Ako si vypestovať zdravý návyk čítať Bibliu?

Ako si vypestovať zdravý návyk čítať Bibliu?
Meníme sa, keď nás uchváti láska, ktorá nás presahuje. Platí to aj v duchovnom živote: aby nastala zmena, musíme dávať pozor na to, čím sýtime svoje duše. Ak hovoríme, že náš život má stvárňovať Božie slovo, musíme kráčať v tej línii. Musí nás to premieňať. A to nebude možné, pokiaľ si najprv nevypestujeme zdravý návyk čítať ho.

Autor: Ashley Hales

Rada sa napasujem do svojich obtiahnutých riflí, ale tiež veľmi ľúbim dobré jedlo. Keď mi nohavice začínajú byť priúzke, stojím pred dilemou: Zmeniť stravovacie návyky, alebo nie? Rozhodovanie nikdy nie je otázkou poznania: nepotrebujem vedieť viac o stravovaní, alebo si dokonca naplánovať striktnú diétu, ak chcem zhodiť päť kíl. Viac informácií a viac rád nikdy nespôsobí zmenu. Aby som sa zmenila, potrebujem viac lásky. Musím chcieť byť zdravá a chcieť zmestiť sa do nohavíc viac, než jesť čokoládový koláč. Byť fyzicky zdravý sa skladá z tisícich maličkých rozhodnutí v tom zmysle, ako sa prihovárať svojmu telu, čo doň vkladať a ako ho trénovať.

Rovnaké pravidlá platia aj pre duchovný život. Musíme sa učiť, ako kultivovať návyky, ktoré nám pomôžu rásť smerom k Ježišovi. Ako píše James K. A. Smith v knihe Si, čo miluješ (You Are What You Love), nie sme na prvom mieste logické tvory (akoby chodiace mozgy), ale sme milovníci. Takže musíme začať otázkou: Milujem Boha a jeho slovo viac než svoje pohodlie? Mám túžbu plnšie poznávať Ježiša? Chcem poznať srdce živého Boha viac než svoju predstavu o ňom? Potom musím čítať jeho Slovo.

Keď meníš svoje stravovanie, vyhodíš zo špajze všetky sladkosti. Keď začínaš s novým cvičebným plánom, zhromaždíš všetkých „cvičeniachtivých“ okolo nejakého trénera a spoločne sa zaviažete, že budete na špecifickom mieste a v špecifickom čase cvičiť. Najprv to nevidieť, ale vaše telá sa pomaly menia. A rovnako, ako keď sa pomaly učíme zdravo fungovať, takisto si pripravujeme aj zdravú pôdu pre ozajstný duchovný rast a zmenu.

Ako na to? Ponúkam vám päť rád.

 

Ako si vypestovať zdravý návyk čítať Bibliu?

 

1. Začni v malom

Dokážem sa nadchnúť a doslova sa nechám prevalcovať každým novým programom, či už ide o čítanie Biblie, alebo o cvičebný režim. Naložím si na seba priveľa, a potom vyhorím. No cieľom je vytrvať, povzbudiť si apetít na Božie slovo tak, aby z toho vznikol zdravý návyk.

Začni s málom a postupne sa prepracúvaj k vyšším métam. Daj si predsavzatie, že prečítaš jednu kapitolu Biblie denne alebo týždenne. Nemusíš ju celú zvládnuť za rok aj s komentármi a podnetmi na premýšľanie.

 

2. Sprav si plán a rozvrh, ktorý budeš môcť vizuálne kontrolovať

Spíš si ciele čítania Biblie (napríklad kapitola denne, zvládnuť jednu knihu za mesiac, atď.) a zaves si ich na zrkadlo v kúpeľni. Priprav si rozvrh na každý deň. Odškrtávaj si ho. Daj si ho do plánovača v iPhone a nastav si pripomienku. Alebo si na chladničku nalep klasickú tabuľku. Ak si neskonkretizujeme ciele, nebudú pre nás reálne.

 

3. Nájdi užitočné triky, ktorými prekonáš potenciálne prekážky.

Keď sa snažíme sledovať si váhu, je ľahké nechať sa zviesť miskou cukríkov v práci alebo chrumiek v komore. Začneme si uvedomovať, o čo všetko prichádzame. Pokiaľ ide o čítanie Biblie, vždy sa nájde špinavá bielizeň, riady alebo nejaká súrna práca, ktoré nám narušia duchovnú disciplínu, ak im to dovolíme. Zdravé zvyklosti nám pomôžu to ustáť, lebo sú v priamom protiklade k životu zmietanému sem a tam mentalitou strachu, že nám niečo uniká. Začni tým, že premenuješ (v kalendári alebo len vo svojej hlave) čas na čítanie Biblie na šancu sýtiť si dušu tým, po čom naozaj prahne: spoločenstvom s Bohom celého vesmíru. Prikry sa svojou obľúbenou dekou, zapáľ si sviečku a sprav si z čítania Písma mimoriadny moment, kedy si oddýchneš od zhonu.

 

4. Získaj si „spolucvičiaceho“

Keď si osvojujeme nové zvyky, potrebujeme ľudí, ktorí by kráčali popri nás, povzbudzovali nás a pripomínali nám, prečo sme sa do toho pustili, najmä keď sa budeme nudiť a bude nám ťažko. Povedz o svojich cieľoch iným a prizvi si ich na pomoc. Nájdi staršie dámy, ktoré milujú Božie slovo a spýtaj sa ich, ako si ony navykli čítať ho. Nájdi mladšie, ktoré robia len prvé krôčky na ceste osobného čítania Biblie. Písmo akoby nanovo ožilo, keď si ho čítame v spoločenstve. Daj vedieť svojim „partnerom“ v kostole, e-mailom alebo hoci aj skupinovou sms-kou, že si si v daný deň prečítal Bibliu.

 

5. Vedz, že zlyháš, no dovoľ, aby to ešte viac naštartovalo tvoje chápanie milosti

Možno dlhú dobu nebudeme vidieť žiadne „duchovné svaly“. Možno nás od cesty odradí to, čo C. S. Lewis nazval „tyraniou naliehavého“. Zlyhanie príde. Ale je to jednoducho len príležitosť na rast. Je to šanca precvičiť si zvesť evanjelia: že Boh ťa stvoril na svoj obraz, že hriech poznačil naše túžby a naše najlepšie snahy, že Ježiš je náš Vykupiteľ a sľubuje nám nový život. Zlyhanie neznamená, že ty si zlyhaním. Naopak, je to šanca začať odznova a zažiť dobrotu, prijatie a Božie odpustenie. Veď to je napokon prvotným cieľom, pre ktorý sa snažíme čítať pravidelne Bibliu.

Zdroj: ibelieve.com

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00