TOP

Ani to neskúšaj! O audioknihách pre deti

Sú knihy, ktoré nemusíme čítať, iba počúvať, lebo ony sa čítajú samy. Dokážu zaujať aj tých, ktorí si z nejakého dôvodu práve nemôžu sadnúť do kresla a urobiť si literárnu pauzu. Ide o audioknihy, ktoré vznikajú vždy podľa tlačenej verzie knihy, a je možné ich počúvať pri akejkoľvek práci alebo na cestách autom, vlakom atď.

Na slovenský knižný trh sa v týchto dňoch dostali dve audioknihy pre detského poslucháča – kniha Petra Karpinského Adela, ani to neskúšaj! a kniha Zuzany Holasovej Strašidelné mesto.

 

Peter Karpinský patrí na Slovensku k autorom najkvalitnejších textov pre deti. Jeho knihy sú obľúbeným čítaním a aj literárna kritika ho oceňuje veľmi vysoko. Karpinský už niekoľko rokov potvrdzuje svoje autorské kvality a audiokniha ich nepotláča, práve naopak, jeho hrdinovia dostávajú hlas a môžu sa tak dostať stále k ďalšiemu a ďalšiemu publiku. Tematicky sa spisovateľ vo svojej próze venuje závažným problémom detí z dysfunkčného rodinného priestoru. Adelka sa so súrodencami dostala do detského domova kvôli zanedbávaniu rodinnej starostlivosti.

Knihu Adela, ani to neskúšaj! si môžete zakúpiť tu.

 

 

 

Zuzana Holasová zasa ponúka poetický príbeh plný dobrodružstva, ktorého hlavnými protagonistami sú súrodenci Anna a Janko na ceste za Čiernym pánom do zeme menom Hračkánia. Janko začína navštevovať 1. ročník, má najlepšieho kamaráta, milujúcich rodičov a staršiu sestru Annu. Príbeh je určený deťom od 8 rokov, ale treba myslieť na to, že je verný svojmu názvu a obsahuje aj „strašidelnú“ dikciu a miera napätia môže malých čitateľov trochu vystrašiť. Karpinského kniha je odporúčaná deťom od 9 rokov.

V jej prípade sa môže podľa naznačenej témy zdať, že ide o prózu so sociálnym motívom, ktorá sa bude zaoberať vážnymi vecami života a jej jazyk bude vážny a pre nedospelého čitateľa – poslucháča ťažký. Nie je to však tak, kniha oplýva zrozumiteľným jazykom a zameriava sa na osobnosť dieťaťa. Zaujímavosťou je, že kým Karpinský je predstaviteľom slovenskej literatúry pre deti a mládež, Holasová reprezentuje českú literárnu provenienciu. Autorkou prekladu jej knihy je Terézia Rončáková.

Knihu Strašidelné mesto si môžete zakúpiť tu.

 

Audioknihy vychádzajú na CD nosičoch a svoj hlas im prepožičal skvelý herec, Jozef Úradník. O grafický dizajn sa postaral výtvarník Peter Sedlák. Autorom vízie, návrhu aj realizácie je Terézia Rončáková.

Vydanie zastrešilo vydavateľstvo Cathedra s. r. o. Jedným z dôvodov, prečo si čitatelia vyberajú audioknihu a nie tlačenú klasickú knihu, je čas. Načítaná kniha môže byť riešením pre zaneprázdnených, ktorí napriek svojim časovým deficitom majú o literatúru stále záujem. Audiokniha síce nevonia, nešuští, nedajú sa v nej ukryť fotografie, ale váži veľmi málo, môžete si ju vziať všade so sebou.

Silvia KaščákováKomentáre