Anketa: Ako sa dá zvládnuť odchod partnera?

Anketa: Ako sa dá zvládnuť odchod partnera?

V našej novembrovej ankete sme sa pýtali siedmich vdov na to, čo im pomohlo prekonať chvíle po strate partnera, ale aj to, akú praktickú pomoc najviac ocenili v tejto neľahkej životnej situácii.

Ľubomíra

63 rokov, 13 rokov vdova

Keď som prišla o manžela, prežila som vďaka dcére. A v danej chvíli mi najviac pomohlo milé slovo.

Anna

28 rokov, 6 mesiacov vdova

Akú pomoc potrebujú vdovy? Neviem na to jednoznačne odpovedať, je to veľmi individuálne a záleží to na okolnostiach, situácii a povedala by som aj veku. Keď mi zomrel dedko, tak pre moju babku bola najväčšia pomoc to, že bol pri nej niekto, kto rozumel najmä administratívnym veciam a pomohol jej s vybavovaním všetkého, čo súvisí so smrťou partnera.

Mne osobne zas veľmi pomohla materiálna pomoc, a to najmä od cudzích ľudí, keďže som ostala na materskej bez príjmu. Domácnosť finančne ťahal môj manžel a zo dňa na deň som na to ostala sama. Pripadala som si bezradná a nevedela som to zvládnuť finančne, aj čo sa detí týka.

Lucia

43 rokov, 5 rokov vdova

Je ťažké posunúť sa dopredu a urobiť ten prvý krok. Začala som športovať a stanovila som si ciele. To ma posúvalo vpred. Samozrejme, pomohla mi aj rodina a priatelia. Musela som mať stále niečím zamestnanú hlavu. Čo ma však asi najviac držalo pri živote a posúvalo ďalej, boli naše deti. A čo sa týka pomoci – na prvom mieste by som povedala, že je finančná pomoc. Naša rodina zrazu prišla o jeden príjem a bolo to náročné. Teraz mám piaty rok dve práce, aby som všetko utiahla a aby deti dostali to, čo potrebujú.

Helena

68 rokov, 25 rokov vdova

Čo mi pomohlo prežiť? Naše deti. Musela som žiť pre ne ďalej. A konkrétna pomoc – nuž, mne veľmi pomohlo, keď som sa mohla pri niekom vyplakať, keď mi robil taký „múr nárekov“. V danej chvíli je toho totiž veľmi veľa.

Mária

55 rokov, 27 rokov vdova

Najviac mi pomohla viera a motivácia postarať sa o naše spoločné deti. A aby som to zvládla aj prakticky, tak konkrétna pomoc so starostlivosťou o deti.

Emília

63 rokov, 17 rokov vdova

Držala ma viera v Boha a moje deti. Ale veľmi mi prakticky pomohli aj moje sestry a rodina. Dodnes si pamätám svokrine slová: „Neboj sa, dieťa moje, komu dá Pán ovce, tomu dá aj pašu.“ A musím povedať, že je to pravda.

Magdaléna

67 rokov, 3 roky

Nad vodou ma držala Ježišova láska a viera v Boha. Celé sa to dalo zvládnuť len tak, že som sa naučila vďačnosti voči Bohu za všetko. S vďačnosťou a dôverou v Boha a s Ježišovou láskou v srdci sa dajú zvládnuť aj tie najťažšie skúšky a situácie v živote.

Anketa: Ako sa dá zvládnuť odchod partnera?

3 PRAKTICKÉ TIPY, AKO POMÁHAŤ VDOVCOM A VDOVÁM

  1. Finančná pomoc

Rodina, v ktorej odrazu chýba jeden príjem, musí čeliť neľahkým situáciám. Ak môžete, podporte ich finančne – ideálne darom, nie pôžičkou, aby sa vdovec alebo vdova necítili zaviazaní niečo vrátiť a aby ste im v dobrej viere ešte nepridali ďalšiu starosť. Môžete napríklad zorganizovať zbierku medzi príbuznými a priateľmi a potom im finančný dar odovzdať spoločne. Zachováte tak aj istú mieru anonymity na strane darcu.

  1. Pomoc pri administratívnych úkonoch

Šok, bolesť, úzkosť, strach, paralýza. Prvé dni po odchode milovanej osoby sú náročné a na vdovca alebo vdovu sa zrazu okrem bežných povinností zvalí kopec administratívy. Vybaviť pohreb, dohodnúť kar, žiadosť o vdovské či sirotské. Ak máte možnosť, ponúknite pomoc pri vypisovaní partnerov, sprevádzajte ich pri návšteve pohrebnej služby alebo zabezpečte slávenie pohrebných obradov. Samozrejme, po dohode s najbližšími príbuznými.

  1. Praktická pomoc so starostlivosťou o deti

Ak v rodine ostali deti, obzvlášť tie menšie, zostávajúci rodič bude potrebovať každú praktickú pomoc. Ponúknite sa, že prídete navariť alebo objednáte donášku, vezmete deti na pizzu alebo do kina, aby sa rozptýlili. Dohodnite si služby odvozu detí do školy alebo na krúžky. Komunikujte s rodinou, no skúste prichádzať s konkrétnymi návrhmi. Na otázku: Ako môžem pomôcť? totiž v danej chvíli vdova alebo vdovec nevedia odpovedať. Oveľa lepšie sa odpovedá na konkrétne otázky s možnosťou odpovede áno alebo nie. Napríklad: Môžeme vám dnes večer objednať pizzu? Akú máte radi?

Snímky: pexels.com

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00