Ako Facebook zachraňuje nenarodené deti

Ako Facebook zachraňuje nenarodené deti
Práve v tomto období jeden pár, ktorý mám medzi priateľmi, čaká bábätko. Bude to ich prvé dieťatko, a tak netreba hovoriť, že sú úplne nadšení. Posledných deväť mesiacov pre nich znamenalo kopec činností. Kúpili kolísku, vyzdobili bábätku izbičku a začali nakupovať plienky. Založenie rodiny je kolosálna životná udalosť, takže je len prirodzené, že títo priatelia sa chceli o svoju púť podeliť s kamarátmi a rodinou, čo v týchto dňoch znamená – Facebook.

Kedykoľvek sa počas dňa prihlásite na Facebook, máte istotu, že uvidíte minimálne jednu fotku bábätka. Možno ju pridala kamoška, ktorej sa práve narodilo, alebo váš synovec či neterka oslavujú prvé narodeniny. Bez ohľadu na to, Facebook sa stal novou úschovňou vzácnych momentov. Čo však môže prekvapiť kresťana, je to, ako tieto fotografie pomáhajú bojovať proti umelým potratom.

Joe Carter z organizácie Gospel Coalition píše: „Pre väčšinu ľudí platí, že nech si otvoria svoje facebookové konto v ktorýkoľvek deň, medzi tridsiatimi príspevkami pravdepodobne nájdu obrázok bábätka. Je jedno, kým ste, či ste mladý alebo starý, čierny či biely, z vidieka či mesta, niekto s veľkou pravdepodobnosťou pridal obrázok bábätka tak, aby bol pre vás viditeľný.

 

Je jednoduché prehliadnuť, aká radikálna zmena je to pre Ameriku. Kedysi sme vídali obrázky bábätiek na stole spolupracovníka alebo keď nejaký starý rodič s hrdosťou vytiahol fotku vnúčaťa z peňaženky. Dnes vidíme fotky bábätiek na dennej – a občas dokonca hodinovej – báze. Vidíme ich aj v rôznych vývinových obdobiach, počnúc zábermi v maternici či pôrodom a končiac prvými momentmi s rodinou.

Takéto zobrazenia sa na Facebooku stali všadeprítomnými, ako napríklad mačky na YouTube. Nielenže bábätká všade vidíme, ale poznáme aj ich mená, sledujeme, ako sa hrajú, vidíme ich meniť sa. Bábätká sa nestali iba súčasťou nášho online kontextu; pomohli vytvoriť širší pro-life kontext.“

 

Carter má pravdepodobne pravdu. Bežným argumentom medzi obhajcami umelého ukončenia tehotenstva je, že život sa nezačína pri počatí. Dieťa sa vraj stáva ľudskou bytosťou až v istom období svojho vývinu. Je jednoduché zastávať takýto názor, keďže predmet tohto argumentu je neforemný, nemá tvár, je to „vec“; ale také presvedčenie dokáže zmeniť jediná fotografia. Pri pohľade na ňu je jednotlivec prinútený hľadieť priamo do očí osoby, ktorú zavrhuje.

 

A keď sa to stane, všetky racionálne argumenty a vedecké štúdie sú zrazu bezvýznamné. Takže čo ešte môžeme ako kresťania urobiť, aby sme zabránili interrupciám? Okrem pridávania ďalších bábätkovských fotografií môžeme tiež nasledovať radu Matta Havillanda a vrátiť sa k Písmu. Matt píše: „Začína sa to v základoch: poznať Božie slovo a prinášať ho svetu. Vojna „kresťanstvo versus kultúra“ zúri v omnoho väčšom tempe než kedykoľvek predtým. Napriek tomu sa ocitáme uprostred na pohľad bezvýznamných debát a hádok, pričom prednostne by sme sa mali zamerať na koreň problému (v tomto prípade hriech a neúspešnosť v príprave mužov na otcovstvo) a aplikovať biblickú pravdu ako hlavný zdroj zmeny tohto trendu.“

 

Biblia nám hovorí, že deti sú požehnaním (Ž 127, 3); dajme si teda tú námahu a ukážme svetu, že je to tak.

 

AUTOR: Autor: Ryan Duncan / Preklad: Petra Babulíková

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00