Ako počas sviatkov bojovať s opustenosťou

Ako počas sviatkov bojovať s opustenosťou
A opäť sme vhupli do vianočného obdobia. Je to čas v roku, kedy väčšina ľudí stresuje s nákupmi darčekov v obchodných centrách, navštevuje večierky, stretáva sa s priateľmi a rodinou, je to čas byť radostnými. Toto obdobie je naozaj pre mnohých najúžasnejším a našťastnejším obdobím v roku.

Autor: Lou Mascabasco

Ale nie každý bude toto obdobie sláviť s radosťou.
Sú i takí, ktorí v tomto období cítia opustenosť a nešťastie. Ich osamotenosť môže prameniť zo straty milovaných kvôli smrti, fyzickej vzdialenosti, či rozchodu. Inými dôvodmi môže byť, že tento človek je nespoločenský alebo príliš zaneprázdnený, aby sa na tomto sviatočnom období zúčastňoval.
Ak sa aj vy cítite počas týchto sviatkov opustení a nešťastní, skúste pár rád, ako s vašimi pocitmi bojovať – a ako urobiť aj vaše vianočné obdobie radostnejším.
1. Prestaňte sa separovať a vyjdite von.
Ak sa počas týchto Vianoc cítite osamotený a bez nálady, namiesto neustálej sebaľútosti a izolácie (ktoré váš pocit opustenosti ešte zhoršujú), prinúťte sa vyjsť von a zúčastniť sa sviatočného večierka či stretnutí. Je množstvo príležitostí, napríklad tie, ktoré usporiadajú vaši blízki priatelia a rodina, komunita, v ktorej žijete, stretnutia v škole alebo v práci.
Prítomnosť na večierku je príležitosťou stretnúť rôzne typy ľudí. Ak budete obklopení množstvom ľudí – najmä ľudí radostných a pozitívnych – nebudete sa cítiť tak opustene ako teraz.
Ako počas sviatkov bojovať s opustenosťou
2. Oslovte starých priateľov a rodinu.
Máte 365 dní v roku, a trávite príliš veľa času starostlivosťou o svoj vlastný život. Výsledkom je, že pracujete tak veľa, že zanedbávate čas na kontakt s rodinou alebo priateľmi. Teraz je to obdobie, kedy treba kontaktovať starých priateľov alebo rodinu, ktorých ste zanedbávali a ktorým ste v tomto roku nedali prioritu. Nebojte sa iniciovať stretnutie.
Ako sa hovorí: ak dačo chcem, musím sa spýtať.
3. Dajte sa na dobrovoľníctvo v nejakej záležitosti alebo udalosti.
Počas Vianoc viaceré organizácie usporadúvajú množstvo charitatívnych udalostí, ktoré poskytujú pomoc a robia toto obdobie radostnejším pre menej šťastných ľudí, ako sú napríklad chorí a chudobní. Môžete si vybrať niektorú organizáciu vo svojej blízkosti a prejaviť záujem zúčastniť sa na ich aktivitách.
Účasť na takomto podujatí vám dá príležitosť získať iný pohľad na šťastie tým, že ste schopný pomôcť a urobiť šťastným niekoho iného. Je to pre vás tiež príležitosť uvedomiť si, že vaša situácia nie je taká zlá ako ste si mysleli. Je mnoho ľudí, ktorí majú menej šťastia a sú opustenejší než vy. Inšpirujte sa nimi, čerpajte z ich sily.
Ako počas sviatkov bojovať s opustenosťou

 

4. Dajte ľuďom okolo seba darčeky.

Dávanie darčekov je počas vianočného obdobia jednou z obľúbených činností. Skutok dávania je symbolom toho, že vám záleží na ľudoch vo vašom živote a rovnako tiež spôsobom, ako sa podeliť o svoje požehnania.

 
Jedno porekadlo hovorí: Istý spôsob, ako byť šťastným, je urobiť šťastným niekoho iného.
Vyliečte svoju opustenosť týmto spôsobom. Jednou z možností je, že dáte darček niekomu inému než len svojim priateľom a rodine. Dajte darčeky ľuďom, ako je personál vo vašej kancelárii, strážcovia, spolupracovníci alebo taxikári – všetkým tým ľuďom, ktorí možno váš život neovplyvňujú viditeľne, ale napriek tomu sú súčasťou vášho života.
Nemusíte darovať drahý dar, dačo ako jednoduchý vianočný pozdrav úplne postačí. Určite zažijete šťastný pocit, keď uvidíte prekvapený (a šťastný) výraz na ich tvárach po tom, ako im svoj darček podáte.
5. Sústreďte svoje myšlienky na to, čo máte – namiesto toho, čo nemáte.
Často je dôvod na našu opustenosť a nešťastie zakorenený v našich myšlienkach alebo sústredení sa na jednu vec. Sústredíme svoje myšlienky na to čo nemáme namiesto toho, aby sme premýšľali nad tým, čo máme – a preto sa stále cítime nekompletní a nenaplnení.
Počas tohto radostného odobia, liečte svoju opustenosť tým, že budete robiť opak. Sústreďte sa na to, čo máte. Buďte vďační za všetko požehnanie, za všetky príležitosti, ktoré ste tento rok dostali. Ak začnete vypichovať veci, za ktoré ste boli tento rok vďační, ktorými ste tento rok boli požehnaní, som si istý, že si uvedomíte, že váš život nie je taký zlý, ako si myslíte.
Verím, že ste sa nechali nahovoriť aspoň na niektorý z nástrojov na boj proti opustenosti počas sviatkov. Použite ich, aby tento čas v roku bol radostným a veselým.
Zdroj: lifehack.org

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00