Arcibiskup Cyril Vasiľ: Svätý Otec nás môže vytrhnúť zo zahľadenosti do seba

Arcibiskup Cyril Vasiľ: Svätý Otec nás môže vytrhnúť zo zahľadenosti do seba
Návšteva Svätého Otca sa blíži a Slovensko po takmer dvadsiatich rokoch bude môcť opäť privítať hlavu Katolíckej cirkvi. V rámci svojho štvordňového programu pápež František navštívi Bratislavu, Košice, Prešov i národnú svätyňu v Šaštíne. Čo táto návšteva prinesie? Akú spoločnosť a krajinu Svätý Otec nájde? A čím by nás ešte mohol prekvapiť? Aj o tom sme sa porozprávali s košickým eparchiálnym biskupom Cyrilom Vasiľom, jezuitom a bývalým sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne.

Prešiel už viac ako mesiac od vášho oficiálneho vymenovania za košického eparchiálneho biskupa. Ako si zvykáte na novú službu?

Radikálne zvykanie nebolo veľmi potrebné. Nezačalo sa totiž pred mesiacom, ale už pred vyše rokom. Hoci som oficiálne v úrade iba mesiac, mnohé úlohy som plnil už dlhšie ako apoštolský administrátor eparchie. Okrem toho bol som síce dlho v zahraničí, stále som však bol jednou nohou aj na Slovensku. Dnes teda ide skôr o také plnšie ponorenie sa do záležitostí, ktoré sa týkajú riadneho každodenného chodu eparchie.

// Čítajte celý text //

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00