Ako si v živote udržať Boží oheň

Ako si v živote udržať Boží oheň
Mali ste už niekedy pocit, že váš duchovný život je ako na horskej dráhe? Počas nedeľných bohoslužieb stúpate vyššie, no v pondelok ráno nasleduje sklz do kresťanského stereotypu.

Autor: Jen Avellaneda

Naša viera môže niekedy pripomínať aj cukor. Teda, myslím to, čo v nás vyvoláva. Dosiahneme istý vyšší stupeň, no akosi tam chýba látka, ktorá by tento pocit udržala až do pondelkového rána. Dávka prestane účinkovať práve vtedy, keď sa začnú diať náročné veci, nakopí sa nám oblečenie na pranie alebo nás zamestná náročná skúška.

Môže to znamenať, že pravá viera si vyžaduje dennú výživu, ustavičnú starostlivosť a premyslenú potravu?

Ako teda máme ostať naplnení neochvejnou vierou, keď sme (priznajme si) všetci tak strašne zaneprázdnení? Čo robiť, aby naša viera nestroskotala, keď si v pondelok ráno zalievame kávu, doma robíme kričiacim deťom rozhodcu alebo musíme študovať či pracovať v atmosfére, ktorá je všetko, len nie svätá?

 

No ani zaneprázdnené ženy nemusia nechať svoju vieru vyhladovať či svoje kresťanstvo upadnúť, ako keď z vrcholu horskej dráhy klesáte nadol. Vďaka technológiám môžeme mať denné povzbudenia doslova pod palcom a naša viera môže zo dňa na deň rásť, aj keď na nás tlačí svet a máme nedostatok času.

Hoci starostlivosť o naše duchovné zdravie si bude vyžadovať nejaké to vedomé a zámerné plánovanie, ponúkame vám stratégie, ktoré vám pomôžu zvládnuť to počas týždňa:

 

Ako si v živote udržať Boží oheň

 

  1. Starajte sa súčasne o telo, myseľ i ducha

Často si deň plánujeme takto: teraz budem cvičiť, potom spravím niečo pre dušu… Ale čo keby sme to skúsili spojiť a počas cvičenia zapojili aj svoju myseľ a zároveň posilnili ducha? Skúste počas prechádzky, behania či cesty do telocvične počúvať chvály, kázeň alebo audioverziu Biblie.

 

  1. Využívajte čas, keď robíte domáce práce, vybavujete rôzne veci či sa venujete každodenným povinnostiam

Počas plnenia všedných denných úloh môžeme duchovne upadať. Ale čo keby sme skúsili počúvať piesne chvál, kázeň, Bibliu alebo sa modliť počas toho, ako niečo robíme? Ako to môže zmeniť našu perspektívu? Ako sa môže naše znudené podvedomie zmeniť na ducha vďačnosti a modlitby? Čo keby sme svojim deťom čítali Bibliu, počas varenia večere si pustili kresťanskú hudbu alebo v posteli nasávali vieru z povzbudzujúcich kresťanských audiokníh namiesto toho, aby sme sa vyvaľovali pred telkou? Pomohlo by nám to byť na sklonku dňa bližšie k Bohu.

 

  1. Spravte si vo svojom aute „minisvätyňu“

Je také jednoduché uveriť, že chváliť, modliť sa a priblížiť sa k Bohu môžeme len v kostole. A pritom nám Písmo hovorí, že my sami sme chrámom živého Boha. Dobrý čas na modlitbu si môžeme nájsť aj počas cesty do školy, do práce alebo keď pôjdeme po deti do školy či na krúžky.

 

Ako si v živote udržať Boží oheň

 

  1. Nastavte si každodenné posielanie textov z Písma na e-mail alebo ich odoberajte na sociálnych sieťach

Prihláste sa do svojho účtu a požiadajte o denné zasielanie úryvkov alebo citátov z Písma na váš mobil alebo e-mail. Budete veľmi prekvapení, ako ich Boh bude používať na to, aby vás každý deň oslovil.

 

  1. Schmatnite slúchadlá a…

Na internete nájdete mnoho skvelých biblických kníh, ktoré vás povzbudia. Schmatnite slúchadlá, stiahnite si aplikáciu a počúvajte skvelé lekcie počas práce či počas oddychu po náročnom dni.

 

  1. Slúžte

Budete prekvapení, koľko tým získate. Vedenie nedeľnej školy, čítanie deťom z Biblie, stáž či angažovanie sa v kresťanskej neziskovke môžu roznietiť plameň vašej viery. Stávame sa svätejšími a s Bohom sa spájame práve vtedy, keď dávame. Nie keď dostávame.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00