vybavenia predídete možným konfliktom a nervozite. Ak to možné nie je, vopred si s učiteľom dohodnite spôsob spolupráce a odovzdávania úloh.

7. Modlite sa spolu.

Cielene sa modlite za dobrú pani učiteľku, za chorých spolužiakov, za to, aby sme čím skôr mohli zložiť rúška a vidieť úsmevy kamarátov. Povzbudzujte deti k modlitbe za ukončenie pandémie. Proste o silu pre zdravotníkov a všetkých, ktorí stoja v prvej línii. Pripomínajte deťom, že sa môžu modliť aj za tých, ktorí kvôli korone prišli o svojich blízkych. Lebo detská modlitba dokáže zázraky.

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00