Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?

Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?
Ako sa na svoj čas vstupu do manželstva a pred manželstvom pozerajú štyri manželské páry, ktoré sú spolu od štrnástich po tridsaťštyri rokov? Všetkým sme položili rovnakú otázku: Čo by ste dnes urobili inak predtým, ako ste vstúpili do manželstva?

Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?

 

Janka a Samuel Brečkovci, tridsaťštyri rokov v manželstve

Brali sme sa v roku 1988 – na úrade pred súdruhom. Obaja ako dvadsaťroční. Vtedy sme ešte neboli veriaci. A ani naši rodičia. Tak si asi viete predstaviť, že s dnešným poznaním by to bolo určite v mnohom iné. Chodili sme spolu do jednej triedy na bratislavskom Gymnáziu Jura Hronca. Času na spoznávanie sa bolo teda dostatok. Do manželstva sme išli z čistej veľkej lásky. Až o štyri roky, pri očakávaní prvého dieťaťa, sme pozvali do nášho vzťahu Boha. Čiže keby sme dnes boli pred vstupom do manželstva, za náš vzťah, naše manželstvo by sme sa určite modlili. Iste by boli aj oficiálne zásnuby. Pýtali by sme si od Boha pomoc do všetkých oblastí, ktoré nás v manželstve neskôr postretnú. Dobre sa poznáme s manželmi Predáčovcami, zakladateľmi Ligy pár páru na Slovensku, preto by sme sa iste zaujímali, čo je to tá symptotermálna metóda prirodzeného plánovania rodičovstva. Aby sme aj v tomto smere boli do manželstva dobre „vyzbrojení“.

 

Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?

 

Martina a Pavel Chvojkovci, štrnásť rokov v manželstve

Martina: Vďaka Bohu by som si väčšinu vecí zopakovala, bol to krásny čas spoznávania sa. A inak? Neinvestovala by som toľko energie do prípravy svadby a svadobnej hostiny, ktorá ubehla tak rýchlo. Asi by som už nešla spoločne stopom cez Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a Rakúsko, keď si dnes oveľa viac uvedomujem riziká. Neprikladala by som humoru a zábave takú veľkú dôležitosť. Nepotrebovala by som sa často pýtať, čo si Pali myslí, keď je dlho ticho. Viac by som rešpektovala jeho mužskú jaskyňu. Viac by som verila vete, že spolu s ním si beriem aj jeho rodinu, vtedy som to úplne oddeľovala, akoby sa ma to netýkalo. Myslím si, že náš vzťah by bol partnerskejší, neočakávala by som, že všetko bude iniciovať on.

Pavel: Náš vzťah bol v drvivej väčšine veľmi krásny. Ak by som mal niečo vybrať na zlepšenie, tak napríklad: nepreťažoval by som sa toľko, aby som mal energiu na podstatné veci vo vzťahu, a nebral niektoré veci tak osobne. Túžil by som byť menej kritický. Chcel by som mať ešte hlbší vzťah s Bohom, aby som čerpal jeho lásku a dával z nej vo vzťahu. Mal by som niekoho, kto by mi pomáhal vnútorne rásť a uzdravovať sa, aby som sa mohol ešte viac odovzdať a zároveň vedel lásku prijímať. Viac by som vyjadroval pocity a potreby a túžil by som rozlíšiť, kedy konám z lásky a kedy z ega. Chcel by som byť trpezlivejší a častejšie prejavovať emocionálnu podporu. Som rád, že tomuto všetkému sa stále ešte môžem učiť v manželstve, že sa v ňom môžem obrusovať a posúvať. Manželstvo s Maťkou je pre mňa obrovským darom, za ktorý som veľmi vďačný.

 

Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?

 

Anna a Slavomír Siekelovci, dvadsaťšesť rokov v manželstve

V čase, keď sme sa my pripravovali na sviatosť manželstva, téma o zodpovednom rodičovstve a žití manželskej čistoty podľa prirodzených metód plánovania rodičovstva v predmanželskej príprave absentovala. Prípravu, ktorú sme absolvovali u kňaza, ktorý bol naším spovedníkom, sme dostali naozaj kvalitnú, ale táto téma tam chýbala. Keby sme sa boli naučili poznať plodnosť, boli by sme si naplánovali väčší rozstup od pôrodov, ktoré boli cisárskym rezom, a vyhli by sme sa prasknutiu maternice pred druhým pôrodom. Uvedomujeme si však aj to, že Pán si vie použiť aj ten „nedostatok“ na požehnanie pre nás a aj mnohých okolo nás. Vďaka tomu krížu sme sa naučili poznať plodnosť pre nás a neskôr sme sa rozhodli šíriť túto pravdu aj ako lektori –  začali sme slúžiť v Cirkvi a pomáhať pri predmanželských prípravách s témou o zodpovednom rodičovstve, neskôr aj sprevádzať manželov na ich ceste výučby.

 

Anketa: Čo by ste dnes urobili inak…?

 

Ľudmila a Juraj Janigovci, sedemnásť rokov v manželstve

Juraj: Lepšie by som sa pripravil na manželstvo, viac by som sa modlil za svoj život, za svoje povolanie, za svoju budúcu manželku. Viac by som poslúchal rodičov a plnohodnotnejšie by som sa venoval svojej pôvodnej rodine. Nechodil by som s nikým iným, len so svojou manželkou.

Ľudmila: Začala by som sa skôr modliť za svojho budúceho manžela a „nestrácala“ by som čas povrchnými vzťahmi.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00