Ako sa s tým popasovať? Hore bez, bez podprsenky či v saune

Ako sa s tým popasovať? Hore bez, bez podprsenky či v saune

V pravidelnej rubrike tlačeného Slovo+ Radíme si sa pýta Matúš zo Senca. Odpovedajú čitatelia, aj dvaja odborníci. Každý mesiac riešime otázky a ťažkosti, ktoré vás trápia.

Muži (ale aj ženy), ako zvládate príchod stále letnejších a teplejších dní? Ako sa staviate k čoraz viac prítomnej nahote okolo nás? Som muž, ženatý niekoľko rokov, chcem si zachovať dobrý a čistý pohľad na druhé ženy a „mať pred očami“ iba svoju manželku… V meste čoraz častejšie stretávam ženy, ktoré nemajú pod tričkom podprsenky alebo na kúpaliskách sa mnohé opaľujú hore bez. Nedá sa to ignorovať… Rovnako pobyt v saune je často nutný v nahote. Ako sa na to pozeráte aj vy, ženy, beriete ohľad na nás, mužov? Nechodiť nikde a ostať doma zatvorený nechcem považovať za riešenie.

Matúš zo Senca

Odpovedajú naši čitatelia, ktorí sa rozhodli poskytnúť svoj pohľad:

Aj u nás v Nitre je to veľmi bežné a je to veľmi náročné. Vysvetľujem si to tým, že je veľa dievčat a žien, ktoré sú zranené, či už z rodiny (nevhodnou výchovou), alebo potom zo vzťahov voči chalanom počas chodenia a so zranením väčšina nič neurobí a nesie si ho (lebo napríklad možno nevedia, čo s tým). Čiže neviem presne, čo konkrétne je zranené (ale to je aj jedno, to vie Boh), ale s najväčšou pravdepodobnosťou to môžu byť práve identita, sebaúcta, sebaprijatie, sebadôvera, láska k sebe.

Ja sa v takých situáciách snažím nezazerať (nezhrešiť s ňou v srdci), ale pochváliť Boha, že on naozaj nádherne stvoril ženy. Snažím sa o to, aby som nestratil vnútorný pokoj. V druhom rade si uvedomím, že bola nejakým spôsobom zranená, a teda beriem ju ako zranenú. A v závere jej žehnám, aby ju Pán uzdravil v tom, v čom ona potrebuje, aby si ju aj pritiahol Boh k sebe, aby jej Pán otvoril oči a aby spoznala, že to naozaj vplýva negatívne na ľudí, také pravdivé usvedčenie. Že má svoju krásu a dokáže ňou aj zviesť a Zlý v tomto robí potom svoje dielo, preto sa to môže skončiť aj zneužitím. Preto je táto oblasť veľmi nebezpečná a potrebujeme v tom nebeskú pomoc, ale, našťastie, nie sme v tom sami.

Takto sa to snažím ja, ale je to boj. Dôležité je vždy vstať a ísť vpred. Neostať na zemi. Super motiváciou je pre mňa to, keď si pripomeniem, že už teraz chcem budovať vernosť svojej budúcej manželke.

Benjamín (23), Nitra

Mám kamaráta, ktorý, kdekoľvek kráča, chodí vždy s pohľadom sklopeným dole. Najprv som sa čudovala, lebo to aj trochu zvláštne vyzerá, ale postupom času som si uvedomila, že je to celkom fajn a jeho pohľad nelákajú žiadne nečistoty. Ale áno, to nie je vhodné riešenie trebárs na bicykli, kde človek musí pozerať pred seba.

Ešte mi napadá, čo som počula od staručkého kňaza: „Aká je tvoja modlitba, taký je tvoj duchovný život a čistota.“

Nedávno som tiež počúvala jeden podcast o Duchu Svätom. Autor v ňom hovoril o tom, že sme príliš slabí na to, aby sme boli svätí. Ale ak necháme Ducha, on doplní všetko potrebné a dá silu, aj v oblasti čistoty, ale aj každého smeru duchovného života.

Margaréta (19), Stropkov

Som žena, a tiež mi tá „sloboda v obliekaní“ veľmi vadí. Netúžim vidieť cudzie holé prsia a tobôž nie, aby to videl môj manžel. Bohužiaľ, asi s tým nič nenarobíme.

Poradila by som len toľko – žehnať všetkých bez rozdielu. A ďakovať Bohu, že stvoril ženu takú krásnu.

Adriana (33), Prešov

Treba si na to zvykať, čím viac to budeš vidieť, tým normálnejšie ti to príde a zrak sa ti voči tomu otupí. Plus adorácia, čiže pravidelné dívanie sa na Krista, ti bude očisťovať myšlienky.

Andrea (22), Bratislava

Milý Matúš, tvoj zámer zachovať si čistý pohľad na iné ženy je krásny. A verím, že pri pohľade na iné ženy si dokážeš vypestovať taký ten „medicínsky“ pohľad. Veď ak sú šaty či podprsenka tým jediným, čo nás drží pred pudmi, tak to sme na tom dosť biedne.

Michaela (29), Bratislava

Ahoj, Matúš, v prvom rade ti ďakujem za otvorenie tejto témy. Aj ja som Matúš, tiež niekoľko rokov ženatý a tiež si kladiem tieto otázky. Absolútne s tebou súhlasím, čo sa týka tej nahoty, že sa to nedá ignorovať. Osobne s tým mám dosť veľký problém, v takých chvíľach nemám svoj zrak pod kontrolou, aj keď rozum vie, čo je správne, oči si idú svoje. Nemám veľmi radu, čo s tým, len som ti chcel odpísať, že nie si sám, kto tú nahotu všade okolo tak vníma.

Každopádne držím veľmi palce a prajem ti všetko dobré najmä v manželstve, aby vás s manželkou Pán požehnával a aby vaša krásna a úprimná láska bola živým svedectvom pre ďalších ľudí. 

Matúš (30), západné Slovensko

POHĽAD ODBORNÍKOV:

Mgr. František Petruška, kňaz, vicerektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom

Ako sa s tým popasovať? Hore bez, bez podprsenky či v saune

Skutočnosť, že sa čoraz viac stretávame s nahotou okolo nás, je očividne nepopierateľným faktom. Potvrdzujú to médiá, bilbordy a počas leta aj obliekanie sa žien. Sú to často situácie, ktorým sa ani nemožno vyhnúť, ako zahliadnutie perverznej reklamy či stretnutie vyzývavo oblečenej ženy. Potrebujeme žiť vo svete, aj keď nemáme byť zo sveta, ako hovorí Ježiš (porov. Jn 15, 19). Musíme teda žiť v tomto svete, ktorý je, aký je, iný nemáme, no nemali by sme žiť podľa ducha sveta, v ktorom sa často mnoho vecí (bohužiaľ, aj človek) redukuje na užívanie si a používanie.

Nahota sama osebe nie je zlá, nie je hriešna. Prvotná nahota (Adam a Eva v raji) zjavovala vedomie veľkosti daru, ktorým sú muž a žena navzájom pre seba. Nie nahota, ale náš žiadostivý pohľad na ženu je hriešny. Žiadostivosť akoby vytrháva z tej druhej osoby iba čiastku pravdy a tú si chce sebecky privlastniť pre seba. Hriech je vždy redukciou človeka. Hriešne je pozerať na ženu iba ako na telesnú schránku, ktorú môžeme použiť a ukojiť ňou svoje telesné potreby.

Čo teda robiť? My muži sa potrebujeme učiť pozerať na ženu celistvo, vnímať jej telo nielen ako čosi vonkajšie, ale ako telo, ktoré zjavuje osobu, ktorá si zaslúži úctu a je hodná lásky. Lásky je hodná preto, že ju Boh nekonečne miluje, a ja som pozvaný milovať ju takisto.

Pri pohľade na krásnu ženu by sme mohli vysloviť strelnú modlitbu vďaky Bohu za také krásne stvorenie. Keď nás vie fascinovať majestátnosť hôr či krásny kvet, o čo viac krása druhej bytosti! Avšak je to pozvanie šliapať po tejto kráse, hoci len vo svojom srdci, a použiť ju len na vlastný pôžitok? Nie je to skôr pozvanie chrániť a milovať – teda darovať sa?

Prítomnosť opačného pohlavia nás nikdy nenechá na pokoji. Aký je však zmysel tejto príťažlivosti? Ukojiť žiadostivosť, alebo sa vydať na cestu z vlastného egoizmu, stretnúť druhú osobu, učiť sa milovať? Nie sme my muži povolaní k úcte k žene, a to aj voči takej, ktorá nemá úctu sama k sebe? Myslím si, že to, čo je niekedy pre nás problém, sa môže stať príležitosťou vychovávať svoje srdce k celistvému pohľadu na ženu. Učiť sa nevidieť len zovňajšok, ale bytosť hodnú úcty a lásky.

Mužov teda pozývam hlbšie, využiť aj tieto letné dni na to, aby sme pozerali na ženu „Božími očami“. Zároveň je tu ešte jedno pozvanie pre mužov. Krásu treba zároveň aj chrániť a chrániť je výsada identity muža. Chráňme ženy a ich krásu, ktorú nemožno lacno ponúkať. Nebojme sa na to upozorniť aj ženy, ktoré si nie vždy uvedomujú prehnané odhaľovania svojej krásy alebo nemajú už v úcte samy seba. Ozvime sa a pomôžme si navzájom. Je to náš spoločný boj o čistú a opravdivú lásku a úctu k človeku.

MA. František Bartek, ženatý, tvorca podcastu Eros o láske a sexualite:

Ako sa s tým popasovať? Hore bez, bez podprsenky či v saune

Milý Matúš,

vďaka za dôveru, s ktorou si sa na nás obrátil. To, čo popisuješ, prežíva mnoho mužov, ktorí bojujú o svoju čistotu a zdravé vzťahy. Samozrejme, tento problém sa môže týkať aj žien, ale keďže ako muži máme viac rozvinutý vizuálny kortex mozgu a ľahšie oddeľujeme sexualitu od ostatných zložiek nášho života, je to pre nás väčšia výzva.

Na úvod treba povedať, že telo, aj nahé telo, je dobré a krásne. Je normálne, že nás druhé pohlavie priťahuje, a Boh to tak chcel.

Problémom je egoizmus, ktorý po prvotnom páde silno poznačil túto prirodzene dobrú ľudskú vlastnosť. V oblasti sexuality zvlášť silno prežívame tendenciu používať druhého pre vlastné potešenie a uspokojenie. Túto tendenciu treba očisťovať. Je dobré pripomenúť, že nie každá erotická myšlienka alebo túžba, ktorá sa zrodí v našom srdci pri pohľade na atraktívnu ženu alebo muža, je hneď hriechom. Za to, že v nás sexuálna hodnota druhého človeka vzbudí túžbu či vzrušenie, nemôžeme. Je to prirodzené, automatické a dokonca dobré. Môžeme však za to, čo s týmto impulzom urobíme. Dôležité je nenasledovať erotickú túžbu vedomým rozhodnutím, pozerať sa viac a dlhšie, rozvíjať fantázie či vyhľadávať takéto miesta.

Čo s tým prakticky? Napadajú mi tri veci, ktoré v tejto oblasti môžu byť nápomocné. Prvou možnosťou je premeniť erotický impulz na modlitbu. Keď vidím ženu, ktorá je pre mňa príťažlivá, môžem si vybudovať zvyk strelnej modlitby. Niečo ako: „Bože, chválim ťa za krásu, ktorú si vložil do ženy. Prosím, nauč ma vnímať ju čisto.“ To nás môže chrániť pred egoistickými tendenciami.

Druhá praktická vec, ktorá môže byť nápomocná, je uvedomiť si, že daná žena je niekoho dcéra, manželka, priateľka či sestra. Sexuálne impulzy majú tendenciu zahmlievať všetky ostatné súvislosti a zdôrazňovať iba sexuálnu hodnotu osoby. Je dobré si to vedome pripomenúť. Nemám pred sebou iba pekné telo, ale človeka. Ako by som chcel, aby sa ostatní muži správali k mojej dcére či manželke?

Tretia dôležitá vec je poznať svoju slabosť a poučiť sa z vlastných chýb. Ak viem, že som už desaťkrát padol v čistote po tom, čo som bol v zmiešanej saune, bolo by rozumnejšie nabudúce radšej zavolať partiu kamarátov a ísť v čisto mužskej zostave. Ak viem, že mám so žiadostivými pohľadmi väčší problém, keď som sám večer v meste, radšej si pôjdem zabehať cez deň. Ak viem, že jedna kolegyňa sa oblieka vyzývavejšie ako iné, nebudem proaktívne vyhľadávať jej spoločnosť.

Na záver treba zdôrazniť, že nie vždy to človek zvládne. Žijeme v kultúre, ktorá nám skutočne nepomáha žiť čisté vzťahy, a tým nemyslím iba spôsob obliekania niektorých žien. Dôležité je nenechať sa znechutiť a po každom páde vstať a s Božou pomocou kráčať za pravdou o láske v jej plnosti.

Snímky: pexels.com / respondenti

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00