TOP

Ako efektívnejšie využiť čas? Pomôže Eisenhowerova metóda

Máte diár zaplnený poznámkami a pripomienkami? To ešte nemusí automaticky znamenať, že svoj čas využívate efektívne. Môže to byť len chabý pokus o jeho usporiadanie v období, keď sa na vás valia termíny, deadliny či porady a vy neviete, kam prv skočiť. Tento pokus skôr či neskôr zanecháte alebo sa sám rozpadne, nestojí totiž na pevných základoch. Niekedy človek skutočne nevie ako na to, nemá to povestné know-how. Výbornou pomôckou na plánovanie času, a tým i na zvýšenie efektivity práce, je takzvaný model (technika) štyroch kvadrantov. O čo ide?

Štyri kvadranty, alebo inak Eisenhowerova metóda, nás majú v podstate naučiť jedinú, ale zato kľúčovú vec: plánovať svoj čas podľa dôležitosti a urgentnosti. Takto plánoval čas Dwight D. Eisenhower, tridsiaty štvrtý americký prezident, ktorý podstatu celej metódy vystihol vo výroku: „To, čo je dôležité, je málokedy urgentné (naliehavé). To, čo je naliehavé, je málokedy dôležité.“ Dôležitosť vyjadruje to, ako veľmi je pre nás daná úloha dôležitá (významná). Urgentnosť znamená, že je nevyhnutné dokončiť vec tu a teraz. Ihneď, prípadne čo najskôr. Metóda rozdeľuje aktivity do štyroch kvadrantov:

 

  1. kvadrant – dôležité a zároveň urgentné

S týmto kvadrantom zväčša nie sú problémy. Každému by malo byť jasné, čo musí urobiť ihneď, prípadne čo najskôr. Patrí sem obrovské

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Vytvoriť účet a objednať predplatnéUž mám účet, prihlásiť

Komentáre