Basketbalista Kobe Bryant († 41): Pár hodín pred smrťou na svätej omši

Basketbalista Kobe Bryant († 41): Pár hodín pred smrťou na svätej omši
Fenomenálny basketbalista Kobe Bryant zahynul 26. januára 2020 spolu s trinásťročnou dcérou Giannou v doobedňajších hodinách pri páde helikoptéry. V tom čase však iba pár ľudí tušilo, že približne dve hodiny pred tragédiou prijal aj so svojou dcérou Giannou Krista v Eucharistii.

Bryant sa svojou vierou nikdy netajil – na druhej strane, ani sa nedalo povedať, že by bol zrovna jej živým príkladom. V detstve bol vychovávaný vo veriacej rodine, pár rokov prežil v Taliansku. Po návrate do USA začal hneď po strednej škole hrať profesionálne basketbal – bol draftovaný do NBA.

V roku 2001 si s manželkou Vanessou v katolíckom kostole v južnej Kalifornii vyslúžili sviatosť manželstva. Ich vzťah však ani náhodou nebol ideálny – už po dvoch rokoch stál na pokraji rozpadnutia. V roku 2003 totiž Bryanta zatkli pre obvinenia zo znásilnenia, ktorého sa mal dopustiť počas svojho pobytu v Colorade. V tom čase stále ženatý Bryant styk nepoprel, trval však na tom, že bol konsenzuálny. Basketbalista stratil sponzorov, hrozil mu pobyt vo väzení a rozpadávalo sa mu manželstvo.

Neskôr však potvrdil, že to, čo mu pomohlo ustáť toto náročné obdobie, bol práve rozhovor s kňazom. Obvinenia proti nemu nakoniec stiahli, danej žene sa Kobe ospravedlnil a dohodli sa na mimosúdnom vyrovnaní. V roku 2004 sa Bryant rozhodol začať budovať hlbší vzťah s Bohom – to však neznamenalo, že všetky jeho problémy sa zázračne vyriešili alebo jeho život bol zrazu preplnený milosťou.

Kobe Bryant bol obyčajný katolík – so svojimi pádmi aj vzostupmi. Ďalší hlboký pád prišiel v roku 2011 – jeho manželka Vanessa podala žiadosť o rozvod. Bryant sa však rozhodol nevzdať a zabojoval o svoje manželstvo. Po dvoch rokoch Vanessa žiadosť o rozvod stiahla.

„Netrúfam si povedať, že naše manželstvo je perfektné – ani v predstavách,“ vyjadril sa Bryant v roku 2015. „Stále sa hádame, ako každý pár. Ale viete, hovoria o mne, že ako športovec som extrémne zanietený. Ako by som mohol byť zanietený vo svojej kariére, a nie vo svojom osobnom živote, kde to ovplyvňuje aj moje deti? To by nedávalo zmysel.“

Kobe s Vanessou vychovávali štyri deti – Nataliu (17), Giannu (13), Bianku (4) a Capri (6 mesiacov). Pri havárii vrtuľníka zahynula aj ich druhá dcéra Gianna. Kobe, Gigi a sedem ďalších ľudí smerovalo práve na basketbalový tréning v súkromnej helikoptére. Napriek zlému počasiu (silnej hmle) dostala helikoptéra výnimku, ktorá sa im všetkým stala osudnou. Stroj sa zrútil približne o pol desiatej dopoludnia a hneď po dopade vybuchol. Všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi.

Málokto však vie, že Kobe s dcérou Giannou absolvovali pred letom svätú omšu o siedmej ráno vo Farnosti Našej Panej, Kráľovnej anjelov. Počas omše obaja pristúpili k svätému prijímaniu. Rodina Bryantovcov bola aktívna vo svojej farnosti a často prichádzala na svätú omšu. „Kobe aj s rodinou sedávali vzadu, zvyčajne došli tesne po začiatku a odchádzali tesne pred koncom, aby svojou prítomnosťou neodvádzali pozornosť farníkov od Krista,“ vyjadrila sa hovorkyňa farnosti Julie Hermes.

Za obete leteckého nešťastia už bolo odslúžených niekoľko omší a ľudia sa spájajú v modlitbe. Možno Kobe Bryant nezapadal do profilu ideálneho katolíka, rozhodne však svojím životom dokázal, že mu nebolo cudzie priznať si chybu, pokúsiť sa o nápravu, zabojovať o svoje manželstvo a snažiť sa čo najlepšie vychovávať svoje deti. A, ako sám povedal – v tomto všetkom mu bola oporou práve jeho katolícka viera.

 

Titulná snímka: Pixabay

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00