Ako ďalej Richard Vašečka? „Komunikujem, rozmýšľam, modlím sa. Uvidíme.“

Ako ďalej Richard Vašečka? „Komunikujem, rozmýšľam, modlím sa. Uvidíme.“
Pohár jeho trpezlivosti práve pretiekol. Čo bude nasledovať? Založí novú hodnotovú stranu? A v čom podľa neho robí KDH chybu? Zastaví zabíjanie nenarodených detí zákon, ktorý predložil do parlamentu, alebo až nová vláda? Pre Slovo+ odpovedal poslanec Richard Vašečka.

Rozhodnutie Rady KDH zo soboty 13.10.2018, o tom, že nebude s definitívnou platnosťou kandidovať Annu Záborskú do volieb do Európskeho parlamentu, ťa nahnevalo. Tvrdíš, že toto rozhodnutie “vážne poškodzuje KDH, ale čo je dôležitejšie aj národnú a európsku kresťanskú politiku.“ Prečo?

Anna Záborská je dlhodobo najvýraznejším kresťanským politikom zastupujúcim Slovensko v Európskom parlamente. Za ten čas získala pracne nielen široké skúsenosti a kontakty, bez ktorých je človek v európskej politike stratený, ale aj rešpekt a vplyv. Ich strata by Slovensku, ale aj celej európskej prolife politike, spôsobila vážnu škodu. Súhlasím s generačnou výmenou politikov, ale takéto zmeny musia byť robené plánovane a po dohode. Preto si myslím, že vedenie KDH robí vážnu chybu.

Podľa teba hnutie pod vedením Alojza Hlinu „rezignovalo na líderstvo v hodnotovej politike“. Chceš tým povedať, že kresťanské hodnoty, ktoré má KDH zadefinované vo svojich stanovách, neboli reálne chránené, či presadzované vo verejnom živote? V ktorej oblasti si najviac očakával aktívnejší prístup zo strany KDH?

Všimnite si, čomu venuje najviac pozornosti a energie predseda KDH. Vybíja sa v malicherných hádkach a komentároch, ale mlčí tam, kde ostatní kresťanskí politici, ale aj voliči, vidia ohrozenie a zanedbanie. Napríklad, keď ĽSNS predložila do parlamentu zákon, ktorý by zlepšoval situáciu v ochrane nenarodeného života, útočil na predkladateľov, ale obsah zákona aktívne nepodporil, napriek tomu, že k tomu vyzývali politikov biskupi, kňazi i významní prolife aktivisti.

Skús v krátkosti zhodnotiť doterajšiu komunikáciu medzi vedením KDH a tebou ako jediným zástupcom hnutia v parlamente? Spĺňala tvoje predstavy?

V parlamente som vedený ako nezaradený. Nebol som zvolený za KDH. V prípade potreby a záujmu sme s členmi Predsedníctva KDH bez problémov spolupracovali.

Odmietnutie kandidatúry Anny Záborskej si nazval poslednou kvapkou. Pohár pretiekol? Čo bude nasledovať? Lebo čas do parlamentných volieb sa kráti. Plánuješ založiť novú hodnotovú politickú stranu?

V tejto chvíli pohár pretiekol v tom zmysle, že som cítil potrebu vyjadriť sa aj verejne. Už tretíkrát som verejne zopakoval a potvrdzujem, že pokiaľ sa KDH bude pod vedením súčasného predsedu uberať týmto smerom, určite nebudem za KDH kandidovať v najbližších parlamentných voľbách.

Ak by si sa rozhodol pre novú hodnotovú stranu, ponúkol by si spoluprácu na vytváraní novej hodnotovej politiky na Slovensku aj ľuďom, kresťanom, z iných strán?

Som človekom spájania. Nepretržite komunikujem s množstvom ľudí, ktorým leží na srdci kresťanská politika, v KDH i mimo neho. Problémom je, že väčšina týchto ľudí si nevie predstaviť ako platformu na spájanie kresťanských síl KDH pod vedením Alojza Hlinu. Komunikujem, rozmýšľam, modlím sa. Uvidíme.

Z KDH po poslednom sneme odišla skupina okolo Petra Moldu po tom, ako neprešiel ich návrh, aby hnutie išlo do povolebných rokovaní s podmienkou zrušenia potratov. Čo si myslíš o tomto návrhu, aj vzhľadom k súčasnému rozloženiu politických síl? Vláda bez kresťanov totiž nemá šancu vzniknúť.

Myslím si, že by sme mali vyvinúť maximálne úsilie, aby sa ochrana a presadzovanie prirodzených hodnôt stali súčasťou programu vlády Slovenskej republiky. A z tejto pozície by sme mali pristupovať aj k vytváraniu vládnej koalície. Presadiť maximum. Možno nezískame vo veci ochrany života všetko, čo by sme si predstavovali, ale určite by sme sa nemali  uspokojiť s málom alebo s ničím.

Ako sa vyvíja diskusia medzi poslancami parlamentu k tvojmu návrhu na výrazné obmedzenie potratov? Myslím tá zákulisná. Aká je šanca, že tento návrh bude schválený?

Pápež František nedávno povedal, že riešiť problémy zabitím dieťaťa pri potrate, je ako najať si nájomného vraha. Dúfam, že si poslanci zoberú tieto slová k srdcu. O mnohých viem, že za tento zákon budú hlasovať. O to viac, že pri mojom návrhu odpadá námietka voči predkladateľom, ktorú mali pri návrhu ĽSNS. Komunikácia pokračuje, o návrhu sa bude rokovať pravdepodobne v januári.

Titulná fotka: archív Richarda Vašečku

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00