Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

Anketa: Ako oddychujú známe tváre?
Ak si chce človek skutočne oddýchnuť, potrebuje v sebe objaviť, čo presne mu prináša skutočný relax a pravidelne si na to nachádzať čas. Opýtali sme sa známych osobností, čo prináša oddych im. Vďaka čomu prúdi pokoj do dní Skyvy, sestry Hermany, Viliama Dobiáša, Ľudky Lipovskej a Kataríny Mikulovej?

 

Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

 

Plnohodnotný oddych je pre mňa spojený najmä s tichom. Asi preto mám rada veľmi skoré rána alebo hlboké noci. Vtedy sa dokážem nadýchnuť a utriediť si myšlienky… Je to typ tej osviežujúcej samoty. (úsmev) Ale rovnako dokážem načerpať aj z posedenia s priateľmi alebo rodinou. A, samozrejme, keď mám príležitosť, rada vyrážam na rôzne turistické chodníky.

SKYVA, textárka, skladateľka a speváčka

 

 Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

 

Skutočný oddych pre mňa znamená byť s ľuďmi, ktorých mám rada. Zväčša v lete sa stretneme celá rodina a vtedy nik od nikoho nič nečaká. Je to stretnutie, kde „len“ sedíme, rozprávame sa alebo sa dohodneme na nejakom zážitku. Už roky si v rodine nedávame hmotné dary, preto využívame stretnutia na získavanie spoločných zážitkov. To je pre mňa oddych, keď si počas roka aj v ťažkých chvíľach môžeme pripomenúť to pekné, čo sme spoločne zažili.

sestra Hermana Matláková, SMVS

 

Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

 

Mám viacero pracovných pozícií; striedanie činností neunavuje tak, ako monotónna práca. Najdôležitejšie je vytvoriť si lásku k tomu, čo robím. S láskou k práci sa nám jej vykonávanie stáva koníčkom. Viem, že sú aj zamestnania, ktoré nepôsobia atraktívne, ale aj s námahou nájdené pozitíva prinesú dobrý pocit a podstatne zmiernia pocity únavy. Športovanie je namáhavé a napriek tomu prináša radostné pocity. Prácu vykonávanú s láskou si ľudia všimnú a dajú pozitívnu spätnú väzbu. Prejavy uznania dokonale odstraňujú únavu. Skúste si predstaviť usmiaty a namosúrený personál v obchode, reštaurácii, v zdravotníctve… Ako klienti vidíme a cítime rozdiel a vieme to dať najavo.

Každá práca je niečím osožná, a to prináša uspokojenie a odháňa únavu. Keď necítim veľkú únavu zo zamestnania, mám chuť absolvovať oddychové aktivity odlišné od mojej práce – čítanie kníh, návšteva kultúrnych podujatí, rekreačný šport. Oddychom je aj spoločenský život v rodine a pre mňa je oddychom aj liečenie ľudí a výučba študentov, vykonávané s nadšením.

Viliam Dobiáš, lekár, učiteľ, dobrovoľník

 

Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

 

Raz, keď bola naša Ester ešte maličká, už ani neviem kvôli čomu, som jej povedala: ,,Esterka, oddýchni si!“ A ona sa odrazu poriadne nadýchla a potom si vydýchla. (úsmev) Poriadne sme sa na tom s manželom zasmiali. Lenže ako som si prešla vyhorením, stále viac si uvedomujem, ako veľa má spoločného skutočný oddych s dýchaním. Pamätám sa, ako sa mi vtedy stačilo pred manželom iba raz nadýchnuť a vydýchnuť a on hneď vedel, ako na tom som. Vetu: ,,Moja, ťažko vzdycháš…“, poznám veľmi dobre.

Pre mňa osobne, po tom všetkom, čím som si prešla, asi skutočným oddychom je práve to, keď ho prežívam vo svojej hlave a v srdci. Učím sa robiť maličké, ale nutné kroky dôvery, ktoré mi pomáhajú meniť môj rokmi zaužívaný vzorec ,,som sama“ na iný vzorec – „Imanuel – Ja som s tebou“.

A našla som si aj recept, ktorý u mňa funguje: PMTI – Pravda, Milosť, Trpezlivosť, Ideš! Najviac sa mi osvedčuje, keď si priznám, z čoho mám strach, lebo to súčasne odhalí aj môj pocit samoty. A potom už len nezabudnem byť k sebe milostivá a trpezlivá, lebo až vtedy som schopná urobiť tento krok dôvery k Bohu, nechať sa ním utíšiť a začať pokojnejšie dýchať…

Ľudka Lipovská, manželka a mama

 

Anketa: Ako oddychujú známe tváre?

 

Oddýchnuť si potrebujem najviac sama od seba. Od svojich nárokov, myšlienok, očakávaní. Paradoxne, najviac mi v tomto pomáha samota. Odísť na tiché a pusté miesto, kde si dám právo nerobiť a nechcieť od seba vôbec nič. Deň – dva trvá, kým sa ako-tak vnútorne stíšim. Potom som konečne schopná vstúpiť do modlitby a aspoň trošku sa mentálne zrovnať. Cez deň pozerám na jazero, stromy, zaplávam si. Večer pri sviečke odovzdám Bohu všetko, čo „vybuble“ na povrch. Takýto malý, asi trojdňový „refreš“ musím podnikať pravidelne, inak to so mnou ide z kopca. Prajem krásne letné dni!

Katarína Mikulová, publicistka

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00