TOP

Augustín: Ohlasovať evanjelium skrze rap? Je to cesta dobrodružstva

Raper Martin „Augustín“ Dvornický (25) má svoj debutový album TowMeot. Prezrádza, ako prebiehala tvorba, o čom a prečo rapuje a kto všetko mu pomáhal pri celej realizácii.

Máš svoj debutový raperský album. Podarilo sa ti niečo, o čom si sníval?

Úprimne – o tomto sne som ani netušil. Keď prišla ponuka od Jána Grešnera a Andreja Kmotorku z PiarPro, že ma podporia pri vydaní albumu, mal som veľkú radosť. Oni celému projektu uverili, a to bol prvý moment, keď som si uvedomil, že po niečom takom túžim aj ja, a začal som si to predstavovať.

Väčšinou sa snažím nesnívať príliš naivne a s konkrétnou predstavou o budúcnosti skôr dôverujem dobrému Bohu, ktorý má so mnou dobrý plán. On nikdy nesklame. Vždy naplní túžby môjho srdca v pravý čas a tak, ako sa mi ani nesnívalo.

 

Ako si tvoril toto hudobné dielo? Asi to nebolo vždy ľahké…

Veru, ľahké to nebolo, ale klamal by som, keby som povedal, že Boh mi nepomáhal.  Postaral sa o všetko. Pochádzam z Nitry a tvoriť som išiel do Prievidze, keďže tam sídli PiarPro. Najskôr som mal problém s ubytovaním, ale po pár modlitbách som spoznal veriaceho „chalana“, ktorý mi poskytol perfektné bývanie snáď so všetkým, a tak som vôbec nemal starosti. Dokonca sa podarilo vybaviť príspevok z úradu, a tak mi to ubytovanie hradili.

Počas celého pobytu v Prievidzi som bol v PiarPro zamestnaný, čo bol tiež jeden veľký zázrak. Perličkou bolo, že okrem toho, že v priestoroch, kde som pracoval, má PiarPro aj nahrávacie štúdio, tak tam aj sedia kľúčoví ľudia, bez ktorých by som album určite „nedal“.

Ďalším zo zázrakov bolo, že sme vyzbierali časť nákladov na album od približne dvestodvadsať ochotných ľudí, a to počas prvej vlny koronavírusu. Neuveriteľné. Po pár mesiacoch som po modlitbách za auto dostal auto, ktoré je pre mňa ako šité na mieru. Dostal som ho zadarmo od rodiny, ktorá rozposlala email známym, že chcú niekoho takto požehnať.

Boh mi dal na srdce víziu, nápad a postaral sa aj o kreativitu. Isteže, chcelo to ochotné srdce a spoluprácu s jeho milosťou, ale inak môžem povedať, že všetko si riadil on sám – „na Pána“. Ohlasovať radostnú zvesť evanjelia skrze rap a kráčať za Kristom, veru, nie je ľahké, avšak je to cesta dobrodružstva a cesta do neba.

 

Prezraď, aké skladby sú na albume? O čom rapuješ?

Album obsahuje dvanásť skladieb, ktoré sa dajú počúvať jednotlivo, ale aj ako celok. Obsahujú kreatívne spracované základné kresťanské pravdy (kerygmu), ktorých súčasťou je aj svedectvo môjho obrátenia. Poslucháča prevedú od uvedomenia si Božej lásky a hriešnosti každého z nás cez dokonalé dielo krížovej cesty, spásy a prijatia Ducha Svätého do nášho srdca až po radosť z nového života v Kristovi a začlenenia sa do Božej rodiny.

Snažil som sa album tvoriť tak, aby ľudia, ktorí v Boha neveria, mohli vďaka hudobnému žánru a jedinečnosti spracovania textu nájsť svoju vlastnú cestu viery. Mnohé texty sú písané v ja osobe, čo sa poslucháčovi môže stať afirmáciou alebo spôsobom prehlasovania právd nad jeho životom.

 

 

Čo znamená názov TowMeot?

TowMeot je hebrejské slovné spojenie a my ho prekladáme ako veľmi dobrý.

Toto slovo použil Boh v Knihe Genezis, keď stvoril človeka. Snažíme sa skrze to ľuďom pripomenúť dobrotu Boha a jeho pôvodný plán s človekom a tak im pomôcť, aby si uvedomili dôležitosť Ježiša Krista v dejinách spásy.

TowMeot je životný štýl, je to cesta pre tých, ktorí ešte nenašli svoju identitu a poslanie tu na zemi.

 

Spolupracovali s tebou aj rôzni hostia. Je to teda kolektívne dielo?

(Smiech) Spomenul som si, vďaka koľkým ľuďom toto dielo vzniklo. Rád by som sa poďakoval svojim podporovateľom. Ľuďom, ktorí mali ochotné srdce a bez váhania nás požehnali či už finančne alebo zdieľaním na sociálnych sieťach. Veľká vďaka patrí mojej rodine, kňazom a priateľke, ktorí stoja pri mne za každých okolností.

Ďalej ďakujem ľuďom pôsobiacim na pôde rehole piaristov na Slovensku a Spoločenstvu Piar, a to konkrétne Tatiane Teslíkovej, projektovej manažérke, Andrejovi Kmotorkovi, manažérovi a marketérovi. Veľká vďaka patrí Jánovi Grešnerovi a Maťovi Turčanovi, ktorí mali na starosti technické veci v štúdiu. O mix a masters sa postaral Jozef Nováček. Boris Štanga a Lukáš Ronec zabezpečili fotografie a grafiku.

 

V skladbe On tam bol, ktorú si nájdete aj s videoklipom na YouTube kanáli, spolupracujem s Puer Deiom a dawiddom, mladými kresťanskými rapermi, ktorým horí srdce pre Božie kráľovstvo. Okrem prvej skladby si ich môžete tiež vypočuť aj na poslednej dvanástke, zameranej na tému spoločenstva, kde už hosťujú aj ďalší kolegovia, a to konkrétne chalani z isaacrecords George Balga, Leumas, Selah_TNR a Empo.

Veľmi vzácnou spoluprácou pre moje srdce je spolupráca s Jankou a Lukášom Zubajovými a chalanmi z Piaru – Samuel Kmotorka, Veronika Furielová, Boris Štanga, Adrián Vrtel…

Skladbu č. 10 hudobne produkoval Šimon Termer z Čiech a č. 2 a 12 Juraj Balga zo Slovenska. Na ostatné hudobné podklady sme kúpili licencie od kvalitných amerických producentov. Určite som na niekoho aj zabudol.

 

Album si môžete zakúpiť cez towmeot.sk a sociálne siete TowMeot.

 

 

 

 

Komentáre