Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?
Diabol. Otec lži. Klamár. Čím nás najčastejšie dostáva na lopatky?

„Boh ťa nemá rád,“ šepká nám Zlý deň čo deň. Nachytal na tom už prvých rodičov Adama a Evu. „Nemá vás rád, zakázal vám jesť zo stromov záhrady, pretože nechce, aby sa vám otvorili oči a boli ste ako on,“ zasieval klamstvá do sŕdc v rajskej záhrade. Pochybnosť o Božej láske a pýcha – byť ako Boh – sú základnými vecami, ktorými nás dostáva do pasce.

Diabol je klamár už od počiatku. Klamstvo pri stvorení. Klamstvo pri vykúpení. Dôležité medzníky ľudstva a človeka.

Pri vykúpení nedochádza k priamej konfrontácii diabla s človekom, no usiluje sa ho presvedčiť, že sa vlastne vôbec nič nestalo. Že to na tom kríži až také vážne nebolo. Že vlastne o nič nešlo. A že aj tak o to nestojíme, aby niekto dal za nás život.

Vyhovuje mu, keď ľudia vôbec neveria v jeho existenciu, keď sú pre nich diabol a peklo len strašidelnou rozprávkou pre deti, aby poslúchali a plnili, čo treba. Ak však vedia, že existuje, druhým levelom je snaha, aby sme mu venovali prílišnú pozornosť, nezdravú, aby sme zameriavali svoju pozornosť viac na neho ako na Boha. Aby sme ho videli za každým rohom a triasli sa od strachu. Oba tieto prístupy tešia Zlého rovnako.

Preto ani my nechceme týmto článkom venovať prílišnú pozornosť nepriateľovi, ale len upozorniť na veci, na ktoré nás často chytá akoby „do pasce“. Klamstvá, ktorým sme často uverili. Klamstvá, ktoré často žijeme. Klamstvá, ktoré sa nám stali normou.

 

TRI JEŽIŠOVE POKÚŠANIA

Najlepšie nám poukáže na to, na čo nás Zlý najčastejšie chytá, model pokúšania Ježiša na púšti. Zároveň nám Ježiš ukazuje model boja so Zlým – využívajúc Božie slovo.

 

1. „Ak si Boží Syn, povedz, nech sa z týchto kameňov stanú chleby.“ (Mt 4,3)

Duch vyviedol Ježiša na púšť a po štyridsiatich dňoch pôstu vyhladol. Pokušiteľ začína svoje pokušenie práve útokom na fyzickú zložku človeka, na tú najnižšiu.  Chleby z kameňov – využi svoje schopnosti vo svoj prospech. Práve týmto nás Zlý často dostáva. A často príde práve vtedy, keď sme úplne na dne – fyzicky či psychicky. No nielen z chleba žije človek…

Morálne a oprávnené, také sa často zdá byť pokušenie. Zdanlivo nám ponúka niečo lepšie. No je to práve naopak. Nevyriešil by chlieb pre všetkých problematiku hladu na svete? Emeritný pápež Benedikt XVI. povedal: „Postaraj sa o chlieb pre celý svet! Či nie je toto pokušenie, hlavne v dnešných časoch, keď krik hladujúcich tak mocne na nás dolieha? Nemal byť toto dôkaz Ježišovho mesiášstva, že by vyriešil sociálne problémy ľudstva a dal sa všetkým hladujúcim najesť? Či však takýto „prísľub spásy“ nepredkladal aj marxizmus – zahnať akýkoľvek hlad a z púšte vytvoriť miesto na pestovanie chleba? Čo teda priniesol Mesiáš, ak nie dostatok pre všetkých či celosvetový mier? Odpoveď je jednoduchá: Priniesol Boha. Iba pre tvrdosť nášho srdca sa nám to zdá byť málo.“ Chlieb je dôležitý, no viera (dôvera) v Boha ešte viac.

 

2. „Ak si Boží Syn, vrhni sa dolu, veď je napísané: ‚Svojim anjelom dá príkaz o tebe a vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.‘“ (Mt 4,6)

Ježiš nedokazuje svoje božstvo vrhnutím sa zo skál.

Alebo si to aplikujme na inú, nám známejšiu situáciu. Čo tak jazdiť autom mimo povolenej rýchlosti? Veď je predsa kvalitné a výkonné! Alebo riskovať všakovakými spôsobmi a ohrozovať si život svoj či druhých – veď sa pomodlím a nič sa nestane. A Ježišova reakcia: „Nebudeš pokúšať…“

 

3. „Toto všetko ti dám, ak padneš predo mnou a budeš sa mi klaňať.“ (Mt 4, 9)

Pokušenie moci, bohatstva. Koľkí sa tomu zapredali? „Človek je schopný zniesť v živote veľa skúšok a príkorí. No ak chceš naozaj vyskúšať jeho charakter, daj mu moc,“ povedal Abraham Lincoln. Ale ani moc, pochopiteľne, nie je prekážkou (k) svätosti.

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

Aké sú ďalšie klamstvá, ktorými nás Zlý často nachytáva?

BOHU NA TEBE NEZÁLEŽÍ. SI LEN ČÍSLO.

Boh pri tebe nestojí. Nezáleží mu na tebe. Nemôže ťa mať až tak rád. A ani ty ho nepotrebuješ. Áno, existuje, ale prečo by sa zaoberal práve tebou? Má na starosti dôležitejšie veci. Je jednoduchšie zariadiť si život bez neho. A život s ním ťa len obmedzuje. Nedopraje ti chúťky a žiadosti, po ktorých by si túžil. Tak si radšej dopraj a užívaj bez neho.

 

POKORA? TÁ JE LEN PRE SLABOCHOV!

Maroš Kuffa zvykne hovoriť, že v nebi nieto pýchy, zatiaľ čo v pekle absentuje pokora. Zlý nám často núka zdeformované obrazy pokory. „Mysli na to, aký si pokorný! Ak sa už snažíš o pokoru, tak sa začni udupávať, ponižovať, znevažovať – veď si aj tak nič.“ Koľkokrát sme to už počuli?

 

NESLÚŽ, PANUJ!

Non serviam, nebudem slúžiť, predchádzalo pádu najkrajšieho anjela do hlbín. A vôbec nepotrebujeme na panovanie a pýchu vysokú funkciu a prestíž. My ľudia sme totiž schopní byť pyšní aj na to, že nie sme až takí zlí ako tí druhí…

 

MÁŠ ČAS…

Máš čas na to, aby si myslel na Boha, na večnosť, na smrť… To budeš riešiť, keď budeš na dôchodku. Máš čas na to, aby si konal pokánie, modlil sa, napravil niektoré veci vo svojom živote… Teraz si s tým nelám hlavu. Spokojná svetskosť. Naivná viera v to, že budeme žiť na zemi večne.

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

SVEDOMIE. BLBOSŤ!

Veď ten hriech nie je až taký hrozný. A už vôbec nie tak, aby si sa z neho spovedal. A veď predsa za to ani nemôžeš ty, ale okolnosti. A ak si už svoje hriechy uvedomuješ, venuj im prílišnú pozornosť. Príliš sa nimi zaoberaj. Prílišne ich rozpitvávaj.

 

ZBOŽNÁ NÁLADA, NIE MODLITBA

Nemodli sa. A ak sa už aj modlíš, buď formálny, vonkajší, usporiadaný. Stačí si navodiť zbožnú náladu. Ok, pokojne sa modli, no nech sú tvoje modlitby priveľmi duchovné. Ide o to, aby sa ti podarilo navodiť si určitý želaný pocit. Neustále sa len zaoberaj svojím vnútrom a sebou.

 

NEMÁŠ NA TO! AJ TAK TO NEDOKÁŽEŠ!

Načo sa snažíš? Aj tak to nevieš. Radšej sa už ani vôbec neusiluj. Zbytočná námaha. Vidíš, že ti to nejde. Nie si na nič dobrý. Všetko pokazíš. Ba lepšie povedané – si totálne neschopný.

 

AJ TAK ŤA NIKTO NEMÁ RÁD!

Prečo by aj mal? Pozri, koľko toho robíš zle! Pozri, aký si! A aj tak nedokážeš ani ty milovať. Radšej si teda obrň srdce a uzatvor sa, aby si nebol zbytočne zranený.

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

ZLYHAL SI. TAK VEĽMI, ŽE UŽ NIET CESTY VON…

Tvoj hriech je neodpustiteľný. Už sa radšej ani nesnaž. Nemá to zmysel. Aj tak to nebude lepšie. Načo sa namáhaš, aj tak zas spadneš do toho istého. Radšej to nechaj tak a užívaj si čo najviac.

 

VEĎ TO TAK ROBIA VŠETCI…

Dnes je taká doba. Inak sa to nedá. Tak načo sa snažiť viac? Podvádzaš v daňovom priznaní? Ale veď to tak robia všetci tvoji kolegovia, prečo by si mal byť ty na tom stratový?

 

SARKAZMUS, NIE HUMOR

Ideálnou je uštipačnosť. Úprimná radosť? Ale prosím ťa! Nech tvoj sarkazmus a irónia zraňujú všetkých navôkol…

 

STRACH

Boj sa. Až tak, že ti strach nedovolí dýchať. Že ťa úplne paralyzuje. Veď toľko vecí okolo teba ti to umožňuje! Terorizmus, ekonomická situácia, nebezpečenstvo na každom rohu…

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

CELÉ ZLE!

Zameraj svoj pohľad na všetko zlé vo svojom živote. Nič iné ani neexistuje. Venuj tomu plnú pozornosť. Všetko je zle. Všetko je čierne. A ani to lepšie nebude.

 

CIRKEV? POZRI SA, AKÍ SÚ ĽUDIA V NEJ! TOTO TI TREBA?!

Pozri na tých všetkých ľudí v kostole, veď ten má takýto problém, ten takýto, ten robí toto a ten hento… Stojí ti vôbec zato chodiť tam? A ak už aj prijímaš sviatosti a chodíš do kostola, rob to tradične, bezmyšlienkovito, bez ducha. To stačí. Si predsa dobrý kresťan. Chodíš do kostola. Čo by Boh od teba viac mohol chcieť?

 

ZLYHAL SI? TRPÍŠ? VIDÍŠ, TAK NAČO MÁŠ VIERU?

Načo veríš v Boha, keď si aj tak chorý? Načo sa modlíš, keď sa nemáš lepšie? Veď sa pozri, koľkí sa ani nesnažia sväto žiť a majú sa oveľa lepšie… Veď tvoja viera závisí od úspechu či zlyhania. Nemyslíš?

 

BUĎ VÄZŇOM MINULOSTI.

Mysli na to, čo bolo. Pozri, koľko ťažkých vecí! Motaj sa vo svojich zraneniach z detstva. A nemal si tú a tú vec urobiť radšej inak? Nebolo by to lepšie keby, keby, keby…?

 

STRACHUJ SA O BUDÚCNOSŤ.

Tras sa strachom o to, čo bude zajtra, o týždeň, o rok, o desať rokov. Čo ak nebudeš mať prácu? Čo keď ti zomrie najbližší človek? Čo ak, čo ak, čo ak…?

 

SEBAĽÚTOSŤ A ZAMOTANOSŤ V SEBE SAMOM

Romantická metóda – sebaľútostivo sa utápať vo vlastnej bolesti – či už skutočnej, alebo imaginárnej. A ideálne sa čím väčšmi zadebniť sám v sebe, uzavrieť a zamotať… Tráp sa a ľutuj sa!

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

ZÁKONNÍCTVO BEZ LÁSKY

Dodržiavaj puritánsky prikázania, no v žiadnom prípade k nim nepridávaj lásku. Srdce z toho vynechaj. A ideálne, ak vo svojej horlivosti neznesieš ani žiadneho blížneho.

 

STAČÍ MINIMUM

Načo sa až toľko snažíš? Stačí minimum. Nerob viac, ako je nevyhnutné. Nesnaž sa viac. Nemiluj viac. Nedodržiavaj viac, ako je bežný štandard. Stačí minimum. Vo všetkom.

 

NEKLAĎ SI ELEMNTÁRNE OTÁZKY

Typu – kto je Boh? Prečo verím? Komu verím? Kto som ja? Čo je mojou motiváciou? Prečo to vlastne robím? Zlý chce, aby sme zostali na povrchu, aby sme nešli do hĺbky, nezaťahovali na hlbinu.

 

JA, JA, JA

Ako mi raz povedal jeden páter, najsvetáckejšia trojica – ja, mne, moje. Na ostatných nezáleží. Tak ich nerieš. A keď je problém, vina je vždy v tých druhých. V sebe ju nehľadaj.

 

Aké sú najväčšie diablove klamstvá?

 

IDENTITA V OBALE, NIE JADRE

Nech je tvojou identitou všetko, čo je vôkol teba, všetko, čo ťa definuje z vonkajšej stránky – tvoj úspech či neúspech, zdravie či choroba, bohatstvo či chudoba, tvoj výzor či počet priateľov. Čokoľvek. Všetok obal toho, čím si, a nie skutočné jadro toho, čím si v Bohu.

 

ÚČEL SVÄTÍ PROSTRIEDKY

To je jedno, ako veci dosiahneš, ale hlavne, že dosiahneš, čo chceš. Hlavne rýchlo a bezbolestne. To je jedno ako.

 

BUĎ EXTRÉMISTICKÝ!

„Diabol podporuje každý extrém okrem extrémnej oddanosti Bohu,“ napísal svetoznámy C. S. Lewis, autor knihy Rady skúseného diabla. Pozeraj na všetko čierno-bielo. Žiadna farebnosť.

Samozrejme, všetky veci, ktoré nám sú viac či menej známe, treba brať obrátene. A pýtať sa – čo mi na to hovorí Boh? Čo si o tom myslí Pán? Aký je jeho pohľad na to? Nielenže obrátený ako Zlého, ale aj budujúci a plný nádeje. Kompasom je v tom Božie slovo, modlitba, živenie sa sviatosťami či duchovné vedenie. Nechať sa s ním vyvádzať na vrchy premenenia a počúvať jeho hlas.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00