Biblia je podľa pápeža nebezpečná kniha

Biblia je podľa pápeža nebezpečná kniha
Svätý Otec František sa v predhovore k novému vydaniu nemeckej YouCat Biblie zamýšľa nad svojou lásko k Svätému písmu. Hovorí o svojej starej, ošúchanej Biblii, ktorú so sebou nosí polovicu svojho života. Miluje ju tak, že by ju nevymenil za nič na svete. Tiež povzbudzuje ľudí, aby spolu čítali Bibliu tak, ako spolu hrajú športy alebo chodia nakupovať. Tiež líči svoj vlastný spôsob čítania Biblie.

Autor: Pápež František

František povzbudzuje ľudí, aby spolu čítali Bibliu tak, ako spolu hrajú športy alebo chodia nakupovať. Opisuje svoj spôsob čítania Biblie.

„Moji drahí mladí priatelia,

ak by ste mali možnosť vidieť moju Bibliu, neboli by ste veľmi nadšení. Čože? To má byť pápežova Biblia? Táto stará, ošúchaná kniha?

Mohli by ste mi kúpiť novú za 1.000 dolárov, ale ja by som ju nechcel. Svoju Bibliu, ktorá ma sprevádza pol môjho života, milujem. Mal som ju pri sebe v časoch radosti aj v časoch sĺz. Je to môj najvzácnejší poklad. Žijem z nej a nič na svete by ju nenahradilo.

Táto nová Biblia pre mladých sa mi naozaj páči. Je pekná farebná a je plná svedectiev: svedectiev svätých i mladých. Pohltí vás tak, že ak ju začnete čítať od začiatku, nemôžete prestať, až kým ju nedočítate.A potom? Potom zmizne na polici a bude na ňu sadať prach. Jedného dňa ju nájdu vaše deti a odnesú ju na blší trh.

To sa nesmie stať.

Niečo vám poviem: V dnešnom svete je viac prenasledovaných kresťanov, než začias ranej Cirkvi. A prečo ich prenasledujú? Pretože nosia kríž a svedčia o Ježišovi. Uznajú ich za vinných, lebo vlastnia Bibliu. Teda Biblia je vysoko nebezpečná kniha – taká nebezpečná, že v niektorých krajinách s vami preto zaobchádzajú tak, akokeby ste v skrini ukrývali muníciu.

Nekresťan Mahátmá Gándhí raz povedal: »Vy kresťania opatrujete dokument, ktorý v sebe skrýva dosť dynamitu na to, aby roztrhal celú civilizáciu na kusy, prevrátil svet naruby a vojnami zmietanej planéte priniesol pokoj. Ale zaobchádzate s ním tak, akoby to nebolo nič viac než literárne dielo.«

Čo teda máte vo svojich rukách? Len nejakú literatúru? Nejaké pekné staroveké poviedky? Potom by ste museli povedať tým nespočetným kresťanom, čo idú do väzenia alebo sú mučení, lebo vlastnia Bibliu: »Akí ste len hlúpi! Veď je to len literárne dielo!«

Nie. Božím slovom prišlo na svet Svetlo, a už nikdy nevyhasne. V Evangeli igaudium (175) som povedal: »Nehľadáme tápajúc v tme, ani nemusíme čakať na to, aby sa Boh na nás obrátil sosvojím slovom, pretože ´Boh už prehovoril, nie je viac neznámy, ale zjavil sa´. Prijmime tento vznešený poklad zjaveného Slova.«

Takže držíte v rukách niečo božské: knihu podobnú ohňu! Knihu, cez ktorú hovorí Boh. Teda zapamätajte si: Biblia nemá byť položená na policu, ale máte ju brať do rúk a čítať často – každý deň, sami aj spolu s inými. Spoločne športujete alebo chodíte nakupovať. Čo tak teda aj čítať Písmo spoločne – dvaja, traja či štyria? V prírode, v lese, na pláži, večer vo svetle niekoľkých sviec – budete mať úžasný zážitok!

Alebo sa bojíte, že budete pred ostatnými vyzerať ako blázni?

Čítajte pozorne! Neostávajte na povrchu, ako keby ste si prezerali komiks. Nikdy Božie slovo len tak nepreleťte! Pýtajte sa sami seba: »Čo to vraví môjmu srdcu? Hovorí Boh cez tieto slová ku mne? Dotýka sa mojich najhlbších túžob? Čo mám robiť?« Iba takto sa moc Božieho slova môže naplno prejaviť. Iba tak môže meniť naše životy, meniť ich na úžasné a krásne.

Poviem vám, ako ja čítam svoju starú Bibliu. Často si prečítam malý kúsok a potom ju odložím a kontemplujem Pána. Niežeby som ho videl, ale On pozerá na mňa. Je prítomný. Nechávam seba hľadieť na neho. A cítim – nie nejako sentimentálne – hlboko v sebe cítim, čo mi On hovorí. Niekedy vôbec nerozpráva. Vtedy necítim nič, iba prázdnotu, prázdnotu, prázdnotu… Ale trpezlivo vytrvám, čakám, čítam a modlím sa. Modlím sa posediačky, lebo kľačanie mi spôsobuje bolesť. Niekedy dokonca pri modlitbe zaspím. Ale to nevadí. Som ako syn pri svojom otcovi, a iba na tom záleží.

Chceli by ste, aby som bol šťastný? Tak čítajte Bibliu!“

Pápež František

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00