Adorácia: čas, kde som len ja a Ježiš

Adorácia: čas, kde som len ja a Ježiš
Kde si, Bože? Ja ťa nevidím, necítim! Skutočne je to tak? Niekedy sa len potrebujeme poriadne zahľadieť na Krista v Eucharistii a zbadáme ho celkom jasne. Ako v tichu adorácie spoznať a nájsť Ježiša? Je to vôbec možné?

Keď sa deťom v rámci prípravy na prvé sväté prijímanie vysvetľuje prítomnosť Ježiša v Eucharistii, že je skutočne prítomný v každom kúsku hostie, dá sa to vysvetliť krásnym príkladom s rozbitým zrkadlom. Ak sa pozrieme do črepov, v každom uvidíme svoj odraz. Tak je to aj s každým kúskom hostie. V každej je ukrytý Ježiš.

 

Len byť

Túto problematiku prítomnosti Ježiša v každom kúsku hostie by sme mali. No ako sa sústrediť na adoráciu, keď máme toľko povinností, toľko myšlienok, ktoré nám letia hlavou? Dá sa to vôbec? Samozrejme, začiatky sú ťažké, ale tak ako vo všetkom, aj v tomto sa treba cvičiť.
Niekedy stačí len to, že pred ním pokľakneme a pozeráme sa na neho. A on hľadí na nás čistým, nepohŕdajúcim pohľadom plným lásky. Nie je tu priestor na hanbu alebo pochybnosti. Len buďme. Skúsme sa naozaj sústrediť len na neho v Eucharistii a chvíľu takto zostať. Myšlienky nechajme lietať okolo, no nech je uprostred toho všetkého v centre Ježiš.

Po tom, ako sme sa s ním „zvítali“, môžeme si vybrať spôsob adorácie. Či budeme pokračovať v hľadení na Krista v tichu alebo našu myseľ nejako zamestnáme je na nás. Tu je zopár tipov, ako ju zamestnať duchovnými myšlienkami.

 

Rozjímať s Ježišom

Vyberte si jeden žalm alebo obľúbenú stať z evanjelia. Výber je na vás, ale je dobré vybrať si známejší alebo jednoduchší text. Sústredene si môžete danú stať prečítať a rozjímať nad každou myšlienkou, čím zapojíte myseľ a tá sa začne sústrediť na čítaný text. Následne si môžete vybrať určité pasáže, ktoré vás zaujali a opakovať ich alebo nad nimi rozjímať. Ježiš tieto state číta s vami. Vytvorili ste si práve súkromný čitateľský kútik, kde ste len vy a váš Vykupiteľ.

 

Hľadieť na Ježiša s Máriou

Ak je vám lepšie zamestnať myseľ modlitbou, tak najlepšou možnosťou je ruženec. Môže to byť aj desiatok, ak sa neviete sústrediť počas celého ruženca. Podstatné je hlavne to, aby ste udržiavali myšlienky pri Ježišovi. Spoločne s Máriou môžete na neho hľadieť a v tichu ho prosiť alebo mu ďakovať. Niekedy je dobré modliť sa aj nahlas, aby ste zamerali svoju myseľ na slová modlitby. Ak je na adorácii viacero ľudí, môžete šepkať. Modlitbou komunikujete s Ježišom.

 

Je v poriadku nepočuť ho

Vyskúšali ste ponúknuté možnosti, no napriek tomu ho nepočujete? Necítite prítomnosť Ježiša alebo sa ani poriadne nesústredíte? Odpoviem vám úplne jednoducho. Je to v poriadku, ak ho nepočujete. Ani svätým sa to vždy nedarilo. Nie ste na tom o nič horšie. Sám sv. Páter Pio spomína: „Chcem myslieť iba na Ježiša. Chcem, aby moje srdce bilo vždy iba pre neho, a toto všetko som Ježišovi aj sľúbil… Ale beda! Až príliš dobre si uvedomujem, že moja myseľ blúdi alebo dokonca prestáva fungovať v ťažkej duchovnej skúške, a potom moje srdce nemôže nič robiť, iba sa trápiť v tom smútku.” Nie ste v tom sami. Neprestávajte sa snažiť, nevzdávajte to. Stanovte si harmonogram. Aspoň pár minút každý týždeň v tichu s Ježišom. Ponorte sa do ticha a skutočne ho tam nájdete.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00