Ako oslávil narodeniny emeritný pápež Benedikt XVI.?

Ako oslávil narodeniny emeritný pápež Benedikt XVI.?
V utorok, 16. apríla, sa emeritný pápež Benedikt XVI. dožil veku 92 rokov. Viete, kto bol jeho prvým gratulantom a ako oslávil svoje narodeniny? Pripomeňme si tiež niektoré zaujímavosti a míľniky z jeho života, vďaka ktorým si zaslúži našu úctu.

Titulná fotka: americamagazine.org

Joseph Alois Ratzinger bol za pápeža zvolený 19. apríla 2005 vo veku 78 rokov ako v poradí 265. pápež Katolíckej cirkvi. Presne dnes ubehlo štrnásť rokov od jeho zvolenia. 11. februára 2013, na verejnom konzistóriu vo Vatikáne, na ktorom boli predstavení noví blahoslavení, sa rozhodol predniesť svoju dobrovoľnú rezignáciu.

Rozhodol sa tak po dlhom uvažovaní a ako hlavný dôvod uviedol vysoký vek a nedostatok síl na riadne vykonávanie úradu. Svojím rozhodnutím prekvapil nielen najbližších spolupracovníkov, ale celý svet. Našli sa ľudia, ktorí jeho krok považovali za zbabelosť, ale verím, že pre viacerých bolo jeho rozhodnutie prejavom múdrosti a zodpovednosti.

Domovom Jeho Svätosti Benedikta XVI. alebo emeritného pápeža (také sú jeho oficiálne tituly po opustení úradu) je už šesť rokov kláštor Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách. Práve sem mu v pondelok 15. apríla prišiel ako prvý pogratulovať pápež František, ktorý svojou osobnou návštevou prekvapil a opäť dokázal, že jeho konanie je spontánne a srdečné. Jeho návšteva bola totiž naplánovaná až v utorok, v deň narodenín.

O Benediktových narodeninách bližšie informoval Vatikánsky rozhlas jeho osobný sekretár, prefekt Pápežského domu, Mons. Georg Gaenswein: „Šestnásty apríl je deň narodenín pápeža Benedikta a je to vždy osobitná radosť. Sú to už dlhé roky, čo ich oslavujeme spoločne. Teraz, pri deväťdesiatich dvoch rokoch, ktoré v utorok dovŕši, aj tá forma oslavy je zaiste už trochu iná, užšia, sústredenejšia… Sú tu však dve dôležité veci: svätá omša ráno, ktorá sa slávi trochu slávnostnejšie, a po svätej omši príde niečo veľmi osobné: „memores“ a ja mu zaspievame malú pieseň, gratulačný spev po latinsky alebo po taliansky či nemecky, a toto má veľmi rád. A potom, zaiste, aby sme blahoželanie urobili konkrétnejším, venujeme mu aj konkrétny darček.“

 

Ako oslávil narodeniny emeritný pápež Benedikt XVI.?

 

Ak neviete, čo si máte predstaviť pod pojmom „memores“, jedná sa o niekoľko členiek zasväteného spoločenstva Memores Domini, ktoré funguje v rámci laického hnutia Comunione e liberazione. Už dlhé roky sa starajú o domácnosť Josepha Ratzingera.

Okrem spomínanej omše a gratulačného spevu si emeritný pápež v deň svojich narodenín vychutnal hudobnú kapelu Švajčiarskej gardy a návštevy svojich najbližších. Ako však hovorí jeho osobný sekretár Gaenswein, za najdôležitejšie považuje prejaviť mu solidaritu a blízkosť: „On to cíti, robí mu to dobre: je to skoro ako liek.“

 

ČO STE O PÁPEŽOVI BENEDIKTOVI XVI. MOŽNO NEVEDELI…

Už v detstve túžil po duchovných veciach

Jeho staršia sestra Mária (ktorá pred niekoľkými rokmi zomrela) spomínala na detstvo, ako sa jej bratia radi hrávali na kňazov a slávenie svätej omše. Pri renovácii domu v bavorskej obci Aschau am Inn, v ktorom Joseph Ratzinger žil, sa pred rokmi našiel zažltnutý list z roku 1934. Joseph Raztinger v ňom ako osemročný písal list Ježiškovi: „Milý Ježiško! Už čoskoro zostúpiš na zem. Deťom chceš urobiť radosť. Želám si ľudový misál, zelené omšové rúcho a Ježišovo srdce. Vždy chcem byť dobrý.“

 

Ako oslávil narodeniny emeritný pápež Benedikt XVI.?

 

Jeho brat Georg je tiež kňazom

Joseph Ratzinger bol vysvätený za kňaza zároveň so svojím bratom Georgom 29. júna 1951 vo Freisingu.

 

Joseph Ratzinger ako Boží rotvajler

Prezývka Boží rotvajler pochádza z čias, keď zastával úrad prefekta Kongregácie pre náuku viery a bol blízkym spolupracovníkom svojho predchodcu Jána Pavla II. Toto pomenovanie, ktoré vraj naráža na jeho prísny výraz tváre, prijal Joseph Ratzinger v pokore a so vtipom.

 

Za pápeža bol zvolený rýchlo a presvedčivo

Joseph Ratzinger bol zvolený za pápeža po štvrtom hlasovaní konkláve. Svoju podporu mu vyjadrilo sto kardinálov z celkového počtu stopätnásť.

 

Svojím pápežským erbom porušil tisícročnú tradíciu

Tisíc rokov starú heraldickú tradíciu pápežských erbov porušil Joseph Ratzinger tým, že sa zriekol tiary (trojitej pápežskej koruny). Toto rozhodnutie malo symbolizovať jeho predsavzatie uplatňovať iba duchovnú moc pri vedení ľudí k spáse.

 

Ako oslávil narodeniny emeritný pápež Benedikt XVI.?

 

Má veľmi rád hudbu

Po svojom odstúpení si, možno aj na znak uvoľnenia, zahral na klavíri.

 

Pápež spisovateľ

Joseph Ratzinger je autorom viac než tridsiatich kníh. V slovenčine vyšli jeho knihy Duch liturgie (2005), Z môjho života. Autobiografia (2005), Zasiahnutí neviditeľným (2006), Úvod do kresťanstva (2007), Ježiš Nazaretský (2007), Apoštoli a prví učeníci Ježiša Krista (2008).

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00