Andrea Šišmič z Bezobalovo: Slováci majú záujem žiť ekologickejšie

Andrea Šišmič z Bezobalovo: Slováci majú záujem žiť ekologickejšie
Bezobalovo je komplexný samoobslužný ekologický bezobalový obchod, ktorý od roku 2019 pomáha tiež šetriť našu planétu. O tom, že si v ňom viete nakúpiť ekologicky naživo alebo online, čo je dôležité, hlavne bez zbytočných jednorazových obalov, sme sa rozprávali s Andreou Šišmič, majiteľkou obchodu.

Koncept nakupovať bezobalovo je v zahraničí zabehnutý už dávno. Kedy a prečo prišla myšlienka založiť taký obchod aj na Slovensku?

Myšlienka otvoriť Bezobalovo prišla v lete 2018. V tom období sme veľa cestovali a vo všetkých krajinách, či rozvinutých, alebo rozvojových, sme si všímali, že sa ich dotýkajú problémy životného prostredia stále viac – odumierajúce koraly, znečistené moria, topiace sa ľadovce, odpadky a emisie v mestách. Zároveň sme v mnohých európskych mestách navštevovali bezobalové predajne a veľmi sa nám ich myšlienka a fungovanie páčilo. Keďže som v tom období zvažovala pracovne sa posunúť, v auguste 2018 sme si počas cesty na Islande s manželom povedali, že toto by mohla byť pre mňa tá správna cesta. Po návrate sme sa pustili do práce.

 

NAKUPOVAŤ BEZOBALOVO ZNAMENÁ ŠETRIŤ PLANÉTU

Čo znamená nakupovať bezobalovo v Bezobalove?

Nakupovať bezobalovo znamená v prvom rade šetriť planétu od nerecyklovateľných a plastových obalov a produktov, ktoré slúžia jednorazovo a ktoré zaťažujú životné prostredie. Nakúpiť takto môžeme všetky druhy suchých potravín od múk, cestovín, orechov, korenín až po rôzne sladkosti či oleje. Tiež v rámci kozmetiky a drogérie pozeráme nielen na obal, ale aj na zloženie, aby bolo prírodné a tak cez odpadové vody nezaťažovalo prírodu.

 

Potrebuje zákazník vlastné nádoby, aby si mohol obsah nákupu odniesť, alebo ich poskytujete?

Zákazník u nás nakupuje v predajni tak, že si prinesie svoj obal – dózy, vrecko, fľašku. Odváži si ho prázdny, následne si naplní množstvom, aké sám chce, a naplnený obal opäť odváži. Pri pokladni mu odrátame váhu obalu, a tak zákazník platí iba za také množstvo, aké si sám naberie. Takýto spôsob nakupovania veľmi pomáha predchádzať plytvaniu, ktoré je na Slovensku veľkým problémom. Na eshope môže, naopak, nakúpiť do našich vrátnych obalov, ktoré nám môže vrátiť.

 

Akých hodnôt sa držíte? Čo je pre vás ako predávajúcich najdôležitejšie?

Pre nás je dôležitá lokálnosť a podpora malých poctivých výrobcov, aby sme nielen minimalizovali uhlíkovú stopu pri prevoze, ale tiež podporili konkrétnych ľudí, ktorí svoju prácu robia poctivo a férovo. Je to súbor našich hlavných hodnôt a celý koncept je oveľa širší ako len o obale. Tiež je pre nás dôležité, aby produkty a výrobky, ktoré predávame, nezaťažovali životné prostredie ani svojím zložením, a tak dávame dôraz na prírodné zloženie a vyhýbanie sa chemicky spracovaných veciam. Takéto produkty vieme vo finále označiť ako udržateľné, čo je ďalší z pilierov, na ktorých staviame. Je pre nás dôležité, aby naši zákazníci vedeli, že ak si u nás niečo kúpia, je to kvalitný produkt, vedia, koho svojou kúpou podporia, a vedia, že svojím nákupným správaním nezaťažia planétu viac, ako je nevyhnutné.

 

Andrea Šišmič z Bezobalovo: Slováci majú záujem žiť ekologickejšie

 

ČASTO KUPUJEME VECI, KTORÉ NEPOTREBUJEME

Čo vnímate vo svete ekológie ako relevantné a kľúčové? O čo by sme sa my ľudia mali snažiť?

Ako veľmi dôležité, azda aj najdôležitejšie, vnímam potrebu zbaviť sa jednorázovosti. Ľudia často používajú množstvo vecí pár sekúnd a následne ich vyhodia, pričom sa vôbec nezamyslia, kde daný produkt končí a koľko rokov až storočí tu ešte môže byť. Či už hovoríme o igelitových taškách, vreckách, balených potravinách a podobne. Zároveň tiež musím dodať, že problém jednorázovosti vnímam intenzívne aj v prípade, keď hovoríme o produktoch vyrobených z ekologickejších materiálov, pretože aj tu vzniká veľká ekologická záťaž pri samotnej výrobe produktov. Ideálne je preto používať dookola tú istú tašku, nosiť si vodu so sebou vo fľaške či dopĺňať si prací gél do tej istej nádoby v obchode s čapovanou drogériou. Tiež je dôležité upozorniť na nadspotrebu, ktorú posledné roky berieme tak nejako automaticky. Často si kupujeme a zaobstarávame veci, ktoré naozaj nepotrebujeme, a hromadíme si ich.

 

Ako to vnímate? Je na Slovensku dostatok ľudí, ktorí žijú ekologicky, je im tento životný štýl prirodzený, alebo naopak?

Musím Slovákov pochváliť. Myslím si, že nás je stále viac, ktorí sa zaujímame o to, akým spôsobom ovplyvňuje naše správanie stav planéty. Mnoho ľudí sa snaží robiť postupné malé kroky, ktoré si postupne zautomatizujú a praktikujú ich dlhodobo. Postupne pridávajú ďalšie kroky – a toto je tá správna cesta. Pomalými trvalými krokmi byť ohľaduplnejší a uvedomelejší. Rôzne ekologické obchodíky vznikajú naprieč celým Slovenskom a myslím si, že je to dobrý signál, že ideme správnym smerom a že ľudia majú záujem žiť ekologickejšie.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00