Anketa: Darí sa vám byť offline?

Anketa: Darí sa vám byť offline?
V dnešnej dobe online sveta si už ani nevieme predstaviť byť offline. Preto sme sa štyroch ľudí aktívnych na sociálnych sieťach spýtali, či a ako vedia tráviť čas, keď nie sú pripojení. Darí sa to? Ako vypĺňajú svoj čas a čomu sa venujú, keď nie sú online?

Darí sa vám byť offline? Aké aktivity vykonávate, keď ste offline?

 

Anketa: Darí sa vám byť offline?

 

Ivan Petro, marketér, moderátor, influencer

Byť offline v dnešnej dobe je určite výzva. Aj keď, musím úprimne povedať, že je to pre mňa ľahšie ako kedysi, pretože si oveľa viac uvedomujem, aké vzácne je byť s rodinou a priateľmi a byť plne prítomný, bez toho, aby ma niečo neustále vyrušovalo, napr. notifikácie alebo správy či emaily.

V aktuálnom období svojho života si viem viac vychutnať, keď som offline, a dokonca sa mi stáva, že si mobil na niektoré miesta vôbec neberiem. Jeden môj priateľ ma inšpiroval tým, že keď príde domov z práce, odloží mobil na poličku, aby bol doma plne prítomný.

Naposledy som napríklad vedome prestal pozerať „reels videá“ (krátke, cca 30-sekundové videá), ktoré sú síce skvelým zdrojom inšpirácie, ale keď som videl, že ma to oberá až príliš veľmi o čas, ktorý by som mohol tráviť s Bohom či budovaním vzťahov, tak som to výrazne obmedzil. Pri týchto veciach podľa mňa tiež platí: „dobrý sluha, ale zlý pán“, a to, kto je mojím pánom, je pre mňa jasné – Ježiš.

 

Anketa: Darí sa vám byť offline?

 

Marián Jaklovský, kaplán v Univerzitnom pastoračnom centre v Košiciach

Pravdupovediac, až tak veľmi sa mi nedarí. Aj keď idem na turistiku do lesa, kvôli bezpečnosti beriem mobil so sebou. Avšak snažím sa aspoň vypnúť dáta, prípadne aj zvonenie – aby som eliminoval rušivé vplyvy. Tak ako všetko, aj moderné komunikačné technológie sú dobrým pomocníkom, ale zlým pánom. Riešenie však asi nespočíva v úteku do džungle, ale v učení sa správne ich používať a zachovať si vnútornú integritu a slobodu. Dovolím si parafrázovať výrok sv. Ignáca z Loyoly: „Užívajme moderné technológie natoľko, nakoľko nám pomáhajú a prinášajú pokoj a radosť. Ak túto hranicu prekročia, vedieť sa ich zriekať a obmedzovať.“

 

Anketa: Darí sa vám byť offline?

 

Lukáš Valach, vedúci marketingového oddelenia projektu Godzone

Vždy, keď mi na niečom mimoriadne záleží, tak sa snažím byť offline; či už keď mám čas osobnej modlitby, alebo mám nejaký špeciálny čas so svojou manželkou, alebo s blízkymi ľuďmi. Snažím sa v tej chvíli ignorovať všetky notifikácie, neriešiť veci, ktoré prichádzajú a uvedomiť si, že svet nestojí na mojich schopnostiach a potrebách byť 24/7 online.
Zároveň si vo svojom živote vytváram obdobia, kedy sa snažím byť dlhšie offline, napríklad v čase dovolenky, víkendu, kedy ideme s manželkou do pustovne. Snažíme sa vytvárať si oázy ticha, pretože počas roka veľmi veľa slúžime a venujeme sa ľuďom. Niekedy potrebujeme mať dni alebo aj týždne, kedy vypneme, stíšime sa a znova sa pýtame Pána Boha, čo je dôležité a čo, naopak, musíme vypnúť.

 

Anketa: Darí sa vám byť offline?

Janči Máhrik, z podcastu Zabudnuté cesty

Byť offline sa mi darí niekedy horšie, niekedy lepšie. Snažím sa byť raz týždenne úplne offline. Vtedy vybavujem len tie najsúrnejšie veci. V tento deň sa chodím prechádzať, čítam knihy, keď prídu deti zo školy, hráme spolu rôzne spoločenské hry alebo športujeme.
Čo sa týka času s Bohom, u mňa najlepšie funguje prechádzka lesom a modlitba.

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00