Barbora Okruhľanská a Peter Šebo: Nerobme z digitálu katastrofu, každý má v sebe túžbu po reálnych zážitkoch

Barbora Okruhľanská a Peter Šebo: Nerobme z digitálu katastrofu, každý má v sebe túžbu po reálnych zážitkoch
Digitálny svet si nosí vo vrecku takmer každé dieťa. Jeho ponuka je (takmer) neobmedzená a obsah natoľko lákavý, že sa často nevieme od neho odtrhnúť my – rodičia. Aj o tom, či je cestou všetko zakázať alebo či by mali deti jesť pred obrazovkami, sme sa rozprávali s Barborou Okruhľanskou a s Petrom Šebom, autormi podcastu Digitálni rodičia.

Čo je na digitálnom rodičovstve pre vás najťažšie?

Peťo: Napriek tomu, že v digitále pracujem, bežne sa mi stane, že ma moje deti „nachytajú“. A keď sa to podarilo im, tak si len povzdychnem, že chudáci ostatní rodičia, musia to mať fakt ťažké. Pre mňa je asi najťažšie nájsť rovnováhu v sebe samom. Môžeš vychovávať koľko chceš, keď sám nejdeš príkladom. Uvedomujem si, že nie som ideálny príklad, keďže celý môj pracovný svet sa odohráva za obrazovkou nejakého digitálneho zariadenia a teda darmo, moje deti ma takto vidia a považujú to za normálne. Snažím sa to však vyvažovať a musím povedať, že to naozaj vnímam ako výzvu.

Baška: Ja som dostala od kolegov z agentúry kryt na mobil, na ktorom bolo napísané: „Ja sa nehrám na mobile, ja pracujem.“ Túto vetu som si osvojila a často som ju aj hovorila svojim deťom, ale malé deti to skrátka vnímajú inak – berú mobil ako hračku a nechápu, ako ja môžem na mobile pracovať. To pochopia, až keď budú starší.

Barbora Okruhľanská a Peter Šebo: Nerobme z digitálu katastrofu, každý má v sebe túžbu po reálnych zážitkoch

 

NAŠE DETI SA UŽ NARODILI DO DIGITÁLNEJ DOBY

Mnohí rodičia by možno chceli počuť, že najlepšie je vychovávať dieťa úplne bez digitálnych technológií.

Baška: Je to jedna z ciest, ktorá sa môže javiť ako veľmi jednoduchá. Predstavím si rodiča, ktorý si mädlí ruky a vraví si – áno, super, všetko vypnúť a všetko schovať. Ja by som povedala dobre, ale asi len do dvoch rokov dieťaťa. Reálne robíme všetko pre to, aby deti netrávili čas pred obrazovkami, ale potom sa s nimi pomaly nemáme ani o čom rozprávať. Oni sa už narodili do digitálnej doby a chcieť od nich, aby sa úplne vzdali digitálnych technológií, je nemožné.

Peťo: Všetko zakázať je jeden z dvoch veľmi zlých prístupov. Rodič si povie – som hrdina, všetko som doma zakázal, moje deti k tomu nemajú prístup. No jediné, čo docielil je, že sa jeho dieťa chodí hrať na mobil ku kamarátovi. Žije si svoj „tajný život“ a váš vzťah sa kazí. Tu si ako rodič zlyhal. V tomto som veľmi tvrdý, pretože je naivné myslieť si, že vaše dieťa sa k tomu nedostane.

Potom je tu aj druhý prístup – všetko dovoliť. Totálny liberalizmus v zmysle aj tak to tu je, nech má dieťa v ruke mobil hoci aj celý deň, nedá sa s tým nič robiť. To je druhý extrém. A niekde medzi týmito dvoma prístupmi je zdravá výchova. Celé je to o normálnom zdravom vzťahu rodičov a detí. Predstavme si teraz školopovinné dieťa, ktoré má doma všetko zakázané – influencerov, hry, seriály. O čom sa bude to dieťa rozprávať so svojimi rovesníkmi v škole? Aký bude jeho život, keď všetci okolo budú žiť nejakým trendom, hitom a ono bude hovoriť: my to máme doma zakázané a sme na to hrdí? Žiadne dieťa nezvládne takúto pozíciu v kolektíve. To však neznamená, že treba všetko povoľovať.

 

 

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (máj 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Dozvedeli by ste sa ešte:

  • Ako byť deťom dobrým príkladom v narábaní s online svetom
  • Ako nájsť správnu mieru medzi súkromím a kontrolou detí
  • Kde sa rodičia môžu učiť, ako fungovať v digitálnom svete spolu s deťmi? Je v poriadku učiť sa od detí?
Barbora Okruhľanská a Peter Šebo: Nerobme z digitálu katastrofu, každý má v sebe túžbu po reálnych zážitkochKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma májový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne májový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

 

 

Rozhovory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00